Swiatzwierzat.pl
Projekt bez tytułu (1)

pexels/cottonbro

Dlaczego pies zakopuje jedzenie? Powody mogą Cię zaskoczyć

19 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Dla właścicieli psów zakopywanie jedzenia jest często utrapieniem. Gdy robią to w domu czy ogródku, zazwyczaj powodują wiele szkód. Warto jednak dowiedzieć się, jaka jest przyczyna takiego zachowania u naszych czworonogów. Może wystarczy, że poświęcimy im więcej czasu, a wyeliminujemy ten problem?

Wiele psów, które wychowują się w domu z ogródkiem, zakopuje na podwórku jedzenie, choć nie jest to zasada. Takie zachowanie można również zaobserwować u pupili żyjących w mieszkaniach. Czworonogi potrafią kopać w podłodze, kanapie czy kołdrze, by ukryć tam zabawkę bądź smakołyk. Zakopywanie jedzenia bądź ulubionych przedmiotów przez psy jest bardzo częstym zjawiskiem. Dlaczego właściwie to robią?

Dlaczego psy zakopują jedzenie? Chodzi o instynkt łowcy

Aby poznać główne przyczyny zakopywania jedzenia przez psy, powinniśmy uważnie przyjrzeć się ich dzikim przodkom - wilkom. Niezależnie, czy Twój pupil jest typem kanapowca, czy też urodzonym myśliwym, w każdym z nich drzemie instynkt łowczy, który nie pozwala im na zostawienie pokarmu na widoku.

psy

Kobieta odkrywa wspólny sekret sąsiada i swojego psa. Wszystko widać na nagraniu

CZYTAJ DALEJ

Psy zawdzięczają instynkt chronienia zdobyczy przed innymi drapieżnikami wilkom, które do tej pory polują, by zdobyć pożywienie. W naturze zostawienie upolowanej zdobyczy byłoby ogromnym marnotrawstwem i groziłoby zwabieniem padlinożerców czy kradzieżą przez współbraci ze stada. Dlatego właśnie zakopywanie resztek jedzenia zapobiega temu niebezpieczeństwu, a dodatkowo zapewnia zapasy na wypadek głodu.

Warto zwrócić uwagę, że nawyk ten może występować szczególnie często u psów po przejściach, które doświadczyły w swoim życiu uczucia głodu. Nawet jeśli zwierzak wreszcie znalazł kochających właścicieli, którzy regularnie go karmią, nadal może to robić. Zachowanie to bowiem jest bardzo trudne do oduczenia.

Właścicielu, nudzi mi się!

Skoro już wiemy, że psy zakopują jedzenie, ponieważ taka jest ich natura, warto rozważyć dodatkowe przyczyny tego zjawiska. Mogą to robić, kiedy na przykład są znudzone, mają za mało aktywności i zainteresowania ze strony właściciela.

Zakopywanie jedzenia może być więc sygnałem dla właściciela, aby poświęcał mu więcej swojej uwagi. Poprzez zakopywanie jedzenia czy zabawki dostarczają sobie rozrywki, której brakuje im w ciągu dnia.

Jeśli zauważysz, że Twój pies zachowuje się w taki sposób, nie powinieneś go ganić, a wręcz przeciwnie - zaprosić do wspólnych aktywności. Może się okazać, że zyskają na tym obie strony - pies będzie uszczęśliwiony zabawą, a właściciel pożegna się ze zdemolowanym ogródkiem czy mieszkaniem.

8 ras psów, które całe życie wyglądają jak szczeniaki. Nie sposób im się oprzeć

Niektóre psy, ze względu na swoje niewielkich rozmiarów ciała przez całe życie wyglądają, jak szczeniaki. Inne nadrabiają szczenięcym zachowaniem. Wszystkie łączy jedno: są wiernymi przyjaciółmi człowieka. (Fot. Annette Shaff, canva.com)

Zobacz galerię >

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: partner.com.pl

Tagi:

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >