Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot odwraca się do mnie bokiem lub tyłem?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 05.02.2022 01:00

Dlaczego kot odwraca się do mnie bokiem lub tyłem?

Kot siedzi tyłem
unsplash/Thanh Soledas

Czy zdarza się, że Twój kot ostentacyjnie odkręca się tyłem w Twoją stronę? Mruczki są zdolne do odczuwania urazy, a ich świecie nawet najmniejszy gest ma znaczenie. Czy odwracanie się do nas zadkiem to sygnał, że pupil jest na nas zły? Sprawdź, czym mu podpadłeś. Spośród wszystkich kotowatych na świecie z ludźmi próbują rozmawiać tylko udomowione koty. Na co dzień porozumiewają się się za pomocą zapachów, szerokiego zakresu dźwięków oraz oczywiście poprzez język ciała. Odpowiednie ustawienie sylwetki, ogona, uszu, wielkości źrenic - każdy z tych elementów ma istotne znaczenie w rozwiniętym systemie komunikacji.

Pamiętliwy jak kot

Biorąc pod uwagę kocią naturę i charakter, nic dziwnego, że zwierzęta te potrafią okazywać swoje niezadowolenie na różnorakie sposoby. Badania udowodniły, że koty są bardzo pamiętliwym stworzeniami i z łatwością zapamiętują emocje towarzyszące konkretnym zdarzeniom, szczególnie tym traumatycznym i bolesnym.

Jeśli przypadkiem nadepnąłeś mruczkowi na ogon, czy zamknąłeś go w pokoju, przygotuj się na to, że przez najbliższe godziny najprawdopodobniej będziesz karany ciszą i ignorowany. O głaskaniu czy innych pieszczotach możesz zapomnieć.

Na temat charakteru naszych domowych pupili możemy rozpisywać się w nieskończoność, lecz niektóre wysyłane przez nie wiadomości nie zawsze bywają czytelne. Prychanie i jeżenie się na widok weterynarza nie wymaga wnikliwej analizy, ale inne, nieco bardziej wysublimowane sygnały wymagają spostrzegawczości i podstawowej wiedzy o zwierzęcym behawioryzmie. Nasza w tym głowa, aby nauczyć się prawidłowo interpretować wysyłane komunikaty.

Dlaczego kot odkręca się do mnie tyłem?

Jeśli zauważyłeś, że Twój pupil odwraca się do Ciebie tyłem lub bokiem, a jego ogon jest opuszczony, możesz podejrzewać, że padłeś ofiarą kociego focha... i masz w tym przypadku rację! Chociaż w przypadku psów postawa ta jest silnym sygnałem uspokajającym, u kotów to manifestacja niezadowolenia wyuczona jeszcze za czasów bycia kocięciem.

Niezależnie do gatunku, wychowanie potomstwa nie zawsze należy do łatwych zadań. Istnieją jednak pewne skuteczne metody wychowawcze, które w jasny sposób pokazują maluchom, że dane zachowanie jest nieakceptowalne. Siadanie tyłem jest jednym z nich.

Udzielając młodemu reprymendy, kotka siada do niego tyłem i zwyczajnie go ignoruje aż do momentu, gdy przestanie broić. Młode koty podpatrują ten mechanizm i w dorosłym życiu same zaczynają go wykorzystywać w stosunku do nas. A zatem, jeśli dostrzeżesz, że Twój mruczek siada do Ciebie tyłem, komunikat jest prosty: "Nie chcę mieć teraz z Tobą nic do czynienia".

Pamiętaj, że zamiast krzyczeć czy wyładowywać frustrację na swoim pupil, zastanów się, co mogło wywołać u niego rozdrażnienie czy żal. Może zapomniałeś wysprzątać jego kuwetę, albo spóźniłeś się z obiadem?

Źródło: koty.pl, blog.catmaster.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami