Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak nauczyć psa podawania łapy? Wystrzegaj się 3 błędów
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 05.03.2024 14:50

Jak nauczyć psa podawania łapy? Wystrzegaj się 3 błędów

Podaj łapę
Fot. canva.com/Capuski

”Daj łapę” to zazwyczaj pierwsza komenda, jakiej uczymy psa. I choć wydaje się prosta, a nauczenie jej pupila zdecydowanie ułatwia codzienne życie, to wymaga od czworonoga wiele pracy. Jak zabrać się do ćwiczeń i jakich metod szkoleniowych i błędów lepiej się wystrzegać? Wyjaśniamy, w jaki sposób zmotywować psa do nauki, by szybciej zrozumiał, o co chodzi opiekunowi. 

Nauka podstawowych komend. Warto, aby Twój pies nauczył się podawać łapę

Praca z psem oraz nauka sztuczek jest czasochłonnym procesem, który wymaga od opiekunów dużej dozy cierpliwości, wyrozumiałości, a przede wszystkim chęci współpracowania z czworonożnym przyjacielem. Jedną z podstawowych komend jest podawanie łapy. Umiejętność ta często przydaje się podczas obcinania psich pazurków lub smarowania poduszek łap w razie wysuszenia czy zabezpieczenia naskórka przed solą i mrozem.

Bywa jednak, że z pozoru proste polecenie sprawia psom wiele problemów. Gdy nie widać efektów wielogodzinnego szkolenia i odnosimy wrażenie, że pupil w ogóle nas nie słucha, może narastać w nas poczucie zniechęcenia i frustracji. Należy jednak nie zapominać o tym, iż zwierzę, wyczuwając trudne emocje właściciela, reaguje w podobny sposób. W takim wypadku trening przynosi zupełnie odwrotny skutek, a między psem i jego opiekunem dochodzi do nieporozumienia, które blokuje dalsze etapy szkolenia.

Jak zatem skuteczniej porozumieć się ze zwierzęcym podopiecznym i poczynić postępy w nauce? Jest na to kilka trików. Pamiętaj jednak, że każdy pies jest inny i uczy się nowych rzeczy w swoim własny tempie. Dlatego podczas nauki sztuczek zachowaj spokój i systematyczność. 

Projekt bez nazwy (31).png
Jak nauczyć psa podawania łapy? źródło: fot. canva.com/Leon Natan
Zabierz z kuchni i wysmaruj siebie oraz zwierzęta. Kleszcze już się nie zbliżą Psy pasterskie cudem ocalały. Właściciel chciał je uśpić z kuriozalnego powodu

3 błędy popełniane podczas treningu komendy „podaj łapę”

Po pierwsze, podczas treningu warto zadbać o miłą atmosferę oraz komfort pupila. Czas spędzony z właścicielem powinien przynosić psu radość i budzić w nim pozytywne skojarzenia. Niemniej początkujący opiekun zwierzęcia z powodu braku doświadczenia i niewystarczającej wiedzy może popełniać błędy, które nadszarpną zaufanie oraz więź łączącej go z podopiecznym. Dlatego w trakcie szkolenia pod żadnym pozorem nie wolno:

  1. Krzyczeć na psa, jeśli po kilkukrotnych powtórzeniach nadal nie potrafi wykonać komendy;
  • Trenować z czworonogiem do upadłego;
     
  • Łapać psią łapę na siłę, co może spotęgować u pupila strach.

Certyfikowane behawiorystki zwierząt Beata Leszczyńska i Agnieszką Łagoda podkreśliły, że stosowanie metod awersyjnych to błędne koło, z którym trudno sobie poradzić, a zarazem najprostszy sposób na psychiczne oraz fizyczne skrzywdzenie podopiecznego. Nie ma skutecznego treningu bez zapewnienia psu jego podstawowych potrzeb, w tym zapewnienia poczucia bezpieczeństwa.

Dopiero kiedy pies wejdzie z człowiekiem we współpracę. Będzie chciał się uczyć, będzie korzystał z zaproponowanych mu ćwiczeń, będzie zapamiętywał, czego od niego oczekujemy. Trening ma być dla psa fajnym czasem spędzonym z człowiekiem. A fachowo dobrane ćwiczenia spowodują, że pies chętnie będzie podejmować współpracę - mówiły ekspertki w rozmowie ze Światem Zwierząt. 

Jak nauczyć psa dawać łapę? Ulubione smaczki są zawsze dobrym pomysłem

Nie zapominajmy, że każde ćwiczenie wymaga regularnego powtarzania. Jednorazowy trening nie powinien jednak być zbyt długi, aby zapobiec znudzeniu. Jeśli poświęcimy na to kilka minut dziennie w ciągu dnia, opanowanie prostych sztuczek powinno przyjść bez większych problemów. W ćwiczeniu bardzo ważna jest nagroda. Żeby zachęcić psa do nauki, warto mieć w zanadrzu przyszykowane ulubione smaczki. Smaczne przekąski najlepiej motywują do pracy.

Gdy pies już zrozumie, że nagroda jest ukryta w ręce i uda się ją otrzymać po trąceniu jej łapą, dodajemy komendę. Ważne, aby polecenie było krótkie i łatwe do zapamiętania dla psa, czyli “łapa”, “daj łapę”. Długie zwroty mogą być niezrozumiałe dla czworonoga. Sukces podczas treningu pomogą zapewnić trzy zasady. 

  1. Pamiętajmy o spokoju i dobrym samopoczuciu psa — tylko wyspany i wypoczęty pupil da radę skupić się na treningu.
  2. Uczmy czworonoga komend w spokojnym i bezpiecznym dla niego miejscu — w stanie rozproszenia żadna komenda nie zadziała. Stopniujmy wymagania względem czworonoga. Zamiast zaludnionego placu, wybierzmy spokojny park.
  3. Wybierz ulubione przysmaki i pamiętaj o tonie głosu — jeżeli będziesz powtarzał komendę do znudzenia, pies odczyta Twoje nastawienie i też nie będzie chciał jej wykonywać.

Dobrze wykonywane ćwiczenia budują wzajemne zaufanie, a czworonogi odczuwają radość z dobrze wykonanego zadania. Nagradzany pies szybko powinien przyswoić komendę, a naukę kolejnych komend rozpocznie z entuzjazmem. 

Źródło: opracowanie własne