Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Syndrom małego psa: Jak kontrolować agresywnego psa?
Redakcja swiatzwierzat.pl
Redakcja swiatzwierzat.pl 15.03.2022 01:00

Syndrom małego psa: Jak kontrolować agresywnego psa?

juck russel terrier
fot. primeimages, canva.com

Małe psy bywają bardziej agresywne i nieposłuszne w porównaniu do przedstawicieli większych ras. W dużej mierze wynika to z ich natury, choć eksperci zauważają, że jest to także efekt złego wychowania. Właściciele małych psów pozwalają im na wiele więcej, niż pozwoliliby dużym psom. Jak sobie radzić z syndromem małego psa?

Mały rozmiar o niczym nie świadczy, a niektórzy właściciele czworonogów o filigranowych rozmiarów mogą zaobserwować u nich skłonność do agresji i niepożądanych zachowań, takich jak niesłuchanie poleceń, warczenie i nadmierne szczekanie. Pojawia się więc pytanie, czy da się temu zaradzić.

Okazuje się, że poza predyspozycjami genetycznymi, na wyżej wymienione zachowania ogromny wpływ ma wychowanie. Do podstawowych błędów, jakie popełniają właściciele małych ras, jest rezygnowanie ze szkolenia, ignorowanie złych zachowań, a nawet nieumyślne nagradzanie ich poprzez nadmierne branie psów na ręce.

Dlaczego małe psy są agresywne?

Jak podaje midogguide.com, według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Helsinkach u mniejszych psów ryzyko wystąpienia agresywnych zachowań jest większe niż u psów średnich i dużych. Badanie zostało przeprowadzone z udziałem ponad 9,000 fińskich zwierząt domowych.

Powodem agresywnych zachowań u małych ras jest niewystarczające wychowanie. Małe psy mają genetyczne predyspozycje do zachowań agresywnych. Wynikają one z tego, że częściej odczuwają zagrożenie. Kiedy są przestraszone, po prostu atakują w samoobronie.

Syndrom małego psa, czyli mały pies w wielkim świecie

Wszystkie psy mają swoje własne dziwactwa i osobowość, dzięki której są niepowtarzalne. Tyczy się to również negatywnych cech charakteru. Syndromem małego psa nazywany jest zespół zachowań, jakie przejawiają małe rasy, by zdominować opiekuna oraz innych przedstawicieli swojego gatunku i wywierać presję na otoczenie. Należy do niego:

  • skakanie na inne psy lub ludzi

  • warczenie na inne psy lub ludzi

  • nieposłuszeństwo

  • nerwowe zachowanie

  • szczekanie

  • domaganie się uwagi

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez portal PuppyLoverNews.com, skłonności do powyższych zachowań zauważono przede wszystkim u jamników, yorkshire terrierów, pekińczyków, cocker spanieli, jack russell terrierów, i najmniejszych psiaków na świecie - chihuahua.

Jak pozbyć się syndromu małego psa?

Głównym błędem, jaki popełniają właściciele małych psów, jest pozwalanie im na niepożądane zachowania. Często ignorują zachowania swoich pupili, takie jak skakanie na ludzi czy niechęć zejścia z kanapy, kiedy człowiek chce na niej usiąść. W przypadku dużych psów na takie zachowania reagowaliby od razu.

W celu pozbycia się syndromu małego psa, w tym agresywnych zachowań, warto wprowadzić pozytywny trening wzmacniający, który polega na ćwiczeniu technik korekcyjnych. Powinien być on oparty na nagrodach. Istotne jest, aby praca z trenerem była regularna i konsekwentna, a treningi powinny odbywać się w neutralnym i kontrolowanym miejscu.

Niezależnie od rozmiaru domowego pupila, każdy właściciel psa powinien wzmacniać jego dobre zachowanie i uczęszczać z nim na zajęcia z posłuszeństwa. Ważne, aby nie ignorować złych zachowań swoich pupili i nie brać ich na ręce, kiedy sytuacja tego nie wymaga. Warto także zwrócić uwagę na socjalizację z innymi zwierzętami oraz ludźmi i zniechęcać psa do dominujących zachowań.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Źródło: midogguide.com, johndog.pl