Swiatzwierzat.pl
zdjęcie ilustracyjne

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Jak oduczyć psa żebrania przy świątecznym stole? Behawiorysta radzi

21 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Święta to wyjątkowy okres, zarówno pod względem nastroju, jak i urodzaju pokarmów spożywanych w najbliższym gronie. Każdy, kto ma psa wie, że zwierzaki nie przepuszczą żadnej okazji, żeby dostać coś do jedzenia. Niestety część z nas ulega błagalnym spojrzeniom i dokarmia pupila pod stołem. Aby celebracja Gwiazdki minęła w spokojnej, a przede wszystkim nienachalnej atmosferze, w porozumieniu z behawiorystą przygotowaliśmy listę porad, jak oduczyć psa żebrania przy świątecznym stole. Mogą się przydać szczególnie teraz!

Nadszedł najpiękniejszy okres w roku! Podczas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia spoczywa na nas mnóstwo obowiązków - gotujemy, sprzątamy, pakujemy prezenty. Jest to wymagający czas zarówno dla nas, jak i naszego psa. Jak zatem sprawić by święta przebiegły dla naszego psiaka jak najmniej stresująco, a przede wszystkim jak uniknąć dokarmiania psa podczas spotkania z przyjaciółmi i rodziną?

Z psem przy wigilijnym stole

Człowiek dysponuje około 5 mln komórek węchowych, natomiast pies ma ich przeciętnie 40 razy więcej, czyli około 200 mln. Nic więc dziwnego, że zwierzakowi trudno zapanować nad swoim zachowaniem, gdy receptory węchowe przeżywają istną ekstazę w kontakcie z zapachami apetycznych kąsków na suto zastawionym stole. Pies i świąteczne dania to jednak najgorsze z możliwych połączeń.

prosi

Na wstępie wartym zaznaczenia jest fakt, iż jedzenie, które trafia na nasz stół, jest przeznaczone wyłącznie dla ludzi. Oczywiście podczas rodzinnej biesiady psy próbują wyprosić smakowite kęsy licząc, że właściciel nie odmówi ich wielkim, smutnym oczom niczym u kota ze Shreka. Drapanie w nogę, piszczenie czy żebranie jest bardzo powszechne u psów, szczególnie kiedy pojawiają się goście w naszych domach. To u nich instynktowne zachowanie, opierające się na przemyślanej strategii - eliminacji i dążeniu do wytypowania najsłabszego ogniwa. Jeśli właściciel nie ulegnie, czworonóg w następnej kolejności spróbuje przekonać pozostałych członków rodziny i innych gości. W końcu któż nie zlitowałby się nad biednym, wygłodzonym pieskiem, który dałby się dosłownie pokroić za kawałek karpia czy spód od serniczka?

Psi dramat tuż przed Bożym Narodzeniem. 4-letni york porzucony pod gabinetem weterynaryjnym

Psi dramat tuż przed Bożym Narodzeniem. 4-letni york porzucony pod gabinetem weterynaryjnym

CZYTAJ DALEJ

Chociaż babcia, dziadek, ciotka czy młodszy kuzyn zapewne z chęcią podzieliliby się z ukochanym zwierzakiem porcją smakołyków ze świątecznego stołu, nie należy ulegać ich namowom i nieprzychylnym komentarzom. Każda osoba zajmująca miejsce przy świątecznym stole powinna mieć świadomość, że ciężkostrawne potrawy zawierające kapustę, cebulę, grzyby, rodzynki, sosy pieczeniowe, a w przypadku deserów czekoladę bądź winogrona, w żadnym wypadku nie powinny trafić do psiej miseczki. Taka uczta może mieć swój finał w gabinecie weterynaryjnym.

Oczywiście należy brać pod uwagę, że prosty komunikat "nie dokarmiaj psa" może spotkać się z niezrozumieniem, a nawet oburzeniem ze strony gości. Jak zatem znaleźć złoty środek, by żaden z dwu-, jak i czworonożnych gości nie czuł się pokrzywdzony? Agnieszka Oleszczuk – behawiorystka i trenerka psów, szerzej znaną z profilu PiesNieBies, przedstawiła kilka technik, które ułatwią nam zapanowanie nad zwierzęcym obżartuchem i spożycie posiłku w spokoju - nie tylko od święta!

"Mnie się nie odmawia". Jak oduczyć psa żebrania przy stole?

Świat Zwierząt: Zacznijmy od najprostszej kwestii - czy istnieje ekspresowa metoda na oduczenie czworonoga żebrania przy stole?

Agnieszka Oleszczuk, PiesNieBies: Niestety, jeśli chodzi o żebranie przy stole - nie nauczymy psa w jeden wieczór tego nie robić. Musimy zapewnić psu twarde oraz smaczne gryzaki, lub rzeczy do wylizywania, które zajmą na dłużej naszego psiaka - tchawice, penisy czy lickmaty z zamrożonym wsmarowanym psim pasztetem. Pamiętajmy, że gryzienie, lizanie, memłanie wycisza psa i powoduje produkcję serotoniny, więc na czas przebywania gości zawsze warto się zaopatrzyć w ulubione gryzaki naszego pupila.

Świat Zwierząt: Młodemu lub nieułożonemu psu trzeba będzie powtarzać wielokrotnie, by zaprzestał żebrania, zanim zrozumie, że stół nie jest miejscem dla zwierząt. Jakie akcesoria mogą okazać się nieocenione przy nauce posłuszeństwa?

Dużym ułatwieniem jest, jeśli nasz psiak jest nauczony odpoczywania w klatce kennelowej. Wtedy na czas wigilijnej kolacji czy śniadania bożonarodzeniowego pies może tam przebywać i spać czy zajmować się gryzakiem. Jeśli nie mamy wyćwiczonej z psem klatki i nasz pies nie umie w niej zostawać- nie kupujmy i nie zamykajmy psa tylko w ten jeden wieczór. Skutkować to będzie problemami z klatką w przyszłości. W takiej sytuacji lepiej pożyczyć od znajomych bramkę zabezpieczającą dla dzieci i zostawić psa za bramką w innym pokoju.

Świat Zwierząt: Świąteczny stół, a dokładniej potrawy znajdujące się na nim, to nie jedyne zagrożenie w okresie świątecznym. Na co jeszcze należy uważać podczas grudniowej celebracji?

Agnieszka Oleszczuk, PiesNieBies: Jeśli chodzi o żywe ozdoby towarzyszące świętom Bożego Narodzenia, takie jak choinka, jemioła czy gwiazda betlejemska należy pamiętać, że są one dla psa szkodliwe. Jeśli chodzi zaś o choinkę i jej ozdoby musimy uważać na szklane bombki - najlepiej mając zwierzęta zamienić je na plastikowe. Pamiętajmy też, że ozdobiona choinka może korcić naszego psiaka do zabawy z nią, a tym samym ,,niechcący” może upaść, dlatego warto zainwestować w stabilny stolik oraz przywiązać ją do jakiś elementów wystających ze ściany.

Musimy pamiętać, że czas świąt jest dla naszego psa stresem. Pies nie rozumie harmidru panującego wokół tego wydarzenia, dlatego musimy się starać by jego dni w ten czas wyglądały tak jak w ciągu całego roku. Stałe pory karmienia, spacerów, pieszczot ułatwiają psu przejście przez ten szalony czas. Stabilności życia i przewidywalność pomaga zachować spokój.

Reasumując, jeszcze przed rozpoczęciem wspólnego posiłku wyjaśnij, że zasada niedokarmiania psa obowiązuje wszystkich gości, którzy pojawią się w naszym domu na Święta - i to bez wyjątku. W przypadku pojawienia się protestów wytłumaczmy, do czego może doprowadzić podjadanie ze stołu. Pamiętaj, że kluczem jest asertywność i konsekwencja. Porozmawiaj z gośćmi spokojnym, ale zdecydowanym tonem, uwzględniając wszystkie potencjalne zagrożeń wynikających z dokarmiania zwierzęcia.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

pixabay/OksanaSemak

Psy, koty i świąteczne psoty. Zwierzaki wiedzą, że idzie Boże Narodzenie, ich zdjęcia bawią do łez

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób prawdopodobnie jeden z najszczęśliwszych i najradośniejszych okresów w roku, który warto uwiecznić na pamiątkowych fotografiach. Właściciele zwierzaków wiedzą jednak, że spokojne zapozowanie z pupilami na tle choinki nie wchodzi w grę. W święta psy i koty pokazują swoją prawdziwą naturę, a opiekunowie nie nadążają ze sprzątaniem po ich "wyczynach". Oto najzabawniejsze świąteczne zdjęcia ze zwierzakami w rolach głównych!

Zobacz galerię >

Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia – każda złotówka ma znaczenie. KLIKNIJ TUTAJ.

źródło: swiatzwierzat.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Jak podać psu tabletkę? 5 sposobów, które powinien znać każdy psiarz

Czytaj więcej >

Psy

Rodzina niepokoi się guzem na brzuchu 13-letniej suczki. Ale to nie jedyne zmartwienie

Czytaj więcej >

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >