Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Behawiorysta

Behawiorysta

Behawiorysta – kto to jest?

Behawiorysta to kwalifikowany specjalista, zajmujący się działem filozofii nauki jakim jest behawioryzm. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „behaviour”, czyli po prostu „zachowanie”. Behawiorysta bada ogół zachowań ludzi i zwierząt, zastanawiając się nad podłożem stanowiącym takie, a nie inne zachowanie. Jeśli jest ono negatywne, to zrozumienie jego podstaw pozwoli na wdrożenie odpowiednich działań terapeutycznych, które złe zachowanie wyeliminują.

Badając schemat zachowań danego podmiotu, behawiorysta bierze pod uwagę nie tylko jego indywidualne przeżycia, kształtujące charakter człowieka czy zwierzęcia, ale także czynniki środowiskowe. Według większości kierunków filozoficznych operujących w ramach behawioryzmu, środowisko ma fundamentalny wpływ na późniejszy kształt zachowań jednostki.

W behawioryzmie wyróżniamy kilka doktryn, które różnią się od siebie podejściem do zagadnienia i zakresem oferowanych rozwiązań. Wymienić możemy fizykalizm, funkcjonalizm, pragmatyzm, pozytywizm i empiryzm. I choć behawiorysta może zajmować się zarówno problemami ludzi (vide: terapia poznawczo-behawioralna w psychologii). jak i zwierząt, to mówiąc o behawioryście w dzisiejszych czasach raczej będziemy mieć na myśli rozwiązywanie problemów naszych czworonożnych przyjaciół.

Czym zajmuje się behawiorysta w praktyce?

Behawiorysta bada podstawy (środowiskowe, psychiczne, a czasem i genetyczne) określonych zachowań człowieka lub zwierzęcia. Najbardziej upowszechnionym dziś w świadomości społecznej rodzajem behawioryzmu jest behawiorysta psi. Jego głównym zadaniem jest analiza stanu emocjonalnego zwierzęcia, a także badanie teoretyczne określonych potrzeb – potrzeba jedzenia, komfortu psychicznego, emocjonalnego i fizycznego, zdrowia, czy potrzeba wyrażania naturalnych, psich zachowań.

W swej codziennej pracy behawiorysta zajmuje się przede wszystkim psami o trudnej przeszłości, która rzutuje na ich bieżące zachowania. Stara się zapanować nad stanami lękowymi, agresją, czy nieposłuszeństwem. Analizuje także poziom przystosowania się psa do środowiska, zarówno pod kątem tego czy pies może zostać przekazany do adopcji, czy też nawet w jakim boksie pies może przebywać (poziom socjalizacji psa). Behawiorysta pełni także kluczową rolę w edukacji pracowników schroniska, wolontariuszy, a także przyszłych właścicieli czworonogów.

Behawiorysta psi – kiedy się do niego zgłosić?

Istnieje wiele powodów w jakich pies u behawiorysty powinien się znaleźć. Do najbardziej jaskrawych przykładów zaliczymy agresywne zachowania psa (zarówno względem ludzi, jak i innych zwierząt), czy zachowania autoagresywne (na przykład maniakalne gryzienie własnego ogona), które mogą wskazywać na poważne problemy emocjonalne.

Do behawiorysty z psem można zgłosić się również wówczas, gdy pies jest nieposłuszny – na przykład na spacerach. Wówczas specjalista udzieli nam wielu kompleksowych porad i pomoże w treningu zwierzęcia.

Ile kosztuje wizyta u behawiorysty z psem? Wszystko zależy od miasta i specjalisty, jednak zazwyczaj cena jednorazowej konsultacji nie przekracza 200 złotych.

Pokaż więcej

Kuweta, pies
13.03.2024 15:04 Czy kuweta dla psa to dobry pomysł? Tego rozwiązania lepiej nie nadużywać

Kuweta dla psa? Brzmi niedorzecznie, niemniej współczesny styl życia pełen aktywności skłania właścicieli czworonogów do szukania rozwiązań, które ułatwią im i ich podopiecznym codzienne funkcjonowanie. Niektórzy wpadają na pomysł wykorzystania kuwety dla psa, aby uwolnić się od obowiązku wyprowadzania zwierzęcia na długie spacery. Kiedy warto zakupić kuwetę dla psa i czy to na pewno dobry pomysł? Zapytaliśmy behawiorystę zwierząt Piotra Wojtkowa. 

Para z psem
07.03.2024 11:24 Jak poznać, że pies jest zazdrosny o partnera? Tych 5 zachowań nie ignoruj

Zazdrość to uczucie, które ma nas chronić przed konkurentami, dlatego zarówno w ludzkim, jak i psim świecie jest zjawiskiem stosunkowo częstym. Nasze psy mogą czuć się zaniedbywane i odrzucone, gdy w pewnym momencie rodzina się powiększa — o dziecko, inne zwierzę domowe, a czasem i nowego partnera swojego opiekuna. Jak rozpoznać, że zwierzę jest zazdrosne? Nasze czworonogi zdradza 5 zachowań świadczących o silnej potrzebie bliskości. Wyjaśnimy, co robić w takiej sytuacji. 

Podaj łapę
05.03.2024 14:50 Jak nauczyć psa podawania łapy? Wystrzegaj się 3 błędów

”Daj łapę” to zazwyczaj pierwsza komenda, jakiej uczymy psa. I choć wydaje się prosta, a nauczenie jej pupila zdecydowanie ułatwia codzienne życie, to wymaga od czworonoga wiele pracy. Jak zabrać się do ćwiczeń i jakich metod szkoleniowych i błędów lepiej się wystrzegać? Wyjaśniamy, w jaki sposób zmotywować psa do nauki, by szybciej zrozumiał, o co chodzi opiekunowi. 

obróżka z dzwonkiem dla kota
28.02.2024 10:16 Obroża z dzwoneczkiem dla kota? Uważaj, tym prezentem możesz go skrzywdzić

Wybór akcesoriów dla kota to decyzja, przed którą staje każdy opiekun mruczka, niezależnie od tego, czy miał wcześniej zwierzęta domowe, czy też dopiero stawia pierwsze kroki na nieznanym gruncie. Nawet nam — troskliwym opiekunom — zdarzają się błędy, które popełniamy nieświadomie, a jeden z nich dotyczy obroży dla kota oraz dzwoneczka przymocowanego do paska. Jaki wpływ na zdrowie i samopoczucie zwierzęcia ma długotrwałe stosowanie tego gadżetu? O opinię poprosiliśmy Małgorzatę Jastrzębską, behawiorystkę zwierząt i reprezentantkę Towarzystwa Pomocy Kotom ProFelis.

starszy piesek
26.02.2024 13:54 Nikt nie wita tak wspaniale jak pies. Filmik wzruszył setki tysięcy internautów

Nic tak nie cieszy, jak świadomość, że ktoś czeka na nasz powrót do domu. Po paru latach spędzonych ze swoją rodziną starsza suczka zaczęła przejawiać dziwne zachowanie. Gdy opiekunka wracała do domu, Mango do znudzenia powtarzała jedną czynność. Kobieta postanowiła nagrać swojego zwierzaka i podzielić się uroczym filmikiem w sieci. Dzięki internautom zrozumiała, że nie tylko jej pies przejawia podobne skłonności.

Dlaczego kot syczy na gości?
22.12.2023 10:06 Dlaczego kot syczy na gości? Nie odzyskasz spokoju, dopóki nie poznasz powodu, jeszcze można go ugłaskać

W okresie Świąt Bożego Narodzenia i przy innych uroczystościach rodzinnych nierzadko w naszych domach pojawiają się goście. Chcemy wypaść jak najlepiej, przez co martwimy się, czy zachowanie naszego kota nie wpłynie negatywnie na przebieg wydarzenia. Nie każdy kot jest przykładnym gospodarzem i zdarza się, że syczy i fuka na odwiedzające nas osoby. Z czego to wynika? Co zrobić, gdy nasz kot bywa agresywny?

Awersja w treningu zwierząt – co to jest?
15.12.2023 12:35 Jak nauczyć zwierzę posłuszeństwa? Tych metod wystrzegaj się jak ognia, tylko je skrzywdzisz

Jak mądrze wychować psa czy kota? O ile nowoczesne podejście do pracy z pupilami bazuje na pozytywnych wzmocnieniach, nagrodach i chwaleniu podopiecznego, na przeciwnym biegunie znajduje się starodawne praktyki szkolenia polegające na stosowaniu przemocy. Jak wiele krzywdy wyrządzają metody awersyjne i jaki mają one wpływ na kondycję psychiczną zwierzęcia? Rozmawiamy z Beatą Leszczyńską i Agnieszką Łagodą, ekspertkami z zakresu zachowań zwierząt towarzyszących.

Dlaczego kot nadmiernie wokalizuje?
17.11.2023 12:16 Dlaczego kot dużo miauczy? Tak brzmi wołanie o pomoc. Szczegół zdradza, że pora biec do weterynarza

Jednym z najczęstszych kocich problemów ostatnich czasów, tuż obok kociej agresji i problemów kuwetowych, jest tzw. „nadmierna wokalizacja”. W tym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, a także udzielić kilka cennych wskazówek odnośnie postępowania.

Jak przywołać kota?
27.10.2023 10:29 Jak przywołać kota? 3 magiczne dźwięki, które musisz znać. Mruczek od razu do Ciebie przybiegnie

Czy koty rozumieją ludzką mowę? Część badań naukowych wskazuje na to, że mruczki w istocie rozpoznają głosy swoich właścicieli, ale niekoniecznie przejmują się tym, co mają im do powiedzenia. Jak skutecznie zawołać kota, żeby do Ciebie przyszedł? Oto 3 proste do naśladowania dźwięki, które sprawią, że puchate łapki błyskawicznie pójdą w ruch, a mruczek przybiegnie do Ciebie z najdalszych zakątków mieszkania. 

Problemy behawioralne psa zostały zlekceważone
14.08.2023 15:57 Rodzina przyjęła wystraszonego psa na okres próbny. Jedną pochopną decyzją zrujnowali mu psychikę

Adopcja psa po przejściach to czasochłonny proces, który wymaga od potencjalnego opiekuna elementarnej wiedzy na temat psychologii zwierząt. Pies czy kot pochodzący ze schroniska potrzebuje nie tylko ogromu miłości i cierpliwości, ale przede wszystkim zrozumienia, że w niektórych sytuacjach może reagować nieadekwatnie i lękowo. Znajomością potrzeb podopiecznego niestety nie wykazała się nowa rodzina Icky'ego. Jednym błędem zaprzepaścili trud włożony w socjalizację zwierzęcia. Umowa adopcyjna została zerwana ze skutkiem natychmiastowym. 

Co to jest klatka kennelowa i po co ją stosować?
10.08.2023 10:55 Klatka kennelowa - bezpieczny azyl czy więzienie? Jak przyzwyczaić psa? Tak zaoszczędzisz mu stresów

Klatka kennelowa dla psa to niesłusznie kontrowersyjny temat. Jedni widzą w niej więzienie, a drudzy receptę na wszystkie bolączki. Właściwie zastosowana ma pozbyć się lęku separacyjnego u pupila, zatroszczyć się o czystość w mieszkaniu i pomóc zwierzęciu się zrelaksować. Jednak czy faktycznie tak jest? Z mitami, które narosły wokół klatek kennelowych pomaga nam rozprawić się założycielka Psiedszkola, Zofia Zaniewska-Wojtków.

Jak kot widzi człowieka? Okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta
16.07.2023 08:05 Według naukowców właśnie za to koty mają ludzi. Ich dotychczasowa reputacja ulegnie zmianie?

Dyskusje w środowisku kocich behawiorystów nie cichną. Istnieje wiele modeli, które mówią, w jaki sposób koty postrzegają ludzi. Według niektórych uważają nas za swoje dzieci i chcą się nami opiekować, przynosząc z zewnątrz upolowane myszy. Inni wspierają hipotezę, że dla mruczków jesteśmy jak koty, tylko duże i bardzo nieporadne. Jak kot widzi człowieka? Naukowcy mają pewne przypuszczenia.

Szczenięta bawiące się na dworze,
01.07.2023 16:20 Psie przedszkole - czy warto? Jak wybrać najlepszą szkółkę dla psa? Jedna rzecz z miejsca dyskwalifikuje

Czy psie przedszkole to przejściowa moda, a może konieczność naszych czasów? Czy i jakie korzyści dla rozwoju szczenięcia niesie ze sobą socjalizacja od najmłodszych lat? Czy warto i jak rozpocząć swoją przygodę z psim przedszkolem? Jak wybrać odpowiednią szkołę i na co zwrócić uwagę, by nie narażać swojego pupila na niepotrzebny stres? Behawiorysta zwierząt i trener w szkole Psiedszkole Piotr Wojtków w rozmowie z naszym portalem zdradza wszystko, co chcecie wiedzieć o szkoleniu dla szczeniaków, a boicie się zapytać. 

Psy różnej rasy
12.06.2023 13:07 Czy na charakter psa wpływ ma tylko rasa? Nie do końca. Nowe badanie wskazuje 1 nieoczywisty czynnik

Chociaż uważa się, że głównym czynnikiem mającym wpływ na charakter psa, jest jego rasa, nowe badania rzucają światło na inne, wcześniej niebadane komponenty. Naukowcy przeanalizowali aż 300 różnych ras czworonogów i sprawdzili, od czego zależy zachowanie naszych zwierząt domowych. Usposobienie psa jest mieszaniną różnych czynników. Jak wcześniej myślano, głównym z nich jest rasa. Charakter naszego pupila kształtuje się już od okresu szczenięctwa, ale zmianie podlega nawet u dorosłych czworonogów. Środowisko społeczne, w jakim chowany jest nasz pies, oraz takie elementy jak wiek, mają niemałe znaczenie.

Znudzony pies sam w domu
10.06.2023 12:40 Jak długo pies może zostać sam w domu? Behawiorysta zwierząt stawia sprawę jasno: krócej niż myślisz

Nawet gdybyśmy bardzo chcieli, większość z nas nie może pozwolić sobie na to, żeby cały czas siedzieć z pupilem. Wychodząc do sklepu czy do pracy, zostawiamy czworonoga samego, niekiedy na długie godziny. O ile koty są samotnikami i mogą spędzić bez człowieka nieco więcej czasu, pies jest zwierzęciem, który najlepiej radzi sobie w towarzystwie i źle znosi chwile rozłąki. Behawioryści alarmują – zostawienie pupila na większość dnia może źle się skończyć.Na jak długo możemy zostawić psa samego? To pytanie pada najczęściej w sezonie letnim. Czy nasz pupil jest w stanie wytrzymać bez nas weekendowy wypad? Nawet jeśli zatroszczymy się o kwestie fizjologiczne i zapewnimy zwierzęciu pokarm, pozostawienie go samego może nie być najlepszym pomysłem. Długotrwała samotność może źle odbić się na psychice psa.

None
10.03.2023 14:40 Psi trener wyróżnił 3 najwierniejsze rasy psów. Zawsze staną w obronie właściciela i jego bliskich

Will Atherton to behawiorysta i trener psów z Wielkiej Brytanii, który swoimi doświadczeniami z czworonogami i wiedzą, jaką udało mu się zgromadzić przez lata, chętnie dzieli się z internautami za pośrednictwem swojego TikToka. Tym razem ekspert zdradził, jakie rasy psów uważa za najwierniejsze. Te zwierzaki dla swoich opiekunów byłyby w stanie zrobić niemal wszystko.Znany psi trener Will Atherton postanowił pomóc przyszłym właścicielom czworonogów. W krótkim materiale na TikToku wyjawił, na jakie rasy należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcemy zyskać wiernego i lojalnego stróża rodziny.

None
07.03.2023 14:31 Dlaczego kot gryzie po rękach? Problem agresji może mieć wiele źródeł

Dlaczego kot gryzie opiekuna? Zanim zaczniesz myśleć o tym, jak oduczyć kota gryzienia, zastanów się nad przyczyną jego zachowania. Choć do ataków zazwyczaj dochodzi w trakcie zabawy, nie należy ich bagatelizować - to może być pierwszy objaw problemów behawioralnych czy zdrowotnych. Co napędza takie zachowanie względem człowieka?Powodów, dla których kot może zacząć gryźć opiekuna po rękach, jest zdecydowanie więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Agresja nie bierze się znikąd, toteż biorąc pod opiekę zwierzaka, każdy odpowiedzialny człowiek powinien być świadomy tych kwestii. 

Trener psów zdradził, jakie psie rasy są najtrudniejsze do ułożenia. Nie każdy sobie z nimi poradzi
08.02.2023 16:17 Trener psów zdradził, jakie psie rasy są najtrudniejsze do ułożenia. Nie każdy sobie z nimi poradzi

Przed wyborem pieska należy podkreślić, że każda rasa ma swoje własne upodobania i wymagane podejście. Psi trener zdradził, które rasy według niego są najtrudniejsze do wyszkolenia. Możecie być zaskoczeni. Debiutantom w roli opiekuna psa zdecydowanie odradza się te, które stawiają największy opór podczas tresury.Trener psów Will Atherton z Derbyshire w Wielkiej Brytanii chętnie dzieli się w swoich social mediach poradami dotyczącymi psów i ich szkolenia. Jeden z internautów poprosił go, aby zdradził, które rasy są w jego ocenie najtrudniejsze do prawidłowego ułożenia. Jesteśmy pewni, że subiektywna lista może być dla niektórych dużym zaskoczeniem.

zdjęcie ilustracyjne
21.12.2022 17:25 Jak oduczyć psa żebrania przy świątecznym stole? Behawiorysta radzi

Święta to wyjątkowy okres, zarówno pod względem nastroju, jak i urodzaju pokarmów spożywanych w najbliższym gronie. Każdy, kto ma psa wie, że zwierzaki nie przepuszczą żadnej okazji, żeby dostać coś do jedzenia. Niestety część z nas ulega błagalnym spojrzeniom i dokarmia pupila pod stołem. Aby celebracja Gwiazdki minęła w spokojnej, a przede wszystkim nienachalnej atmosferze, w porozumieniu z behawiorystą przygotowaliśmy listę porad, jak oduczyć psa żebrania przy świątecznym stole. Mogą się przydać szczególnie teraz!Nadszedł najpiękniejszy okres w roku! Podczas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia spoczywa na nas mnóstwo obowiązków - gotujemy, sprzątamy, pakujemy prezenty. Jest to wymagający czas zarówno dla nas, jak i naszego psa. Jak zatem sprawić by święta przebiegły dla naszego psiaka jak najmniej stresująco, a przede wszystkim jak uniknąć dokarmiania psa podczas spotkania z przyjaciółmi i rodziną?

żółta wstążka
12.12.2022 14:35 Żółta wstążka przy smyczy psa to nie ozdoba. Jak się zachować?

Pies posiadający żółtą wstążkę jest znakiem ostrzegawczym, który każdy przechodzień powinien traktować poważnie. Żółty element przy smyczy czy szelkach to jasny komunikat, - "nie dotykaj". Co dokładnie oznacza? Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć oraz jak się zachować w takiej sytuacji. Żółta wstążka przyczepiona do smyczy lub obroży psa zdecydowanie nie należy rozpatrywać w kategorii elementu ozdobnego. Choć ten sygnał funkcjonuje w przestrzeni publicznej od co najmniej kilku lat, niestety wciąż wiele osób nie wie, czego dotyczy akcja "Yellow Dog Project". W ten sposób właściciel przekazuje, że powinieneś trzymać się z dala od zwierzaka, nie wspominając już o głaskaniu. Powodów takiego ostrzeżenie może być co najmniej kilka.

głaskanie po brzuchu
22.11.2022 10:04 Dlaczego psy lubią drapanie po brzuchu? Zdradzamy powody

Zastanawialiście się kiedyś, czy psy naprawdę lubią drapanie po brzuchu? Okazuje się, że sprawa jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Oczywiście dla większości z nich jest to przyjemne uczucie, lecz istnieje jeden wyjątek. O czym świadczy odruch kopania, gdy drapiemy psa po odsłoniętym miejscu na jego ciele? Niemal każdy właściciel psa doskonale wie, w którym miejscu głaskanie sprawia największą przyjemność jego pupilowi. Prawdziwą rozkosz sprawia im gładzenie u nasady ogona czy pod brodą, aczkolwiek często zdarza się, że drapaniu po brzuszku towarzyszą mimowolne kopnięcia łapkami. To wiadomość, którą chce przekazać ci twój czworonożny przyjaciel!

pies gryzie meble
21.11.2022 10:06 Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Jesteśmy przekonani, że każdy właściciel psa choć raz zastanawiał się, jak oduczyć swojego podopiecznego niszczenia mebli. To częsta przypadłość, zwłaszcza u szczeniaków i młodych zwierząt. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, dzięki którym wyposażenie twojego domu nie ulegnie dewastacji, a pupil skupi uwagę na czymś innym. Wychowanie psa to nie lada zadanie. Staje przed nim każdy, kto zdecyduje się przyjąć merdającego ogonem czworonoga pod swój dach. Istnieje wiele poradników, które pomogą znaleźć wspólny język z nowym współlokatorem i pozwolą zrozumieć niektóre z psich nawyków. Jeden z pierwszych punktów na liście dotyczy zachowań destrukcyjnych, a dokładniej niszczenie sprzętów i mebli, czy gryzienie i drapanie drzwi.

Koty walczą
05.11.2022 16:27 Co zrobić, gdy koty się biją? Nigdy nie stosuj kar, znamy lepszy sposób

Czy zdarzyło Ci się kiedyś obserwować walkę kotów? Jeśli zastanawiałeś się wtedy, jak je rozdzielić, aby nie zrobić krzywdy ani sobie, ani im, przychodzimy z pomocą. Przedstawiamy prosty sposób, który zapobiegnie przyszłym konfliktom. Mało kto wie, że właśnie tak należy postąpić podczas bójki zwierzaków.Wśród zwierząt przejawianie agresji w stosunku do przedstawicieli tego samego lub innego gatunku nie jest żadnym zaskoczeniem. Konflikty rodzą się nie tylko pomiędzy ludźmi, ale także między wolno żyjącymi stworzeniami oraz naszymi domowymi podopiecznymi. W przypadku kotów ostre pazurki oraz zęby często idą w ruch. Jak powinien zachować się człowiek, który jest świadkiem kociego pojedynku?

Zdjęcie ilustracyjne
30.10.2022 17:18 Czy kot lubi, gdy mówisz do niego jak do dziecka? Badanie wiele wyjaśnia

Na pewno wszystkim właścicielom kotów nie raz zdarzyło się mówić do swoich milusińskim jak do dziecka. Pozostaje pytanie, czy mruczek rzeczywiście to lubi. Jak zatem komunikować się z kotem, by nas słuchał i rozumiał? Słowa i gesty – ile rozumie kot? Najnowsze badania wiele wyjaśniają. W krajach, w których koty traktowane są jak pełnoprawni członkowie rodziny i bliscy przyjaciele, ich opiekunowie okazują swoje przywiązanie i miłość do zwierzaków na różne sposoby. Jednym z nich jest mówienie melodyjnym, a zarazem czułym tonem, czyli takim, jakiego często używa się w stosunku do dziecka. Czy mruczkowi odpowiada taka forma komunikacji i czy jest efektywniejsza w porównaniu z komendami wydawanymi normalnym tonem głosu? Eksperci znają odpowiedź na te nurtujące pytania.

BeFunky-collage (1)
30.10.2022 14:41 Dlaczego kot chodzi za mną do toalety? Powód ważniejszy niż sądzisz

Dlaczego kot chce towarzyszyć nam nawet w toalecie? Jeśli masz pod opieką mruczka, na pewno nie raz zadawałeś sobie to pytanie. Jeśli kot chodzi za Tobą krok w krok, oznacza to nie tylko afiszowanie braku poszanowania dla ludzkiej prywatności. Okazuje się, że powód takiego zachowania jest ważniejszy, niż mogłeś sądzić. Jedni mogą postrzegać towarzystwo kota w toalecie jako brak poszanowania przestrzeni osobistej, inni natomiast jako demonstrację uczuć. W rzeczywistości poprzez podążanie za właścicielem krok w krok kot komunikuje, że chce być blisko nas w każdej chwili - nawet tej najbardziej intymnej.

Pies canva PRO
16.08.2022 14:29 Trener psów ujawnia 3 błędy w wychowaniu zwierząt. Absolutnie ich nie popełniaj

Wychowanie psa to wbrew pozorom niełatwa sztuka. Istnieje liczne grono ekspertów, którzy specjalizują się w trenowaniu naszych pupili i uczeniu ich odpowiedniego zachowania. Jeden z nich postanowił zdradzić, jakie błędy najczęściej popełniamy w wychowaniu zwierząt.Doświadczony trener Martin Rütter w wywiadzie dla "Business Insidera" postanowił zdradzić "trzy kardynalne błędy w relacjach między psami a ludźmi". Jak się okazuje, są one wręcz nagminnie popełniane, a wiele osób nawet nie zdaje sobie z nich sprawy. Z poniższego artykułu dowiecie się, czy popełniacie błędy.

Kot canva PRO
29.07.2022 10:02 „Połóż lód na kota i zobacz jego reakcję". Nowy trend na TikToku szkodzi zwierzętom, specjaliści ostrzegają

Co jakiś czas w sieci pojawiają się kolejne trendy, w których głównymi bohaterami są zwierzęta. Tym razem użytkownicy TikToka zwrócili uwagę na zabawną reakcję kotów, gdy położy się na nich... kostkę lodu! Behawiorysta postanowił jednak zabrać głos. Okazało się, że przez niewinną zabawę cierpią zwierzęta.„Połóż lód na kota i zobacz jego reakcję" - głoszą instrukcje zawarte w najnowszym trendzie. Nie każdy jednak wie, że nasz kot może przez "zabawę" ucierpieć. Nasze działania nie pozostają mu bowiem obojętne.

Chihuahua
24.06.2022 14:23 Chihuahua była agresywna wobec każdego. By jej pomóc, zdecydowano się na ryzykowny krok

Wolontariuszka z organizacji Freedom Ride Rescue przyjęła pod opiekę chihuahuę z diabelskim charakterem. Suczka miniaturowych rozmiarów nie ufała człowiekowi i miała poważne problemy z agresją. Wszystko zmieniło się wraz z chwilą, gdy pierwszy raz została pogłaskana po brzuszku.Pies to zwierzę o bardzo bogatym wachlarzu emocji i reakcji, niemniej jednak wielu ludzi krzywdzi zwierzęta z braku świadomości. Czasem nawet nie wiemy, jak wielką krzywdę możemy wyrządzić pupilowi, traktując go w nieodpowiedni sposób. Na szczęście duże nakłady cierpliwości i bardzo spokojnej pracy nad psychiką czworonoga mogą zmienić jego zachowanie nie do poznania. Ta agresywna chihuahua jest tego idealnym przykładem.