Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot się ukrywa? Behawiorystka nie pozostawia złudzeń, to część strategii
Jakub Adamiak
Jakub Adamiak 05.07.2024 16:24

Dlaczego kot się ukrywa? Behawiorystka nie pozostawia złudzeń, to część strategii

Śpiący kot
Fot. Canva/ Arina Krasnikova

Koty to zwierzęta, które najczęściej "chodzą własnymi ścieżkami", w ciągu dnia potrafią przespać od 12 do 16 godzin dziennie. Jednak tym, co odróżnia je od innych zwierząt domowych, jest upodobanie do spania w dziwnych pozycjach. Mruczki potrafią znaleźć sobie takie miejsce do snu, o którym my nawet byśmy nie pomyśleli. Postanowiliśmy zapytać behawiorystkę Natalię Grochal, dlaczego wolą spać w pudełkach niż na kanapie. Odpowiedź jest zaskakująca.

Dlaczego koty zasypiają w różnych miejscach?

Koty potrafią zaskakiwać na rozmaite sposoby, jednak najczęstszym powodem rozbawienia opiekunów jest ich umiejętność zaśnięcia w niemal każdych warunkach. Zwierzęta te uwielbiają zasypiać w nietypowych miejscach i bardzo często w Internecie możemy zaobserwować zdjęcia przedstawiające futrzaki zasypiające w misce, kartonie, kuwecie czy innej zbyt ciasnej przestrzeni.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego zwierzaki wybierają taki sposób na sen. Czy jest to spowodowane wygodą, a może poczuciem bezpieczeństwa? Postanowiliśmy skontaktować się z kocią behawiorystką Natalią Grochal z “Kotki Dwa”, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Pokazali, co wyłoniło się z Bałtyku. Doliczyli się prawie 600, zdjęcia zachwycają Bezdomny kot zapukał do okna. Gdy go wpuścili do domu, pokazał, czego pragnie

Dlaczego kot śpi na komputerze? Mruczek kontra klawiatura

Mruczek, który beztrosko leży sobie na laptopie i nie ma opcji, aby poszedł gdzieś indziej, to powszechnie występujący widok w wielu polskich, jak i zagranicznych domach. Choć w przestrzeni wspólnej nie brakuje miejsc, gdzie koty mogłyby uciąć sobie drzemkę, najczęściej w momencie, kiedy chcemy spokojnie popracować w domu i z kubkiem kawy przychodzimy do biurka, to nasze miejsce pracy jest zajęte przez naszego mruczącego przyjaciela. Ewentualnie pupil sprawdza, co dzieje się na monitorze i trącą łapką myszkę.

Dlaczego koty tak bardzo chcą przejąć władzę nad elektroniką i sprzętami domowymi? To w teorii behawiorystów tak zwana fascynacja sprzętem elektronicznym. Wszystko wskazuje na to, że chodzi o generowane przez urządzenia ciepło, a także… instynktowne szukanie ograniczeń.

Z jakiegoś powodu koty uwielbiają, kiedy mają dużą nieograniczoną przestrzeń - szukają formuły, która im ta przestrzeń ograniczy i tą przestrzeń wybierają. Zakładam, że jest to związane z poczuciem bezpieczeństwa - odpowiada Natalia Grochal.

Dlaczego koty wolą spać w pudełku niż na łóżku?

Behawiorystka zauważa, że jest jeszcze jeden powód, dla którego koty wybierają do snu nietypowe miejsca, np. pudełka, a nie miękkie posłanie. Koty wybierają ciasne nory, ponieważ w ich wnętrzu lepiej procesuje się emocje, a dodatkowo z takiego miejsca można obserwować świat, pozostając niezauważonym.

Po pierwsze chcą pokazać poziom komfortu, które odczuwają. Jeżeli kot śpi na brzuchu i ten brzuch odsłania, wtedy lepiej czuje się w danym środowisku. Jeżeli źle się czuje lub jest chory, wtedy ma pozycję bardziej skurczoną. Koty wybierają wszelkiego rodzaju kartony, zamknięte pudełka czy miski, ponieważ ciepło nie ucieka na boki i ono się kumuluje - mówi nam Natalia Grochal i dodaje. - Ukrywanie się to kocia strategia radzenia sobie ze stresem.

Warto więc przymknąć oko, jeżeli kot wybiera do spania na przykład karton, miskę czy szafę z naszymi ubraniami.

cat-7544821_1280.jpg
fot. pixabay/cat823
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?