Swiatzwierzat.pl
Pies bywa niegrzeczny?

Pixabay.com/picsbyfran/CC0

Dlaczego pies się nie słucha? Oto sposoby na poskromienie niesfornego pupila

18 Lutego 2021

(Ostatnia zmiana: 6 Listopada 2021)

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Uparty jak... pies? Dlaczego Twój podopieczny nie chce współpracować, jest nieposłuszny, a każdy spacer to ogromna uciążliwość? Sprawdzamy jak radzić sobie z czworonogiem, który nie chce słuchać komend ani nie reaguje na nawoływanie p

Czworonogi to zwierzęta, które uwielbiają spacery. Ponadto w większości wielką radość sprawia im kontakt z człowiekiem. Psy uwielbiają współpracować z ludźmi, wykonywanie komend powoduje, że zwierzęta te czują się w pełni zaangażowane w relację ze swoim opiekunem. Niestety, nie zawsze tak jest. Jak temu zaradzić?

Pies jest nieposłuszny

Aby rozwiązać problem związany z nieposłusznym psiakiem, musimy dobrze zrozumieć motywację, która stoi za takim, a nie innym zachowaniem. Postawienie "diagnozy" jest podstawą, by rozpocząć pracę nad naszymi stosunkami z psem. Dlaczego więc psy ignorują nasze prośby i polecenia?

Przede wszystkim zastanowić się trzeba, czy nie mamy względem naszego czworonoga byt wielkich oczekiwań. Zwierzę, które nie zostało w odpowiednim momencie życia przeszkolone, nie reaguje na swoje imię, nie przybiegnie do nas, nawet gdy będziemy krzyczeć i podnosić głos. Po pierwsze, grzeczny pies, to pies który miał do czynienia z tresurą od małego.

Nie należy zapominać także o potrzebie socjalizacji psa z ludzkim partnerem. Niewłaściwie zbudowane więzi sprawią, że nasz pies będzie podejrzliwy, a w naszych prośbach dostrzegać będzie ryzyko. Jeżeli nasz pies boi się jakiejś sytuacji, nie wolno na nim wymuszać posłuszeństwa, to tylko spotęguje stres. Krzyk i złość z naszej strony niewiele tu pomogą.

Pozwalaj psu eksplorować

Pies, który na spacerze nie ma możliwości swobodnego wąchania, zapoznawania się z otoczeniem, będzie wykorzystywał każdą możliwą sytuację, by nadrobić te braki. Jeżeli nie pozwolimy psu na swobodną eksplorację otoczenia, wówczas pozostanie on głuchy podczas spaceru na nasze komendy i nawoływania. Jego natura każe mu wąchać. Musimy więc pozwalać na zaspokajanie podstawowych potrzeb psa.

Psy są interesowne. Te zwierzęta chętnie wykonują polecenia za przysmaki i przekąski. Opiekun musi odkryć, co dla psa będzie największą motywacją, która sprawi, że pies będzie chciał wykonywać nasze polecenia. Mogą to być suche chrupki, chwila zabawy, czy inny wymiar nagrody. Znalezienie odpowiedniej motywacji dla pupila jest bardzo ważne, aby móc z nim współpracować.

Aby zaprosić psa do współpracy, należy unikać przemocy oraz krzyku. Podnosząc na psa głos lub bijąc go, sprawimy, że zwierzę zacznie nas unikać. Wszelakie próby treningu ze zwierzakiem, który nas dotychczas ignorował, powinny mieć formę zabawy. Wymagania należy stopniowo zwiększać, nie można rzucać psa "na głęboką wodę". Pamiętać należy także o nagrodach za dobre wykonywanie naszych próśb i poleceń.

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

  • Zostawili suczkę pod zamkniętym sklepem i poszli. Zwierzę trzęsło się z zimna i strachu

  • Niezwykłe znalezisko w lodach Antarktydy. Naukowcy wpadli na nieznane dotąd zwierzęta

  • Śląsk: Trwa sąsiedzka awantura o psa. Wandale pozostawili wulgarną wiadomość na drzwiach mieszkania

Oktawian GóralAutor

Wydawca swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Dlaczego psy lubią spać w nogach? Powody są dobrze przemyślane

Czytaj więcej >

Psy

Jak zapobiegać nadwadze u psa? Jak ją niwelować? Zobacz porady

Czytaj więcej >

Psy

Mija dekada od śmierci Violetty Villas. Co się stało z jej zwierzętami?

Czytaj więcej >

Psy

Nie przytulaj psa. Większość zwierzaków toleruje to z konieczności

Czytaj więcej >

Psy

Jesteś posiadaczem psa? Policja przypomina, o czym musisz pamiętać

Czytaj więcej >

Psy

Jak przygotować adresownik zgodnie z ideą zasady ostrożności?

Czytaj więcej >