Swiatzwierzat.pl
Koci manipulator

unsplash/Alice

Sztuka perswazji w kocim wydaniu. Jak koty nami manipulują?

5 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 16 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Czy to możliwe, że koty świadomie nami manipulują, abyśmy byli im posłuszni i spełniali wszystkie ich zachcianki? Behawioryści zwierząt przekonują, że jest w tym ziarnko prawdy. Przedstawiamy 5 trików, na które łapie się większość właścicieli.

Kotkowi się nie odmawia, czyli o miaunipulacji słów kilka

Niektórzy żartują, że mruczki potrzebują nas wyłącznie do napełniania miski, a dzięki swojemu słodkiemu wyglądowi zawsze dostają to, czego chcą. Zważając na historię udomowienia kotów, ich wrodzoną potrzebę niezależności oraz wysoko rozwinięte zdolności analityczne, trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że nigdy w pełni się nam nie podporządkowały.

Bez wątpienia niektóre zwierzaki potrafią owinąć swoich opiekunów dookoła pazurka, aby dostać jedzenie i uwagę. W tym celu stosują techniki, które gwarantują stuprocentową skuteczność. Nikt nie jest w stanie się im oprzeć!

W dalszej części artykułu znajdziesz wszystkie sekrety kocich sztuczek manipulacyjnych.

Suczka

Lekarze przegrali walkę o życie potwornie zaniedbanej suni. „Nie potrafimy się odnaleźć po tym"

CZYTAJ DALEJ

"Miau" najskuteczniejszym narzędziem manipulacji

1. Wokalne umiejętności - Obserwując interakcje zachodzące pomiędzy ludźmi, koty także zapragnęły z nami "rozmawiać". Udomowione zwierzaki celowo zwiększają natężenie wydawanych z siebie wokaliz, kiedy zauważają, że ludzie na niego reagują. W ten sposób komunikują nam swój stan emocjonalny. Jeśli zaś chodzi o zdziczałe koty, to są one zazwyczaj dosyć ciche. 

Przed kilkoma laty brytyjscy badacze z University of Sussex wykazali, że koty potrafią dostosowywać ton i natężenie swojej wokalizacji w taki sposób, byśmy nie byli w stanie ich zignorować. Wysokie częstotliwości wtopione w mruczenie kota oscylują w granicach 220-520 herców, natomiast płacz dziecka znajduje się w podobnych rejestrach - 300-600 herców. Nic więc dziwnego, że gdy tylko usłyszymy ten dźwięk, naturalnie słuchamy się naszego instynktu i spełniamy ich zachcianki.

Co ciekawe, szwedzcy naukowcy z uniwersytetów w Lund i Linköping doszli do wniosku, że ludzie dokonywali selekcji udomowionych kotów, wybierając zwłaszcza te, które wydawały chwytające za serce dźwięki. Nasuwa to oczywisty wniosek - koty nami manipulują, bo im na to pozwoliliśmy! Wina w całości leży po naszej stronie.

2. Popisy akrobacyjne - Kto potrafiłby odmówić zwierzakowi smakołyków czy pieszczot, kiedy wyciąga do nas łapki, turla się, odsłania brzuszek oraz wygina grzbiet i łapki niczym primabalerina? Mruczek doskonale wie, jak skraść Twoje serce i sprawić, by miska zawsze była pełna.

3. Błagalne spojrzenie - Pamiętasz oczy kota ze Shreka? Umiejętność zahipnotyzowania opiekuna przy pomocy wielkich oczu to jedna z technik manipulacyjnych, na które łapie się niemal każdy kociarz. Kiedy złapiesz z mruczkiem kontakt wzrokowy, nie ma już odwrotu. Przegrałeś walkę, zanim w ogóle się rozpoczęła.

4. Podążaj moim śladem -
Kot wcale nie musi mówić "po ludzku", żeby dać Ci do zrozumienia, czego pragnie. Wystarczy, że pójdziesz za nim. Wstałeś z kanapy i zrobiłeś pierwszy krok w stronę miski czy szafki z zabawkami? Gratulacje, dałeś się złapać w pułapkę.

5. Pac! Pac! Pac! - Jeśli Twój podopieczny szturcha Cię łapką, to zdecydowanie próbuje zwrócić Twoją uwagę. Masz na głowie tonę obowiązków? A może potrzebujesz czasu dla siebie? To wszystko może poczekać, ale Twój pupil z pewnością nie.

Jeśli zastanawiasz się, kto tak naprawdę rządzi w Twoim domu - Ty czy Twój kot, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim 5 niezbitych dowodów na to, że mruczek przejął kontrolę nad Twoim życiem i zrobił z Ciebie swojego sługę.

Źródło: koty.pl, wysokieobcasy.pl, crazynauka.pl

Sprawdź, czy jesteś prawdziwym znawcą kotów!

Pytanie 1 z 7

Koty po urodzeniu...

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z namiEwa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Kotek

Koty

Jak dbać o kota jesienią? 5 przydatnych rad

Czytaj więcej >
Kot

Koty

Jak przywoływać koty w różnych zakątkach świata?

Czytaj więcej >

Koty

Czy koty widzą duchy? Cała prawda o kocich zmysłach

Czytaj więcej >

Koty

Kilka kotów w domu. Jak poznać, czy się lubią, czy raczej nie znoszą?

Czytaj więcej >

Koty

Czy laser dla kota jest szkodliwy? Zabawa światełkiem niesie więcej szkód niż pożytku

Czytaj więcej >

Koty

Czemu koty reagują tak dziwnie na głaskanie u nasady ogona?

Czytaj więcej >