Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego koty zrzucają różne przedmioty ze stołu?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 09.02.2022 01:00

Dlaczego koty zrzucają różne przedmioty ze stołu?

Kot na blacie
pexels/Nacho Posse

Czy Twój kot zrzuca ze stołów, szafek czy blatów różne przedmioty? Każdy właściciel kota zapewne przyzna, że takie zachowanie jest bardzo irytujące. Biorąc pod opiekę mruczka, należy liczyć się z możliwymi "stratami". Dlaczego koty tak często psocą? Zapewniamy, że jest na to logiczne wyjaśnienie.

Wielu zwierzakom zdarzyło się lub wciąż zdarza zrzucić jakiś przedmiot ze stołu. Filiżanki, kable, doniczki, pierścionki, długopisy, cukierki i inne drobiazgi stanowią dla mruczka idealną rozrywkę, ponieważ są łatwe do przesunięcia, i to one najczęściej padają ofiarą małych drapieżników. Gorzej, jeśli szklanka z wodą zostanie przewrócona wprost na nasz nowy laptop lub ważne dokumenty.

Wydaje się, że niektóre koty po prostu nie mogą się oprzeć pokusie lub robią to ze zwykłej złośliwości. Zanim jednak zaczniesz złościć się na swojego pupila, należy zastanowić się, dlaczego właściwie zrzuca różne przedmioty ze stołu. Wyjaśnień tego zjawiska są co najmniej trzy.

Zainteresuj się mną

Kot to zwierzę cechujące się niezwykle ciekawską naturą i chcące wszystko eksplorować, dlatego zrzuca rzeczy ze stołu głównie z powodu nudy. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy zwierzęta spędzające całe dnia same w domu, nie mają dostępu do żadnych zabawek bądź wykazują ponadprzeciętną potrzebę aktywności.

Powodem wręcz ostentacyjnego zrzucania rzeczy z parapetów, stołów czy półek jest więc chęć zwrócenia na siebie uwagi. Koty doskonale zdają sobie sprawę, że stukot spadających kluczy sprawi, że człowiek od razu przerwie wykonywanie dotychczasowych czynności i zainteresuje się tym, co robi jego pupil.

Wniosek z tego jest jeden - jeśli nie zapewnimy pupilowi wystarczająco dużo zabawy, wówczas kot zacznie szukać rozrywki wśród przedmiotów codziennego użytku. Może warto poświęcić mu więcej czasu?

Do czego to służy?

O inteligencji kota świadczy fakt, że zwierzęta te potrafią wyciągać wnioski z własnych doświadczeń i na ich podstawie zmienić swoje zachowanie. Mruczki czujnie obserwują ludzi, ponieważ chcą poznawać otaczający je świat. Właśnie dlatego, tak samo jak dzieci, dotykają różnych przedmiotów i testują, co się stanie, gdy spadną na podłogę.

Rzeczy spadające z wysokości na twardy grunt wydają różne dźwięki, niektóre się odbijają, inne pękają na kawałeczki. Zdarza się, że potoczą się pod łóżko czy szafę i znikną w czeluściach mieszkania. Z punktu widzenia kota nawet tak specyficzne czynności stanowią świetną rozrywkę połączoną z nauką.

Instynktu łowieckiego nie oszukasz

Jest jeszcze jeden powód, dla którego koty tak chętnie trącającą łapką przedmioty znajdujące się na stołach. Okazuje się, że zabawa w "zrzutkę" jest dla nich namiastką polowania.

Kluczową kwestię stanowi tutaj instynkt łowiecki, który zawsze będzie mu towarzyszyć, niezależnie od tego, czy jest dziki, czy udomowiony. Spróbuj postawić się w sytuacji mruczka - może spadający przedmiot przypomina mu poruszającą się naturalną zdobycz, np. mysz? Oznacz to, że zrzucanie przedmiotów to pogoń za ofiarą w bardziej domowym wydaniu!

Co zrobić, by kot nie zrzucał przedmiotów?

Jeżeli chcesz oduczyć kota strącenia rzeczy, to musisz wykazać się ogromną cierpliwością i uporem. Pamiętaj, że mając kota w domu, jesteś narażony na tego typu zachowania i nie powinieneś reagować złością na zachowanie podopiecznego. Przede wszystkim, w granicach zdrowego rozsądku, powinniśmy ograniczyć naszą reakcję na zachowanie kota. Twój pupil tylko czeka na to, aż spojrzysz na niego, podniesiesz strąconą rzecz i odstawisz ją na miejsce. Dla niego to forma zabawy, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest udawanie, że nic się nie stało. Spróbuj wykazać się inicjatywą zabawy z pupilem, a cenniejsze przedmioty pochować w miejscach, do których nie ma dostępu i nie zapominajmy o tym, że koty mogą strącać przedmioty ze stołu zupełnie przypadkowo.

Źródło: koty24.pl, wszystkookotach.pl