Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Trener psów zdradził, jakie psie rasy są najtrudniejsze do ułożenia. Nie każdy sobie z nimi poradzi
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 08.02.2023 16:17

Trener psów zdradził, jakie psie rasy są najtrudniejsze do ułożenia. Nie każdy sobie z nimi poradzi

Trener psów zdradził, jakie psie rasy są najtrudniejsze do ułożenia. Nie każdy sobie z nimi poradzi
unsplash/Mathis Jrdl; tiktok/iamwillatherton

Przed wyborem pieska należy podkreślić, że każda rasa ma swoje własne upodobania i wymagane podejście. Psi trener zdradził, które rasy według niego są najtrudniejsze do wyszkolenia. Możecie być zaskoczeni. Debiutantom w roli opiekuna psa zdecydowanie odradza się te, które stawiają największy opór podczas tresury.

Trener psów Will Atherton z Derbyshire w Wielkiej Brytanii chętnie dzieli się w swoich social mediach poradami dotyczącymi psów i ich szkolenia. Jeden z internautów poprosił go, aby zdradził, które rasy są w jego ocenie najtrudniejsze do prawidłowego ułożenia. Jesteśmy pewni, że subiektywna lista może być dla niektórych dużym zaskoczeniem.

Właściwe ułożenie psa jest niezwykle istotne

Decydując się na przygarnięcie czworonożnego przyjaciela rodziny, należy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd czy potrzeby pupila, ale także uzmysłowić sobie, że każda z ras ma swoje pierwotne przeznaczenie, a w rezultacie może borykać się z różnymi niepożądanymi nawykami. Niekiedy zestaw cech specyficznych dla danej grupy może uprzykrzyć życie właścicielowi czy hodowcy, który dopiero stawia pierwsze kroki w tresurze.

Niestety wielu opiekunów psów bagatelizuje niezwykle ważną kwestię, jaką jest poprawne ułożenie pupila. Choć niektórzy są przekonani, że ułożenie psa ogranicza się do nauczenia go kilku komend, nic bardziej mylnego. By móc koegzystować ze zwierzęciem w porozumieniu i zgodzie, należy zrozumieć jego potrzeby, przekazywać informacje w zrozumiały dla niego sposób oraz ustalić hierarchię wśród domowników. Wypracowując postawę posłuszeństwa wobec przewodnika, absolutnie nie można używać siły czy karcić podopiecznego krzykiem, co dla niektórych może okazać się zbyt wysoką poprzeczką.

Oczywiście najważniejszy okres nawiązywania więzi z psem i układania go przypada na wiek szczenięcy. Odpowiednią pracę należy zacząć już wtedy, aby dała zadowalające rezultaty w przyszłości. To da podwaliny do znakomitego zgrania w późniejszym czasie i stworzenia między rodziną a psem więzi porozumienia. Jednak szkolenia daje o sobie znać na każdym etapie życia czworonoga, dlatego jego rasa może mieć istotny wpływ na poziom łatwości w pracy z człowiekiem.

Najtrudniejsze do ułożenia rasy psów. Stanowią nie lada wyzwanie dla opiekuna

Will Atherton na swoim TikToku opublikował listę ras psów, które jego zdaniem są najtrudniejszymi do ułożenia. Lata doświadczenia i pracy z tymi zwierzętami powodują, że trudno nie zawierzyć jego słowom. Jeśli planujesz wzięcie pod opiekę, przedstawiciela którejś z nich, lepiej dokładnie to przemyśl - czeka Cię mnóstwo pracy!

Pragniemy jednak zaznaczyć, że niniejszy tekst nie ma na celu szkalowania wybranych ras psów, a jedynie zwrócenie uwagi potencjalnych opiekunów na własne ograniczenia czy możliwości, a przede wszystkim omówienie przyczyn problemów behawioralnych wyszczególnionych czworonogów.

1. Psy stróżujące

Trener psów z Wielkiej Brytanii jako pierwszych wymienia przedstawicieli ras stróżujących. Wśród nich wymienia kangala, czyli tureckiego psa pasterskiego oraz owczarka kaukaskiego, które dawniej służyły do pilnowania stad zwierząt pasterzy, a obecnie sprawdzają się w roli oddanych rodzinie zwierzaków do towarzystwa. To psy, które wykazują się niesamowitym instynktem obronnym, jednak wiąże się to z dużą niezależnością i chęcią podejmowania decyzji, nie bacząc na wolę opiekuna. To nierzadko wiąże się z trudnym przebiegiem treningów i szkoleń.

Trener psów zdradził, jakie psie rasy są najtrudniejsze do ułożenia. Nie każdy sobie z nimi poradzi (1)
unsplash/Reba Spike

2. Shiba inu

Ta rasa pochodząca z Japonii nie bez powodu jest uznawana za jedną z najbardziej charakternych na świecie. To bardzo inteligentne stworzenia, które nie mają zamiaru "chodzić jak w zegarku", gdyż przed wiekami wykorzystywano je podczas polowań, a od ich umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji zależało powodzenie łowów. Dlatego też szkolenie shiby jest długotrwałym i bardzo wymagającym procesem. Te psy chcą robić zawsze to, na co akurat mają ochotę i uparcie szukają sposobu, by do tego doprowadzić, w czym zdecydowanie pomaga im wrodzony spryt. Zdaniem ekspertów bardzo łatwo je zniechęcić, dlatego w wychowaniu shiby pozytywne sposoby szkolenia, np. metoda klikerowa i mnóstwo smaczków.

Trener psów zdradził, jakie psie rasy są najtrudniejsze do ułożenia. Nie każdy sobie z nimi poradzi (2)
unsplash/Jae Lee

3. Mastif angielski

Trudno nazwać mastifa angielskiego najmądrzejszym i najbardziej giętkim psem pod słońcem. W przeciwieństwie do japońskich pupili, ta rasa nie uchodzi za najbardziej bystrą wśród czworonogów, choć swoim gabarytem zrobi wrażenie na każdym, kto ma z nim kontakt. Psy te słyną ze swojej obronnej i stróżującej natury, jednak pozostają oporne na naukę komend. Zdaniem psiego trenera mastify angielskie to leniuszki, którym najzwyczajniej nie chce się trenować. W związku z tym wykonywanie poleceń opiekuna to dla nich nie lada wysiłek.

Mastiff angielski
pixabay/griepsma

@iamwillatherton The hardest dog breeds to train #fyp #englishmastiff #turkishkangal #caucasianshepherd #shibainu #guarddog #goviral #genshinimpact ♬ original sound - Will Atherton

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: TikTok