Swiatzwierzat.pl
juck russel terrier

fot. primeimages, canva.com

Syndrom małego psa: Jak kontrolować agresywnego psa?

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Małe psy bywają bardziej agresywne i nieposłuszne w porównaniu do przedstawicieli większych ras. W dużej mierze wynika to z ich natury, choć eksperci zauważają, że jest to także efekt złego wychowania. Właściciele małych psów pozwalają im na wiele więcej, niż pozwoliliby dużym psom. Jak sobie radzić z syndromem małego psa?

Mały rozmiar o niczym nie świadczy, a niektórzy właściciele czworonogów o filigranowych rozmiarów mogą zaobserwować u nich skłonność do agresji i niepożądanych zachowań, takich jak niesłuchanie poleceń, warczenie i nadmierne szczekanie. Pojawia się więc pytanie, czy da się temu zaradzić.

Okazuje się, że poza predyspozycjami genetycznymi, na wyżej wymienione zachowania ogromny wpływ ma wychowanie. Do podstawowych błędów, jakie popełniają właściciele małych ras, jest rezygnowanie ze szkolenia, ignorowanie złych zachowań, a nawet nieumyślne nagradzanie ich poprzez nadmierne branie psów na ręce.

Dlaczego małe psy są agresywne?

Jak podaje midogguide.com, według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Helsinkach u mniejszych psów ryzyko wystąpienia agresywnych zachowań jest większe niż u psów średnich i dużych. Badanie zostało przeprowadzone z udziałem ponad 9,000 fińskich zwierząt domowych.

Powodem agresywnych zachowań u małych ras jest niewystarczające wychowanie. Małe psy mają genetyczne predyspozycje do zachowań agresywnych. Wynikają one z tego, że częściej odczuwają zagrożenie. Kiedy są przestraszone, po prostu atakują w samoobronie.

Syndrom małego psa, czyli mały pies w wielkim świecie

Wszystkie psy mają swoje własne dziwactwa i osobowość, dzięki której są niepowtarzalne. Tyczy się to również negatywnych cech charakteru. Syndromem małego psa nazywany jest zespół zachowań, jakie przejawiają małe rasy, by zdominować opiekuna oraz innych przedstawicieli swojego gatunku i wywierać presję na otoczenie. Należy do niego:

  • skakanie na inne psy lub ludzi

  • warczenie na inne psy lub ludzi

  • nieposłuszeństwo

  • nerwowe zachowanie

  • szczekanie

  • domaganie się uwagi

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez portal PuppyLoverNews.com, skłonności do powyższych zachowań zauważono przede wszystkim u jamników, yorkshire terrierów, pekińczyków, cocker spanieli, jack russell terrierów, i najmniejszych psiaków na świecie - chihuahua.

Łapki

Pilny apel policji: poszukiwany oprawca zwierząt, który zabił psa

CZYTAJ DALEJ

Jak pozbyć się syndromu małego psa?

Głównym błędem, jaki popełniają właściciele małych psów, jest pozwalanie im na niepożądane zachowania. Często ignorują zachowania swoich pupili, takie jak skakanie na ludzi czy niechęć zejścia z kanapy, kiedy człowiek chce na niej usiąść. W przypadku dużych psów na takie zachowania reagowaliby od razu.

W celu pozbycia się syndromu małego psa, w tym agresywnych zachowań, warto wprowadzić pozytywny trening wzmacniający, który polega na ćwiczeniu technik korekcyjnych. Powinien być on oparty na nagrodach. Istotne jest, aby praca z trenerem była regularna i konsekwentna, a treningi powinny odbywać się w neutralnym i kontrolowanym miejscu.

Niezależnie od rozmiaru domowego pupila, każdy właściciel psa powinien wzmacniać jego dobre zachowanie i uczęszczać z nim na zajęcia z posłuszeństwa. Ważne, aby nie ignorować złych zachowań swoich pupili i nie brać ich na ręce, kiedy sytuacja tego nie wymaga. Warto także zwrócić uwagę na socjalizację z innymi zwierzętami oraz ludźmi i zniechęcać psa do dominujących zachowań.fot. facebook/Ewa Zgrabczyńska- Rebelia GOGH, instagram/katarzyna_dowbor_official, TRICOLORS/East News,

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Z okazji Dnia Kobiet przedstawiamy dziesięć wyjątkowych kobiet, miłośniczek zwierząt, aktywistek, które działają na rzecz praw zwierząt, ratują je lub promują na wszelki sposób. Wśród nich m.in. Joanna Krupa czy Olga Tokarczuk.

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz mieszkańców sawanny? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jak długo lwy są w stanie przetrwać bez wody?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Źródło: midogguide.com, johndog.pl

Tagi:

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >

Psy

Młoda suczka zakopana żywcem pod Krakowem? Odnaleziono ją podczas robót koparką

Czytaj więcej >

Psy

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany

Czytaj więcej >