Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > 5 podstawowych komend, które musi znać każdy pies
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 21.01.2022 01:00

5 podstawowych komend, które musi znać każdy pies

Komenda
pexels/feelalivenow

Obowiązkiem każdego właściciela jest nauczenie psa przydatnych zachowań, dzięki którym codzienne życie w domu oraz spacery będą przebiegać w miłej atmosferze. Nie zapominajmy przy tym, że niektóre komendy służą zapewnieniu pupilowi bezpieczeństwa, a nawet mogą uratować mu życie. Oto 5 najważniejszych poleceń, który powinien znać każdy pupil.

Dobre wychowanie psa to podstawa. Chociaż jest to niewątpliwie trudny proces, który wymaga konsekwencji i współpracy wszystkich członków rodziny, ciężka praca prędzej czy później zaprocentuje. Które polecenia należy wdrożyć w ćwiczenia i w jakich sytuacjach mogą się przydać?

5 podstawowych komend dla psa

1. "Siad" - Komenda siad jest zwykle pierwszym krokiem we wspólnych treningach ze szczeniakami, gdyż jest łatwa do opanowania i bardzo przydaje się, kiedy chcemy odwrócić uwagę pupila na spacerze od rozpraszających go bodźców, np. innego psa. Sprawdzi się także podczas przechodzenia przez przejścia dla pieszych.

Jeśli chcesz nauczyć psa siadać na zawołanie, wystaw przed jego nos zamkniętą dłoń z przysmakiem, a następnie podnoś ją do góry. Ten ruch naturalnie wymusza na czworonogu pozycję siedzącą. Zanim usiądzie, należy powiedzieć "siad". Kiedy dobrze wykona zadanie, nie zapomnij nagrodzić go smaczkiem i pochwałą.

2. "Waruj" albo "Leżeć" - Nauka komendy "leżeć" przebiega w bardzo podobny sposób, co w przypadku "siad" i może przydać się w wielu okolicznościach, np. kiedy nie chcesz, żeby rozemocjonowany zwierzak skakał na Ciebie lub gości.

Kluczem do sukcesu jest naprowadzenie psa smakołykiem od nosa pomiędzy przednie łapy z jednoczesnym wypowiedzeniem słowa "leżeć" bądź "waruj". Kiedy psiak ugnie łapki i przejdzie do pozycji leżącej, wówczas zasługuje na nagrodę. 3. "Zostaw" albo "Nie wolno" - Komenda ta ma być dla pupila sygnałem, że musi zaprzestać jakiegoś zachowania i jest bardzo przydatna zarówno w domu, jak i na spacerach. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę, że polecenie "zostaw" sprawdza się w sytuacjach zagrożenia i może uratować psu życie.

W ostatnim czasie głośno jest o szokującym procederze trucia zwierząt domowych. Rozrzucanie pokarmów nafaszerowanych gwoździami, haczykami wędkarskimi czy trutkami dla szczurów to prawdziwa plaga na wielu polskich osiedlach. Jeśli chcesz zatrzymać psa przez zjedzeniem pokarmu, który może mu zaszkodzić, lub zwyczajnie zapobiec pogryzieniu ulubionych kapci, zastosuj następującą metodę:

Przygotuj dwie porcje tych samych przysmaków i kucnij przy psie. Rozsyp część na podłodze, a następnie przykryj je ręką, drugą zaś ukryj za plecami. Kiedy pies będzie próbował poczęstować się smakami, wydaj stanowczą komendę "nie wolno" bądź "zostaw". Zachowaj cierpliwość i poczekaj, aż pies całkowicie zrezygnuje, a następnie natychmiast go pochwal i nagrodź przysmakiem schowanym za plecami. Dzięki temu treningowi zwierzak zrozumie, że nie ma najmniejszego sensu tykać nawet najsmakowitszych frykasów, kiedy właściciel ma w zanadrzu jego ulubione smaczki. 4. "Do mnie" lub "Do nogi" - Obie komendy mają na celu zapewnienie zwierzakowi bezpieczeństwa i przywołanie go podczas spaceru np. w pobliża ruchliwej drogi. Miejscem, w którym powinieneś zacząć naukę tego ćwiczenia, powinno być mieszkanie, a dopiero potem ogródek lub park, kiedy czworonóg znajduje się na luźnej smyczy.

Podczas nauki szybko oddal się od swojego podopiecznego, trzymając w zamkniętej dłoni smakołyk. Zdecydowanym głosem wydaj komendę "do mnie". Jeśli pupil podbiegnie, pochwal go i nagródź. Powtórz czynność również podczas zmiany kierunku spaceru.

5. "Na miejsce" - Pozostawanie na miejscu na komendę jest jedną z ważniejszych umiejętności, którą nasz pies powinien posiąść. Szczególnie przyda się w domu, np. kiedy psiak zabiega o wspólną zabawę, a Ty jesteś w trakcie pracy, ćwiczeń lub innych obowiązków.

Pierwszym krokiem jest zachęcenie psa do wejścia na posłanie. Za pomocą przysmaku trzymanego w dłoni nakierowujemy psa na jego legowisko i wypowiadamy komendę "na miejsce". Kiedy wejdzie czterema łapami na posłanie i grzecznie usiądzie skierowany tułowiem w Twoją stronę, wówczas nagrodź go. Potem stopniowo wydłużaj czas przebywania psa na posłaniu. Kiedy pupil popełni błąd, powtórz ćwiczenie.

Jak sprawić, aby pies nauczył się komendy i zaczął na nią reagować?

Pamiętajmy, że trening komend to nie tylko nauka posłuszeństwa, ale także doskonała zabawa i sposób na wzmocnienie więzi pomiędzy opiekunem a czworonogiem. Oto kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, by samodzielnie wyszkolić swojego podopiecznego:

  • Zachowaj cierpliwość i ćwicz z psem regularnie

  • Podczas pierwszych treningów nie wymagaj od zwierzaka zbyt wiele

  • Znajdź spokojne miejsce do ćwiczeń - aby nie rozpraszać uwagi

  • Zadbaj o to, by sesje szkoleniowe były intensywne, krótkie i proste

  • Nigdy nie krzycz i nie karz swojego psa

  • Zanim zaczniesz ćwiczyć publicznie, przećwicz komendy w domu lub ogrodzie

  • Nagradzaj psa za każdy, nawet najmniejszy sukces

  • Nie wprowadzaj zbyt wielu komend na raz. Najpierw nauczy psa starego polecenia, zanim przejdziesz do nowych

  • Nie traktuj treningu jako wyścigu do zwycięstwa, wspólne sesje szkoleniowe mają być przede wszystkim wspólną rozrywką

Źródło: swiatzwierzat.pl, johndog.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami