Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad
Emil Hoff
Emil Hoff 19.06.2021 02:00

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

pies w upał
unsplash/Mel Elías

Po długiej zimie i chłodnawej wiośnie cieszymy się, że wreszcie przyszło lato. Żar lejący się z nieba to jednak nie tylko przyjemność opalania. To też realne zagrożenie, zwłaszcza dla zwierząt. Jak zadbać o to, by nasz pies się nie przegrzał?

Bezcennych rad udzieliła dla Onetu ekspertka i psia behawiorystka, Katarzyna Bargiełowska z Akademii 4 Łapy. Jej porady, jak schłodzić psa, są proste, ale skuteczne. Ważne, by nie popełniać błędów!

Bezpieczny spacer z psem w gorące lato

Psy chłodzą się przez dyszenie i prawie nie pocą. Tylko podeszwy ich łap wydzielają pot, ale to zdecydowanie za mało, by schłodzić średnie i duże zwierzę. Dlatego psy źle znoszą upały i trzeba pomóc im w tym trudnym czasie znaleźć ulgę od gorąca.

- Przede wszystkim trzeba spacerować z psem świadomie - tłumaczy Katarzyna Bargieł. - Beton i asfalt w mieście nagrzewają się. Jeśli czujemy przez buty, jak są gorące, to co dopiero pies, który nie ma gumowych podeszew! W upał starajmy się prowadzić psa po trawie i po ziemi, dzięki temu nie przegrzeje się.

Ekspertka dodaje, że latem najlepiej wyprowadzać psa rano i wieczorem, bo wtedy jest chłodniej, a słońce nie grzeje tak mocno, jak w środku dnia.

Odpowiednia aranżacja psiego wypoczynku

- Wszelkie legowiska, baseny i zabawki, jakie wystawiamy do ogrodu dla naszego psa, powinny stać w cieniu - tłumaczy dalej Katarzyna Bargieł.

Palące letnie słońce bardzo szybko nagrzewa wszelkie powierzchnie. Pozostawione nawet na kilka minut w pełnym słońcu psie sprzęty staja się zbyt gorące dla naszego czworonoga. Nie należy się dziwić, że pies nie chce taplać się w basenie z nagrzaną wodą albo "chłodzić" się w specjalnym domku, w którym jest gorąco jak w saunie.

Kurtyna wodna, ale nie każda

Zapytana o stosowanie kurtyny wodnej dla ochłody psa, Katarzyna Bargieł sprecyzowała, że tylko pewne formy polewania woda są dobre dla zwierzaka.

Nie należy lać na psa bezpośrednio strumienia wody. Ludzie lubią obserwować, jak pies gryzie strumień, bo uważają, że to dobra zabawa. W rzeczywistości jednak pies odczuwa frustrację w czasie takiego polewania. Co gorsza, może się przeziębić.

Dlatego o wiele lepiej jest raczej ustawić dla psa zraszacz, który będzie skraplał otoczenie przyjemnie chłodną wodną chmurką.

Sprytne sposoby na schłodzenie psa

Inna metoda przyniesienia psu ulgi od upału jest użycie maty chłodzącej, wykonane ze specjalnego tworzywa, które nie przyjmuje ciepła. Katarzyna Bargieł radzi, by matę chłodzącą dla psa ułożyć np. w samochodzie.

Jeśli zabieramy psa na piknik czy wycieczkę do lasu, dobrze jest zabrać ze sobą także zwilżony w zimnej wodzie ręcznik, zamknięty w torebce strunowej. Na pikniku można wyjąć ręcznik i rozłożyć go dla psa, dzięki czemu zwierzak przyjemnie się ochłodzi.

Psy w czasie upałów - podobnie jak ludzie - muszą oczywiście dużo pić. Dobrze jest włożyć im do miski z wodą kostkę lodu, dzięki czemu woda zrobi się chłodniejsza, ale nie za chłodna.

Pies może też schłodzić się, leżąc przed zwykłym domowym wentylatorem. Trzeba jednak pilnować, by strumień powietrza nie wiał psu ciągle na uszy, bo to może wywołać przeziębienie.