Swiatzwierzat.pl

unsplash/Kim Davies

Czy laser dla kota jest szkodliwy? Zabawa światełkiem niesie więcej szkód niż pożytku

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Laserowy wskaźnik jest jednym z najpopularniejszych gadżetów wykorzystywanych do zabawy z kotem. Chociaż z naszej perspektywy pogoń za czerwoną kropką może wydawać się dla zwierzaka świetną rozrywką, eksperci zdradzają, dlaczego kieszonkowy laser pozbawia mruczka satysfakcji z zabawy.

Koty uwielbiają wszelkiego rodzaju wędki i kijki, szczególnie gdy na końcu umieszczona jest kolorowa zabawka czy piórko. Gwarantują one dynamiczną zabawę i zaspokojenie instynktu myśliwskiego kota. Nic dziwnego, że mruczki równie mocno uwielbiają biegać za migoczącymi światełkami. Pozostaje pytanie - czy taka zabawa jest dla nich bezpieczna?

Jakiej zabawki nie dawać kotu?

Ze zwierzakami jest dokładnie jak z małymi dziećmi - adoptując czworonożnego przyjaciela, powinieneś zapewnić mu odpowiednie zabawki wspierającego jego prawidłowy rozwój oraz pomagające rozładować mu energię i napięcie. Co więcej, zabawa jest również świetnym sposobem na zacieśnianie więzi pomiędzy kotem, a jego opiekunem. 

Istnieją jednak zabawki mogące wyrządzić zwierzakom krzywdę - począwszy od małych elementów niosących ryzyko zadławienia, a skończywszy na piszczących i świecących gadżetach, których przesadne używania może prowadzić do przebodźcowania. Zdaniem behawiorystów laserowy wskaźnik jest jedną z nich.

Pomimo, iż filmy przedstawiające koty ganiające za wiązką lasera biją w sieci rekordy popularności, zabawa tym gadżetem nie spełnia podstawowego założenia polowania i w konsekwencji bardziej stresuje i frustruje mruczka, aniżeli daje mu powód do radości.

Dlaczego nie warto bawić się z kotem laserem?

Kieszonkowy laser okazuje się łamać bardzo ważny element łańcucha łowieckiego. Celem polowania jest nie tyle sama pogoń za ofiarą, co jej fizyczne schwytanie. Oznacza to, że w przypadku nieuchwytnej czerwonej kropki instynkt łowiecki zostaje wyzwolony, ale może prowadzić do znerwicowania i utraty chęci do zabawy.

Nie należy również zapominać, że nieodpowiednie używanie laserowego wskaźnika grozi uszkodzeniem wzroku zwierzęcia. Czy negatywne skutki zabawy laserem dla kota sprawiają, że gadżet ten jest całkowicie zakazaną zabawką? Niektórzy behawioryści uważają, że najlepiej zastąpić go tradycyjną wędką, inni, że należy po prostu go ograniczyć.

Najlepszym dopuszczalnym rozwiązaniem jest używanie tego przedmiotu, aby zaktywizować kotki do zabawy innymi gadżetami. Kierujmy wiązkę na inne akcesoria i w ten sposób zachęcajmy zwierzaka do różnorodnych form aktywności. Źródło: koty.pl, zwierzaki.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami!

Tagi:

Podobne artykuły

Koty

Natura wciąż zaskakuje. "Kotolis" z Korsyki zadziwił świat nauki, badacze uznali go za nowy gatunek
Czytaj więcej >

Koty

Źrenice kota przybierają różną wielkość? Właściciel musi biec z nim do weterynarza
Czytaj więcej >

Koty

Chiny: Porywacze ukradli rasowego kota. Gdyby nie nadajnik GPS, skończyłby na talerzu
Czytaj więcej >

Koty

Zdziwiła się, gdzie kotka przeniosła kocięta. "Nie mogę ich zostawić samych, choćby na jedną noc"
Czytaj więcej >

Koty

Kotki przymarzły do podłoża. Mężczyzna uratował je w sprytny sposób, "Nie pijcie tego, to kawa"
Czytaj więcej >

Koty

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu? Te produkty zniwelują nieprzyjemną woń
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]