Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Wybierasz się na urlop bez psa? Przygotuj pupila do rozłąki, behawiorystka radzi
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 29.05.2024 13:45

Wybierasz się na urlop bez psa? Przygotuj pupila do rozłąki, behawiorystka radzi

urlop bez psa
fot. canva.com/ Damedeeso

Sezon urlopowy i wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Choć wielu opiekunów coraz częściej zabiera swoje psy ze sobą na wyjazd, wciąż wybierając się za granicę i lecąc samolotem, pojawia się problem, co zrobić z pupilem. Porzucone czworonogi ogromnie tęsknią i odczuwają duży stres. Behawiorystka radzi, jak przygotować przywiązanego do nas psiego przyjaciela do rozłąki.

Trudne rozstanie z czworonogiem

Planowanie urlopu bez czworonoga może być trudnym zadaniem dla właściciela. Z jednej strony wszyscy zasługujemy na chwilę relaksu i wytchnienia od codziennych obowiązków, zaś z drugiej strony uczucie winy i troski o pozostawionego pupila może przysłonić radość z wakacyjnych planów. Pies, jako pełnoprawny człowiek rodziny, wymaga nie tylko uwagi, ale także odpowiedniej opieki i bezpieczeństwa podczas naszej obecności. 

Myśl o opiece nad psem podczas urlopu nie musi być trudna ani stresująca, jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy i zaplanujemy wszystko z wyprzedzeniem. Od znalezienia zaufanego opiekuna po skorzystanie z usług profesjonalnych pet sitterów lub hoteli dla zwierząt. Istnieje wiele możliwości, które mogą zapewnić pupilowi komfort i bezpieczeństwo podczas naszej nieobecności. Behawiorystka Katarzyna Kuryłowicz podpowiada, jak przygotować czworonoga na wakacyjną rozłąkę.

Chory mężczyzna wie, że nie zostało mu dużo czasu. To, co robi dla psa, porusza Przygarnął szczeniaka z jednym okiem. Chwilę później zwierzę zniknęło

Czy wakacje z psem to dobry pomysł?

Większość opiekunów czworonogów zabiera swoje zwierzęta na urlop ze sobą, zwłaszcza jeśli planowy wyjazd ma odbyć się na terenie kraju. Wiele hoteli oraz restauracji otwarcie przyjmuje właścicieli z ich pupilami. Zmianę podejścia widać już podczas trasy, kiedy zatrzymując się na stacjach benzynowych, niemal wszędzie znajdziemy miskę z wodą dla umęczonego ciepłem futrzaka. Problem pojawia się, kiedy nasze wakacyjne plany dotyczą zagranicy, ciepłych rejonów i miejsc, do których dotrzeć można głównie samolotem.

Jeżeli mamy psa, który lubi podróże i dobrze czuje się w nowych miejscach, to jak najbardziej można go zabrać ze sobą na urlop - zaznacza behawiorystka za pośrednictwem strony rikoland.pl.

podróż z psem
fot. canva.com/ pixelshot

Choć oczywiście podróż samolotem nie wyklucza zabrania ze sobą psa, musimy pamiętać, że przewożenie zwierząt pod pokładem, w luku bagażowym jest dla nich ogromnie stresującym doświadczeniem. Dodatkowo są czworonogi, które źle znoszą pobyt w nowych miejscach, a patrząc, że zazwyczaj na wakacje wybieramy ciepłe rejony, większość dnia z powodu wysokich temperatur będą musiały spędzić w hotelowym pokoju. 

Kiedy jesteśmy nastawieni na zwiedzanie, to również musimy się liczyć z tym, że nasz psiak nie wszędzie będzie mógł z nami wejść - trzeba go będzie zostawiać w hotelowym pokoju. Może to być dla niego trudne. Zwłaszcza, gdy nigdy wcześniej nie spędzał czasu sam w hotelu - podkreśla behawiorystka Katarzyna Kuryłowicz.

Dlatego nie zawsze warto dla własnego komfortu zabierać ze sobą psa, zwłaszcza jeśli pupil nie należy do grupy czworonogów uwielbiających eksplorować świat.

Jak przygotować psa na rozłąkę?

Przygotowania pupila do naszego wyjazdu należy zacząć już kilka tygodni przed planowanym urlopem. Jeżeli mamy zamiar zostawić czworonoga u rodziny lub przyjaciół, dobrze jest wykonać weekendowy test. Warto pozostawić psa bliskim na dwa, trzy dni tak, aby zwierzę stopniowo mogło oswoić się z myślą, że nie zawsze to my będziemy sprawować nad nim opiekę. Taki wybieg ma wiele zalet. Zarówno futrzak będzie miał szansę przyzwyczaić się do nowych ludzi, jak i chwilowi opiekunowie będą wiedzieli, na co się piszą. 

Jeżeli opiekę nad psem chcemy powierzyć komuś ze znajomych lub rodzinie to należy zadbać o to, aby psiak miał czas przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Osoba która będzie zajmowała się naszym psem powinna poznać jego rozkład dnia oraz przynajmniej kilka razy zabrać go na spacer - wymienia zoopsycholog Pani Katarzyna Kuryłowicz.

Spacer z psem
fot. canva.com/ SB Arts Media

Jeśli jednak wybierzemy hotel dla psów lub opiekę pet sittera, to oprócz sprawdzenia w internecie opinii o danym miejscu i jego właścicielach powinniśmy osobiście wcześniej zobaczyć miejsce i zadać kilka ważnych pytań. Jednym z nich jest to, czy i jeśli tak, to ile czasu nasz pupil będzie przebywał zamknięty w boksie, czy w czasie sprawowania opieki na miejscu będą inne zwierzęta i jeśli tak, to ile, czy jest wybieg oraz ile spacerów dziennie jest planowanych. 

Niezależnie od tego czy jest to duży hotel, czy raczej kameralny hotelik, aby zapewnić psom bezpieczeństwo, należy je przynajmniej na noc zamykać w osobnych boksach. Dla psów, które mają wprowadzoną klatkę kennelową, łatwiej jest zaakceptować takie tymczasowe zamknięcie, niż dla tych, które kennelu nie znają - podkreśla ważne zasady działania hoteli psia behawiorystka.

Pamiętajmy również, aby przed wyjazdem jak najwięcej opowiedzieć o zwyczajach, alergiach i wadach naszego pupila oraz zaznaczyć fakt, jeśli nasz pies nie toleruje innych psów. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych i stresujących sytuacji związanych z opieką podczas naszej nieobecności. Nikt z nas nie chce przecież otrzymać wiadomości, będąc kilka tysięcy kilometrów dalej o treści, że coś dolega futrzastemu przyjacielowi.

pobyt w psim hotelu
fot. canva.com/ evablancophotos

Po czym poznać, że pies jest gotowy na rozłąkę?

Jako opiekunowie możemy przekonać się o dobrym samopoczuciu naszego czworonoga, pozostawiając go na jakiś czas w miejscu, w którym docelowo ma przebywać podczas naszego urlopu. Jeśli pies czuje się tam spokojnie, macha ogonem, bawi zabawkami i radośnie wita się z osobą, która sprawuje nad nim opiekę, możemy mieć pewność, że znaleźliśmy dobre miejsce oraz człowieka, który odpowiednio zajmie się naszym przyjacielem.

Należy uważnie obserwować psa pod kątem oznak stresu. Jeżeli zauważymy, że nasz pupil dyszy, ślini się, pocą mu się opuszki łap czy jego sierść pokrywa się łupieżem, to znaczy, że jeszcze nie jest gotowy zostać sam na dłuższy czas - wyjaśnia objawy, na które powinniśmy zwracać uwagę behawiorystka. 

urlop bez psa
fot. canva.com/ Africa images

Naukę pozowania samemu czworonóg powinien rozpocząć już w szczenięcym wieku. Nie zawsze jednak przygarnięte czworonogi dobrze radzą sobie z samotnością. Warto jednak wprowadzić ten trening na długo przed wakacjami, ponieważ pomoże on nie tylko w opanowaniu psich emocji podczas wspólnych wycieczek, ale również w ważnym dla zdrowia codziennym odpoczynku futrzaka podczas nieobecności opiekuna. 

Bardziej zdenerwowanym i lękliwym psom może pomóc stosowanie suplementów, działających uspokajająco i przeciwlękowo. Należy wprowadzić je kilka tygodni przed planowanym urlopem i koniecznie nie zmieniać zaleceń dawkowania przepisanych przez weterynarza

Niezależnie od formy opieki, pozostawiając psa, musimy pamiętać o tym, żeby zabrać mu ze sobą jego karmę, legowisko, ulubiony kocyk czy zabawkę - podsumowuje behawiorystka Katarzyna Kuryłowicz.

urlop bez psa
fot. canva.com/ pixelshot