Swiatzwierzat.pl > Psy > Niesamowita zdolność rozumienia ludzkich intencji u psów potwierdzona
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:43

Niesamowita zdolność rozumienia ludzkich intencji u psów potwierdzona

BeFunky-collage - 2021-07-13T100238.349
Photo by Charles Deluvio on Unsplash

Badacze z Duke University w Karolinie Północnej (USA) dokonali niezwykłego odkrycia. Wszystko wskazuje na to, że zdolność rozumienia ludzkich intencji przez psy wykracza poza nasze najśmielsze oczekiwania.

Czy kiedyś zdawało się Wam, że pies rozumie Was niemal bez słów? Spojrzenie, lekki gest, skinięcie głową czy ręką - psiak łapał wszytko w lot, zawsze wiedział, o co chodzi, nawet bez jasnych komend? Nowe badania tłumaczą ten fenomen.

Niezwykły eksperyment

Okazuje się, że psy przeszły tak gruntowny proces udomowienia, że rodzą się ze zdolnością do rozumienia ludzkich intencji. Udowodnił to eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie Duke w USA.

Naukowcy postawili to samo zadanie przed dwiema grupami stworzeń: szczeniakami, które nie miały kontaktu z człowiekiem, i młodymi wilczkami, które wychowywało się z ludźmi. Wilczki miały swoich opiekunów, którym jadły z ręki i z którymi spały w jednym łóżku.

Pieski vs. wilczki

Zadanie było proste: zwierzaki miały odnaleźć pokarm na podstawie wskazówek udzielanych przez ludzi za pomocą gestów, spojrzeń, mowy ciała. Naukowcy upewnili się, że zwierzaki nie będą mogły wyniuchać jedzenia.

Okazało się, że szczenięta poradziły sobie z zadaniem bardzo dobrze, a wilczki fatalnie. 17 z 31 szczeniaczków, które wcześniej nie miały kontaktu z ludźmi, odczytały wskazówki przekazywane przez człowieka i dotarły do jedzonka. Nie udało się to żadnemu z 36 wilczków.

Wszystko dzięki udomowieniu

Oznacza to, że psy rodzą się z umiejętnością odczytywania ludzkich intencji, nawet bez komend. Tej zdolności nie posiadają wilki - przodkowie współczesnych psów.

Uważa się, że udomowienie psów nastąpiło ok. 14-28 tys. lat temu. Współżycie z ludźmi było dla psów korzystniejsze i dostosowały się one do nowego trybu życia. Udomowienie zmieniło charakter i wygląd psów - stały się mniejsze, łagodniejsze, bardziej społeczne.

Kiedy następnym razem odniesiesz wrażenie, że Twój psiak czyta Ci w myślach, nie dziw się - być może właśnie tak jest!

Źródło: Focus.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!