Swiatzwierzat.pl
Zabawa z kotem

unsplash/Kim Davies

Czy laser dla kota jest szkodliwy? Zabawa światełkiem niesie więcej szkód niż pożytku

4 Października 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Laserowy wskaźnik jest jednym z najpopularniejszych gadżetów wykorzystywanych do zabawy z kotem. Chociaż z naszej perspektywy pogoń za czerwoną kropką może wydawać się dla zwierzaka świetną rozrywką, eksperci zdradzają, dlaczego kieszonkowy laser pozbawia mruczka satysfakcji z zabawy.

Koty uwielbiają wszelkiego rodzaju wędki i kijki, szczególnie gdy na końcu umieszczona jest kolorowa zabawka czy piórko. Gwarantują one dynamiczną zabawę i zaspokojenie instynktu myśliwskiego kota. Nic dziwnego, że mruczki równie mocno uwielbiają biegać za migoczącymi światełkami. Pozostaje pytanie - czy taka zabawa jest dla nich bezpieczna?

Jakiej zabawki nie dawać kotu?

Ze zwierzakami jest dokładnie jak z małymi dziećmi - adoptując czworonożnego przyjaciela, powinieneś zapewnić mu odpowiednie zabawki wspierającego jego prawidłowy rozwój oraz pomagające rozładować mu energię i napięcie. Co więcej, zabawa jest również świetnym sposobem na zacieśnianie więzi pomiędzy kotem, a jego opiekunem. 

Istnieją jednak zabawki mogące wyrządzić zwierzakom krzywdę - począwszy od małych elementów niosących ryzyko zadławienia, a skończywszy na piszczących i świecących gadżetach, których przesadne używania może prowadzić do przebodźcowania. Zdaniem behawiorystów laserowy wskaźnik jest jedną z nich.

Pomimo, iż filmy przedstawiające koty ganiające za wiązką lasera biją w sieci rekordy popularności, zabawa tym gadżetem nie spełnia podstawowego założenia polowania i w konsekwencji bardziej stresuje i frustruje mruczka, aniżeli daje mu powód do radości.

Zdjęcie ilustracyjne

18-latek znęcał się nad psem za zamkniętymi drzwiami windy. Policja zabezpieczyła nagranie

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego nie warto bawić się z kotem laserem?

Kieszonkowy laser okazuje się łamać bardzo ważny element łańcucha łowieckiego. Celem polowania jest nie tyle sama pogoń za ofiarą, co jej fizyczne schwytanie. Oznacza to, że w przypadku nieuchwytnej czerwonej kropki instynkt łowiecki zostaje wyzwolony, ale może prowadzić do znerwicowania i utraty chęci do zabawy.

Nie należy również zapominać, że nieodpowiednie używanie laserowego wskaźnika grozi uszkodzeniem wzroku zwierzęcia.

Czy negatywne skutki zabawy laserem dla kota sprawiają, że gadżet ten jest całkowicie zakazaną zabawką? Niektórzy behawioryści uważają, że najlepiej zastąpić go tradycyjną wędką, inni, że należy po prostu go ograniczyć.

Najlepszym dopuszczalnym rozwiązaniem jest używanie tego przedmiotu, aby zaktywizować kotki do zabawy innymi gadżetami. Kierujmy wiązkę na inne akcesoria i w ten sposób zachęcajmy zwierzaka do różnorodnych form aktywności.

Źródło: koty.pl, zwierzaki.pl

Sprawdź swoją wiedzę o wężach!

Pytanie 1 z 8

Jak nazywa się nauka zajmująca się wężami?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Czym karmić kota, by uniknął niedoborów tauryny?

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty ugniatają łapkami? Poznaj wyjaśnienie fascynującego zachowania

Czytaj więcej >

Koty

Tu rządzą koty. Jakie zasady obowiązują w klubokawiarni Miau Grau?

Czytaj więcej >

Koty

Jak oduczyć kota wskakiwania na stoły i biurka?

Czytaj więcej >

Koty

WYWIAD: Jacek Balcerak i kot Parys zbierają pieniądze dla chorej Kingi

Czytaj więcej >

Koty

Rozmawiamy z Jackiem Barczakiem, który od lat ratuje koty. Tylko internauci mogą mu pomóc

Czytaj więcej >