Swiatzwierzat.pl
Koty walczą

pixabay/makamuki0

Co zrobić, gdy koty się biją? Nigdy nie stosuj kar, znamy lepszy sposób

5 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Czy zdarzyło Ci się kiedyś obserwować walkę kotów? Jeśli zastanawiałeś się wtedy, jak je rozdzielić, aby nie zrobić krzywdy ani sobie, ani im, przychodzimy z pomocą. Przedstawiamy prosty sposób, który zapobiegnie przyszłym konfliktom. Mało kto wie, że właśnie tak należy postąpić podczas bójki zwierzaków.

Wśród zwierząt przejawianie agresji w stosunku do przedstawicieli tego samego lub innego gatunku nie jest żadnym zaskoczeniem. Konflikty rodzą się nie tylko pomiędzy ludźmi, ale także między wolno żyjącymi stworzeniami oraz naszymi domowymi podopiecznymi. W przypadku kotów ostre pazurki oraz zęby często idą w ruch. Jak powinien zachować się człowiek, który jest świadkiem kociego pojedynku?

Dlaczego koty się biją?

Powodów konfliktu między kotami może być cała masa. Zacznijmy od tego, że zachowania agresywne są wpisane w koci etogram, czyli zbiór podstawowych zachowań charakterystycznych dla kociego gatunku, i nie ma co udawać, że tak nie jest. Wynikają one z różnych uwarunkowań, przede wszystkim terytorializmu, rywalizacji o partnera, samoobrony, instynktu łowieckiego czy rodzicielskiego bądź frustracji.

Jeśli zauważamy, że naszym pupilem targają silne, gwałtowne emocje, warto sięgnąć głębiej i zastanowić się nad przyczyną takiego zachowania. Okazuje się, że właściciele kotów często mają problem z zauważeniem agresji u swoich pupili, myląc ją z chęcią zabawy.

Wprawdzie polowanie na innych przedstawicieli swojego gatunku, np. matkę czy rodzeństwo, jest elementem społecznym w kocim świecie, aczkolwiek różnicę między zachowaniem agresywnym a rozrywką jest zazwyczaj prosta do wskazania - kluczowa jest wokalizacja. Zdaniem behawiorystów zwierząt prawdziwym sporom towarzyszy wrzask, syk, prychanie, parskanie, warczenie lub seria innych na co dzień nie spotykanych dźwięków.

kot z listonoszem

Kot codziennie czeka na listonosza. Powód rozkłada na łopatki, urocze wideo podbija Internet

CZYTAJ DALEJ

Najczęstszą przyczyną walk między kotami jest nieodpowiednia socjalizacja lub jej całkowity brak. Kiedy w domu przebywa więcej niż jedno zwierzę to zapoznanie zwierzaków między sobą i pielęgnowanie łączących ich więzi stanowi podstawę prawidłowego funkcjonowania jego mieszkańców, zarówno dwu- jak i czteronożnych.

Agresywne zachowania między mruczkami mogą być także efektem stresu lub przytłaczającej sytuacji, którą w tym czasie przeżywa. Niestety to także jedna z oznak dokuczającej mu choroby. Kociak może nie mieć również zapewnionych odpowiednich warunków mieszkalnych. Konkretnie chodzi o przestrzeń pionową, na której czuje się bezpieczniej i wszystko widzi z wyższego pułapu.

Niestety zdarza się, że chcąc interweniować w sytuacji, gdy rozpoczyna się lub już trwa koci pojedynek, robimy to w sposób nieumiejętny. To może doprowadzić do przypadkowego zranienia przez zwierzaka. Jak zatem zakończyć spór między nimi? A może lepiej zostawić je w spokoju, aby rozwiązały tę sprawę między sobą?

Co zrobić, gdy koty się biją?

Sam pojedynek kotów zaczyna się dużo wcześniej, niż mogłoby się wydawać. Zanim zwierzęta przejdą do rękoczynów (a właściwie łapoczynów), wpatrują się w przeciwnika z ogromnym skupieniem i napinają mięśnie. Bacznie obserwując swojego milusińskich, na pewno zorientujesz się, kiedy zbliża się między nimi bójka. Już wtedy możesz spróbować interweniować.

W takiej sytuacji najlepiej przerwać kontakt wzrokowy między zwierzętami. Wystarczy zamknąć drzwi, jeśli znajdują się w innych pomieszczeniach, natomiast jeśli urządzają pojedynek spojrzeń w tym samym pokoju, wstaw między nie przedmiot lub stań w sposób, który im go uniemożliwi. Następnie najlepiej odizoluj je w osobnych pomieszczeniach, aby mogły ochłonąć.

W chwili, gdy między kotami już trwa bójka, zasada jest podobna. Kiedy oddalą się od siebie, postaraj się przy pomocy przedmiotu zasłonić im widok oponenta. Po żadnym pozorem nie próbuj gołymi rękoma rozdzielać koty w trakcie bitwy. Powód jest prosty - możesz oberwać rykoszetem. Dobrym sposobem jest również przekierowanie ich uwagi na coś innego, na przykład przy pomocy dźwięku. Warto rzucić obok bijących się kotów coś, co wydobędzie interesujący dla nich dźwięk. Powstrzymaj się od krzyków i pisków, gdyż zapewne nie przyniosą one żadnych efektów.

W ostateczności, jeżeli nic nie jest w stanie zaprzestać walki kotów, znajdź płachtę z grubego materiału, którą będziesz mógł na nie narzucić. Może to być kołdra, gruba kurtka lub koc. Wtedy postaraj się wykorzystać ich zaskoczenie i odseparować od siebie.

aleksandar-popovski-K1TPUd19X68-unsplash

unsplash/Aleksandar Popovski

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Tanya Kusova

Najdłużej żyjące zwierzęta domowe. Niektóre z nich mogą towarzyszyć nam nawet 20 lat

Wszyscy właściciele zwierząt domowych chcą, aby ich pupile towarzyszyły im jak najdłużej. Zastanawialiście się kiedyś, które stworzenia słyną z długowieczności i ile przeżyli rekordziści ze swoich gatunków? Przedstawiamy zestawienie najdłużej żyjących zwierzątek domowych. Niektóre pozycje mogą Was zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: zooedukacja.pl; koty.pl, blog.kocibehawioryzm.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

kot

Koty

Czemu służy przycinanie uszu u bezdomnych kotów? To dla ich dobra

Czytaj więcej >

Koty

Czy kot lubi, gdy mówisz do niego jak do dziecka? Badanie wiele wyjaśnia

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot chodzi za mną do toalety? Powód ważniejszy niż sądzisz

Czytaj więcej >

Koty

Jak rozpoznać i jak leczyć koci trądzik? Poznaj szczegóły

Czytaj więcej >

Koty

Jaki żwirek można spuszczać w toalecie? Łatwo o błąd

Czytaj więcej >

Koty

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Czy koty wyczuwają depresję?

Czytaj więcej >