Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage - 2021-07-13T100238.349

Photo by Charles Deluvio on Unsplash

Niesamowita zdolność rozumienia ludzkich intencji u psów potwierdzona

13 Lipca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Badacze z Duke University w Karolinie Północnej (USA) dokonali niezwykłego odkrycia. Wszystko wskazuje na to, że zdolność rozumienia ludzkich intencji przez psy wykracza poza nasze najśmielsze oczekiwania.

Czy kiedyś zdawało się Wam, że pies rozumie Was niemal bez słów? Spojrzenie, lekki gest, skinięcie głową czy ręką - psiak łapał wszytko w lot, zawsze wiedział, o co chodzi, nawet bez jasnych komend? Nowe badania tłumaczą ten fenomen.

BeFunky-collage - 2021-07-12T151338.138

Szukali grzybów, znaleźli bunkier, a w nim niezwykłego lokatora. Na pomoc wezwano strażaków

CZYTAJ DALEJ

Niezwykły eksperyment

Okazuje się, że psy przeszły tak gruntowny proces udomowienia, że rodzą się ze zdolnością do rozumienia ludzkich intencji. Udowodnił to eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie Duke w USA.

Naukowcy postawili to samo zadanie przed dwiema grupami stworzeń: szczeniakami, które nie miały kontaktu z człowiekiem, i młodymi wilczkami, które wychowywało się z ludźmi. Wilczki miały swoich opiekunów, którym jadły z ręki i z którymi spały w jednym łóżku.

Pieski vs. wilczki

Zadanie było proste: zwierzaki miały odnaleźć pokarm na podstawie wskazówek udzielanych przez ludzi za pomocą gestów, spojrzeń, mowy ciała. Naukowcy upewnili się, że zwierzaki nie będą mogły wyniuchać jedzenia.

Okazało się, że szczenięta poradziły sobie z zadaniem bardzo dobrze, a wilczki fatalnie. 17 z 31 szczeniaczków, które wcześniej nie miały kontaktu z ludźmi, odczytały wskazówki przekazywane przez człowieka i dotarły do jedzonka. Nie udało się to żadnemu z 36 wilczków.

Wszystko dzięki udomowieniu

Oznacza to, że psy rodzą się z umiejętnością odczytywania ludzkich intencji, nawet bez komend. Tej zdolności nie posiadają wilki - przodkowie współczesnych psów.

Uważa się, że udomowienie psów nastąpiło ok. 14-28 tys. lat temu. Współżycie z ludźmi było dla psów korzystniejsze i dostosowały się one do nowego trybu życia. Udomowienie zmieniło charakter i wygląd psów - stały się mniejsze, łagodniejsze, bardziej społeczne.

Kiedy następnym razem odniesiesz wrażenie, że Twój psiak czyta Ci w myślach, nie dziw się - być może właśnie tak jest!

Źródło: Focus.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

20. rocznica zamachów z 11 września 2001 r. Muzeum uczciło psich ratowników

Czytaj więcej >

Psy

Obroża prawdę ci powie. Co oznacza kolor obroży u psa?

Czytaj więcej >

Psy

Toksyczna roślina zagrożeniem dla domowych pupili. Na co trzeba uważać?

Czytaj więcej >

Psy

Jakimi gestami prowokujemy psy? Ekspert odpowiada

Czytaj więcej >

Psy

5 sposobów na wydłużenie życia psu

Czytaj więcej >

Psy

8 zalet posiadania zwierząt. Jak psy i koty wpływają na nasze zdrowie?

Czytaj więcej >