Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Żółta wstążka przy smyczy psa to nie ozdoba. Jak się zachować?
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 12.12.2022 14:35

Żółta wstążka przy smyczy psa to nie ozdoba. Jak się zachować?

żółta wstążka
facebook/Spacerowe Łapy

Pies posiadający żółtą wstążkę jest znakiem ostrzegawczym, który każdy przechodzień powinien traktować poważnie. Żółty element przy smyczy czy szelkach to jasny komunikat, - "nie dotykaj". Co dokładnie oznacza? Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć oraz jak się zachować w takiej sytuacji.

Żółta wstążka przyczepiona do smyczy lub obroży psa zdecydowanie nie należy rozpatrywać w kategorii elementu ozdobnego. Choć ten sygnał funkcjonuje w przestrzeni publicznej od co najmniej kilku lat, niestety wciąż wiele osób nie wie, czego dotyczy akcja "Yellow Dog Project". W ten sposób właściciel przekazuje, że powinieneś trzymać się z dala od zwierzaka, nie wspominając już o głaskaniu. Powodów takiego ostrzeżenie może być co najmniej kilka.

Żółta wstążka przy smyczy psa - co oznacza?

Choć panuje ogólne przekonanie, że psu nic nie stanie się w momencie, gdy podejdzie do niego obca osoba, coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że żółta wstążeczka to prośba o poszanowanie przestrzeni osobistej psiaków. Otóż zwierzęta nie zawsze chcą, by ktoś, kogo nie znają, zbliżał się do nich, cmokał, gwizdał, a co dopiero dotykał.

Projekt "The Yellow Dog Project" powstał w 2012 roku, by ograniczyć ingerencję osób postronnych w przestrzeń osobistą szczekających czworonogów. Mimo, że wiele osób myśli, że żółta wstążka ma za zadanie alarmować o agresji psa, nie zawsze tak jest. Powodów jest znacznie więcej, a żółta wstążka może nawet uratować psu życie.

Najczęstsze powody, dla których psiak nie przepada za kontaktem z innymi

Właściciel, który decyduje się przyczepić ten charakterystyczny element swojemu pupilowi, jest świadomy jego temperamentu, przejść w przeszłości czy problemów ze zdrowiem. Zwierzę może być strachliwe, nierzadko w wyniku pobytu w schronisku, a kontakt z obcym wywołuje u niego napad stresu bądź agresji.

Oprócz tego ten widoczny z daleka element uprzedza, że pies nie może być rozpraszany, ponieważ jest w trakcie treningu lub szkolenia. Niektórzy opiekunowie umieszczają wstążkę także w trakcie rekonwalescencji, cieczki lub jeśli ich pupil ma problemy zdrowotne.

W takiej sytuacji najlepiej nie zbliżać się do psa i zachować bezpieczną odległość. Nie należy wołać go, gwizdać, czy wyciągać w jego kierunku rąk. To zapewni komfort nie tylko zwierzakowi, ale także przyczyni się od bezpieczeństwa człowieka, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak pupil mógłby zareagować na niechciany kontakt.

Jeśli chcesz, aby twój pies czuł się swobodnie w obecności innych, nie był głaskany i zaczepiany przez każdego przechodnia, bez problemu możesz przyczepić do jego smyczy lub obroży żółtą wstążeczkę. Taki sam komunikat możesz przekazać również poprzez obrożę, szelki, smycz, kokardę lub bandanę w tym kolorze.

Warto pamiętać, że każdy pies w miejscu publicznym zasługuje na swoją przestrzeń, której nikt nie będzie mu zaburzał. Zaczepianie, głaskanie lub dotykanie psa, tym bardziej bez zgody właściciela, jest nie tylko nietaktowne, ale także niebezpieczne. Ważne również, żeby nie spuszczać psów z upięcia, jeśli nie jesteśmy w stanie nad nimi zapanować. To zapewni komfort nam, zwierzakom i wszystkim znajdującym się w okolicy.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: premium4animals.pl; kobieta.onet.pl