Swiatzwierzat.pl
Kot siedzi tyłem

unsplash/Thanh Soledas

Dlaczego kot odwraca się do mnie bokiem lub tyłem?

14 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Czy zdarza się, że Twój kot ostentacyjnie odkręca się tyłem w Twoją stronę? Mruczki są zdolne do odczuwania urazy, a ich świecie nawet najmniejszy gest ma znaczenie. Czy odwracanie się do nas zadkiem to sygnał, że pupil jest na nas zły? Sprawdź, czym mu podpadłeś.

Spośród wszystkich kotowatych na świecie z ludźmi próbują rozmawiać tylko udomowione koty. Na co dzień porozumiewają się się za pomocą zapachów, szerokiego zakresu dźwięków oraz oczywiście poprzez język ciała. Odpowiednie ustawienie sylwetki, ogona, uszu, wielkości źrenic - każdy z tych elementów ma istotne znaczenie w rozwiniętym systemie komunikacji.

Pamiętliwy jak kot

Biorąc pod uwagę kocią naturę i charakter, nic dziwnego, że zwierzęta te potrafią okazywać swoje niezadowolenie na różnorakie sposoby. Badania udowodniły, że koty są bardzo pamiętliwym stworzeniami i z łatwością zapamiętują emocje towarzyszące konkretnym zdarzeniom, szczególnie tym traumatycznym i bolesnym.

Jeśli przypadkiem nadepnąłeś mruczkowi na ogon, czy zamknąłeś go w pokoju, przygotuj się na to, że przez najbliższe godziny najprawdopodobniej będziesz karany ciszą i ignorowany. O głaskaniu czy innych pieszczotach możesz zapomnieć.

Na temat charakteru naszych domowych pupili możemy rozpisywać się w nieskończoność, lecz niektóre wysyłane przez nie wiadomości nie zawsze bywają czytelne. Prychanie i jeżenie się na widok weterynarza nie wymaga wnikliwej analizy, ale inne, nieco bardziej wysublimowane sygnały wymagają spostrzegawczości i podstawowej wiedzy o zwierzęcym behawioryzmie. Nasza w tym głowa, aby nauczyć się prawidłowo interpretować wysyłane komunikaty.

Tiktokerka ze swoim psem

Tiktokerka przefarbowała swojego psa na czerwono. Internauci są rozwścieczeni

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego kot odkręca się do mnie tyłem?

Jeśli zauważyłeś, że Twój pupil odwraca się do Ciebie tyłem lub bokiem, a jego ogon jest opuszczony, możesz podejrzewać, że padłeś ofiarą kociego focha... i masz w tym przypadku rację! Chociaż w przypadku psów postawa ta jest silnym sygnałem uspokajającym, u kotów to manifestacja niezadowolenia wyuczona jeszcze za czasów bycia kocięciem.

Niezależnie do gatunku, wychowanie potomstwa nie zawsze należy do łatwych zadań. Istnieją jednak pewne skuteczne metody wychowawcze, które w jasny sposób pokazują maluchom, że dane zachowanie jest nieakceptowalne. Siadanie tyłem jest jednym z nich.

Udzielając młodemu reprymendy, kotka siada do niego tyłem i zwyczajnie go ignoruje aż do momentu, gdy przestanie broić. Młode koty podpatrują ten mechanizm i w dorosłym życiu same zaczynają go wykorzystywać w stosunku do nas. A zatem, jeśli dostrzeżesz, że Twój mruczek siada do Ciebie tyłem, komunikat jest prosty: "Nie chcę mieć teraz z Tobą nic do czynienia".

Pamiętaj, że zamiast krzyczeć czy wyładowywać frustrację na swoim pupil, zastanów się, co mogło wywołać u niego rozdrażnienie czy żal. Może zapomniałeś wysprzątać jego kuwetę, albo spóźniłeś się z obiadem?

Źródło: koty.pl, blog.catmaster.pl

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Co zrobić, gdy koty się biją? Nigdy nie stosuj kar, znamy lepszy sposób

Czytaj więcej >
kot

Koty

Czemu służy przycinanie uszu u bezdomnych kotów? To dla ich dobra

Czytaj więcej >

Koty

Czy kot lubi, gdy mówisz do niego jak do dziecka? Badanie wiele wyjaśnia

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot chodzi za mną do toalety? Powód ważniejszy niż sądzisz

Czytaj więcej >

Koty

Jak rozpoznać i jak leczyć koci trądzik? Poznaj szczegóły

Czytaj więcej >

Koty

Jaki żwirek można spuszczać w toalecie? Łatwo o błąd

Czytaj więcej >