Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Trener psów ujawnia 3 błędy w wychowaniu zwierząt. Absolutnie ich nie popełniaj
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 16.08.2022 14:29

Trener psów ujawnia 3 błędy w wychowaniu zwierząt. Absolutnie ich nie popełniaj

Pies canva PRO
fot. Gajus, canva.com

Wychowanie psa to wbrew pozorom niełatwa sztuka. Istnieje liczne grono ekspertów, którzy specjalizują się w trenowaniu naszych pupili i uczeniu ich odpowiedniego zachowania. Jeden z nich postanowił zdradzić, jakie błędy najczęściej popełniamy w wychowaniu zwierząt.

Doświadczony trener Martin Rütter w wywiadzie dla "Business Insidera" postanowił zdradzić "trzy kardynalne błędy w relacjach między psami a ludźmi". Jak się okazuje, są one wręcz nagminnie popełniane, a wiele osób nawet nie zdaje sobie z nich sprawy. Z poniższego artykułu dowiecie się, czy popełniacie błędy.

Niedobór aktywności fizycznej

Wielu właścicieli zapomina o spędzaniu czasu ze swoim pupilem w aktywny sposób. Większość psów potrzebuje wiele ruchu i nie może spędzać całego dnia na kanapie. Zwierzęta te trzeba regularnie wyprowadzać, najlepiej kilka razy dziennie. Co ciekawe, częste zabawy na zewnątrz z pupilem potrafią pozytywnie wpłynąć również na właściciela. Według badaczy z Uniwersytetu w Uppsali osoby mające psy żyją średnio dłużej niż ci, którzy ich nie posiadają.

Pies niczym człowiek?

Teoretycznie nie ma nic złego w traktowaniu swojego pupila jak pełnoprawnego członka rodzina. Troska o jego potrzeby jest bardzo ważna, jednak łatwo można się zagubić. Według Martina Rüttera humanizacja zwierzęcia prowadzi tworzenia oczekiwań wobec czworonoga, których on nie może spełnić. Nie posiada bowiem takiej samej gamy emocji. - Pies nie może myśleć i działać jak człowiek — wyjaśnia trener.

Brak konsekwencji

Bardzo ważna w wychowaniu psów jest konsekwencja. Przykładowo, jeśli zabraniamy zwierzęciu spania w naszym łóżku, to każdy wyjątek może doprowadzić do zaprzepaszczenia lat treningów. Rütter ostrzega przed podobnym nietrzymaniem się zasad i tłumaczy, iż zwierzęta nie rozumieją, iż jakaś sytuacja jest jednorazowa.

- Ludzie tworzą zasady, a potem sami się ich nie trzymają — komentuje mężczyzna.

Czy zdarzyło wam się popełnić któryś z powyższych błędów? Chociaż są one dość uniwersalne, to pamiętajmy, że do każdego zwierzęcia trzeba mieć indywidualne podejście. Profesjonalni trenerzy zawsze biorą pod uwagę rasę, przeszłość czworonoga i jego relacje z rodziną. Jeśli wychowanie psa z jakiegoś powodu nas przerasta, warto poprosić o pomoc specjalistę.

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: polskiobserwator.de