Swiatzwierzat.pl
pies w upał

unsplash/Mel Elías

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

19 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Po długiej zimie i chłodnawej wiośnie cieszymy się, że wreszcie przyszło lato. Żar lejący się z nieba to jednak nie tylko przyjemność opalania. To też realne zagrożenie, zwłaszcza dla zwierząt. Jak zadbać o to, by nasz pies się nie przegrzał?

Bezcennych rad udzieliła dla Onetu ekspertka i psia behawiorystka, Katarzyna Bargiełowska z Akademii 4 Łapy. Jej porady, jak schłodzić psa, są proste, ale skuteczne. Ważne, by nie popełniać błędów!

Odwodniony kot: objawy i sposoby leczenia

Odwodniony kot: objawy i sposoby leczenia

CZYTAJ DALEJ

Bezpieczny spacer z psem w gorące lato

Psy chłodzą się przez dyszenie i prawie nie pocą. Tylko podeszwy ich łap wydzielają pot, ale to zdecydowanie za mało, by schłodzić średnie i duże zwierzę. Dlatego psy źle znoszą upały i trzeba pomóc im w tym trudnym czasie znaleźć ulgę od gorąca.

- Przede wszystkim trzeba spacerować z psem świadomie - tłumaczy Katarzyna Bargieł. - Beton i asfalt w mieście nagrzewają się. Jeśli czujemy przez buty, jak są gorące, to co dopiero pies, który nie ma gumowych podeszew! W upał starajmy się prowadzić psa po trawie i po ziemi, dzięki temu nie przegrzeje się.

Ekspertka dodaje, że latem najlepiej wyprowadzać psa rano i wieczorem, bo wtedy jest chłodniej, a słońce nie grzeje tak mocno, jak w środku dnia.

Odpowiednia aranżacja psiego wypoczynku

- Wszelkie legowiska, baseny i zabawki, jakie wystawiamy do ogrodu dla naszego psa, powinny stać w cieniu - tłumaczy dalej Katarzyna Bargieł.

Palące letnie słońce bardzo szybko nagrzewa wszelkie powierzchnie. Pozostawione nawet na kilka minut w pełnym słońcu psie sprzęty staja się zbyt gorące dla naszego czworonoga. Nie należy się dziwić, że pies nie chce taplać się w basenie z nagrzaną wodą albo "chłodzić" się w specjalnym domku, w którym jest gorąco jak w saunie.

Kurtyna wodna, ale nie każda

Zapytana o stosowanie kurtyny wodnej dla ochłody psa, Katarzyna Bargieł sprecyzowała, że tylko pewne formy polewania woda są dobre dla zwierzaka.

Nie należy lać na psa bezpośrednio strumienia wody. Ludzie lubią obserwować, jak pies gryzie strumień, bo uważają, że to dobra zabawa. W rzeczywistości jednak pies odczuwa frustrację w czasie takiego polewania. Co gorsza, może się przeziębić.

Dlatego o wiele lepiej jest raczej ustawić dla psa zraszacz, który będzie skraplał otoczenie przyjemnie chłodną wodną chmurką.

Sprytne sposoby na schłodzenie psa

Inna metoda przyniesienia psu ulgi od upału jest użycie maty chłodzącej, wykonane ze specjalnego tworzywa, które nie przyjmuje ciepła. Katarzyna Bargieł radzi, by matę chłodzącą dla psa ułożyć np. w samochodzie.

Jeśli zabieramy psa na piknik czy wycieczkę do lasu, dobrze jest zabrać ze sobą także zwilżony w zimnej wodzie ręcznik, zamknięty w torebce strunowej. Na pikniku można wyjąć ręcznik i rozłożyć go dla psa, dzięki czemu zwierzak przyjemnie się ochłodzi.

Psy w czasie upałów - podobnie jak ludzie - muszą oczywiście dużo pić. Dobrze jest włożyć im do miski z wodą kostkę lodu, dzięki czemu woda zrobi się chłodniejsza, ale nie za chłodna.

Pies może też schłodzić się, leżąc przed zwykłym domowym wentylatorem. Trzeba jednak pilnować, by strumień powietrza nie wiał psu ciągle na uszy, bo to może wywołać przeziębienie.

Jak poznać, że pies się przegrzał?

Nie każdemu nieszczęściu można zapobiec. Czasem mimo starań dochodzi do przegrzania się psa. Jak je rozpoznać?

Katarzyna Bargieł tłumaczy, że pierwszym objawem przegrzania się psa jest hiperwentylacja. Pies zaczyna głośno, szybko i głęboko dyszeć, słania się też na nogach, czasem dostaje drgawek.

Odwodnienie u psa można rozpoznać, sprawdzając mu dziąsła. Jeśli są białe, a nie różowe, to oznaka odwodnienia.

Psy, które doznały porażenia termicznego, należy owinąć zwilżonym w chłodnej wodzie ręcznikiem, a potem zabrać szybko do najbliższej lecznicy.

Źródło: kobieta.onet.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Dlaczego pies merda ogonem? To wcale nie musi oznaczać radości

Czytaj więcej >

Psy

Trener psów ujawnia 3 błędy w wychowaniu zwierząt. Absolutnie ich nie popełniaj

Czytaj więcej >

Psy

7 najbardziej wrażliwych ras psów. Należy je traktować delikatnie

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies podnosi przednią łapę? Poznaj 4 możliwe powody

Czytaj więcej >

Psy

Podatek od posiadania psa idzie w górę. Ile zapłacimy w 2023 roku?

Czytaj więcej >

Psy

Czy owczarek niemiecki często choruje? Na jakie choroby najczęściej?

Czytaj więcej >