Swiatzwierzat.pl
Przytulanie psów

unsplash/__ drz __

Nie przytulaj psa. Większość zwierzaków toleruje to z konieczności

24 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Nie ma wątpliwości, że psy potrzebują czułości i interakcji emocjonalnej. Okazuje się jednak, że wyraz bliskości, jakim jest przytulanie, jest przez zwierzaki zupełnie inaczej odbierany. Behawioryści wyjaśniają, dlaczego powinniśmy oszczędzić czworonogom nadmiernych kontaktów cielesnych.

Któż z nas nie lubi się przytulać? A zastanawialiście się kiedykolwiek, czy psy to lubią? Chociaż zwierzaki generalnie chętnie przystają na głaskanie i potrzebują kontaktu fizycznego z człowiekiem, według behawiorystów zwierząt niektóre sytuacje odbierają w zgoła inny sposób niż ludzie. Przytulanie jest jedną z nich.

Dlaczego większość psów nie lubi przytulania?

Przytulanie jest jednym z wielu ludzkich zachowań, które wydają nam się oznaką sympatii lub formą zabawy. Ten jeden z najbardziej instynktownych gestów ma w sobie ogromna moc. Podczas jego trwania następuje wystrzał oksytocyny, hormonu dającego poczucie zadowolenia, bezpieczeństwa i spokoju.

Tymczasem niektóre ludzkie zachowania, które uważane są za gesty pożądane, mogą okazać się nietrafione w odniesieniu do psów. Z ich punktu widzenia ciało przy ciele staje się źródłem stresu, ponieważ przypomina zaciekłą walkę.

Prof. Stanley Coren z University of British Columbia, emerytowany psycholog, trener i autor książki „Inteligencja Psów” w oparciu o wieloletnie obserwacje twierdzi, że psów w żadnym wypadku nie powinno się przytulać, ściskać czy całować. Jak tłumaczy na swoim blogu, gdy czworonogi nie potrafią zinterpretować tych gestów.

- Odbiera ją wręcz jako zagrażającą. Unieruchomiony, nie może wykonać ruchu. I zaczyna się stresować. Możemy tak wpędzić psa w depresję. Lepiej zachować podobne czułe gesty dla dwunożnych członków rodziny - czytamy.

Zdjęcie ilustracyjne

Jesteś posiadaczem psa? Policja przypomina, o czym musisz pamiętać

CZYTAJ DALEJ

Pies to nie przytulanka

Należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku ludzi, każdy pies ma własne upodobania. Mimo, iż może nam się wydawać, że nasz pupil uwielbia się przytulać, nie powinniśmy zmuszać go do stresujących czynności wbrew jego woli.

Behawioryści zwierząt zwracają uwagę, że jeśli psy odwracają głowę, spowalniają ruchy, kładą uszy po sobie lub zaczynają być widoczne białka ich oczu – lepiej zachować ostrożność. Są to sygnały, którymi zwierzęta posługują się na co dzień w celu uniknięcia konfliktu i zakomunikowania, że czują się zagrożone. W skrajnych przypadkach może się zdarzyć, że pies poczuje się do tego stopnia niekomfortowo, że zaatakuje człowieka.

Jeśli więc chcesz wyrazić miłość wobec czworonoga, lepiej ogranicz się do pochwały, podrapania go za uchem czy poklepania po szyi, przedpiersiu lub u nasady ogona. Gwarantujemy, że w ten sposób oszczędzisz mu niepotrzebnego stresu i będzie to nie dla niego większa przyjemność niż obejmowanie.

Źródło: wysokieobcasy.pl, polityka.pl

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >

Psy

Młoda suczka zakopana żywcem pod Krakowem? Odnaleziono ją podczas robót koparką

Czytaj więcej >

Psy

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany

Czytaj więcej >