Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage - 2021-07-13T100238.349

Photo by Charles Deluvio on Unsplash

Niesamowita zdolność rozumienia ludzkich intencji u psów potwierdzona

13 Lipca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Badacze z Duke University w Karolinie Północnej (USA) dokonali niezwykłego odkrycia. Wszystko wskazuje na to, że zdolność rozumienia ludzkich intencji przez psy wykracza poza nasze najśmielsze oczekiwania.

Czy kiedyś zdawało się Wam, że pies rozumie Was niemal bez słów? Spojrzenie, lekki gest, skinięcie głową czy ręką - psiak łapał wszytko w lot, zawsze wiedział, o co chodzi, nawet bez jasnych komend? Nowe badania tłumaczą ten fenomen.

BeFunky-collage - 2021-07-12T151338.138

Szukali grzybów, znaleźli bunkier, a w nim niezwykłego lokatora. Na pomoc wezwano strażaków

CZYTAJ DALEJ

Niezwykły eksperyment

Okazuje się, że psy przeszły tak gruntowny proces udomowienia, że rodzą się ze zdolnością do rozumienia ludzkich intencji. Udowodnił to eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie Duke w USA.

Naukowcy postawili to samo zadanie przed dwiema grupami stworzeń: szczeniakami, które nie miały kontaktu z człowiekiem, i młodymi wilczkami, które wychowywało się z ludźmi. Wilczki miały swoich opiekunów, którym jadły z ręki i z którymi spały w jednym łóżku.

Pieski vs. wilczki

Zadanie było proste: zwierzaki miały odnaleźć pokarm na podstawie wskazówek udzielanych przez ludzi za pomocą gestów, spojrzeń, mowy ciała. Naukowcy upewnili się, że zwierzaki nie będą mogły wyniuchać jedzenia.

Okazało się, że szczenięta poradziły sobie z zadaniem bardzo dobrze, a wilczki fatalnie. 17 z 31 szczeniaczków, które wcześniej nie miały kontaktu z ludźmi, odczytały wskazówki przekazywane przez człowieka i dotarły do jedzonka. Nie udało się to żadnemu z 36 wilczków.

Wszystko dzięki udomowieniu

Oznacza to, że psy rodzą się z umiejętnością odczytywania ludzkich intencji, nawet bez komend. Tej zdolności nie posiadają wilki - przodkowie współczesnych psów.

Uważa się, że udomowienie psów nastąpiło ok. 14-28 tys. lat temu. Współżycie z ludźmi było dla psów korzystniejsze i dostosowały się one do nowego trybu życia. Udomowienie zmieniło charakter i wygląd psów - stały się mniejsze, łagodniejsze, bardziej społeczne.

Kiedy następnym razem odniesiesz wrażenie, że Twój psiak czyta Ci w myślach, nie dziw się - być może właśnie tak jest!

Źródło: Focus.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >

Psy

Młoda suczka zakopana żywcem pod Krakowem? Odnaleziono ją podczas robót koparką

Czytaj więcej >

Psy

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany

Czytaj więcej >