Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak poznać, że pies jest zazdrosny o partnera? Tych 5 zachowań nie ignoruj
Maja  Szewczak
Maja Szewczak 07.03.2024 11:24

Jak poznać, że pies jest zazdrosny o partnera? Tych 5 zachowań nie ignoruj

Para z psem
fot. canva/pressmaster

Zazdrość to uczucie, które ma nas chronić przed konkurentami, dlatego zarówno w ludzkim, jak i psim świecie jest zjawiskiem stosunkowo częstym. Nasze psy mogą czuć się zaniedbywane i odrzucone, gdy w pewnym momencie rodzina się powiększa — o dziecko, inne zwierzę domowe, a czasem i nowego partnera swojego opiekuna. Jak rozpoznać, że zwierzę jest zazdrosne? Nasze czworonogi zdradza 5 zachowań świadczących o silnej potrzebie bliskości. Wyjaśnimy, co robić w takiej sytuacji. 

Zazdrość u psa - jak radzić sobie z tym uczuciem u naszych pupili

Choć trudno się do tego przyznać, każdy z nas chociaż raz w życiu doświadczył zazdrości — o różne rzeczy, a także innych ludzi. To uczucie nie jest obce zwierzętom domowym, u których zazdrość pojawia się zazwyczaj w momencie, gdy ich pozycja w rodzinie jest zagrożona i odczuwa potrzebę chronienia zasobów, czyli w tym przypadku opiekuna. Czworonogi to doskonali obserwatorzy, a nagła zmiana sytuacji lub otoczenia, a co za tym idzie, poświęcanie przez właściciela więcej czasu innym osobom lub czynnościom, jest dla nich wystarczającym powodem, by zacząć się niepokoić. 

Mimo iż naukowcy nie są jednogłośni w kwestii odczuwania przez psy emocji wymagających bardziej rozwiniętych funkcji poznawczych, takich jak zazdrość czy wstyd, nieco odmienne spojrzenie na tę sprawę mają ich opiekunowie. Zdaniem wielu osób zajmujących się zwierzętami domowymi psy są w stanie okazywać widoczne niezadowolenie, gdy na horyzoncie pojawi się rywal, który skutecznie odciąga uwagę opiekuna od nich samych.

Z punktu widzenia psa nowy partner czy partnerka to potencjalna konkurencja o serce opiekuna, dlatego nierzadko pupil próbuje „odzyskać” swojego ukochanego człowieka, a swoim postępowaniem może wykraczać poza ramy zachowania, które jesteśmy w stanie zaakceptować. Jak zatem rozpoznać, że nasz pies jest zazdrosny o osobę, z którą się spotykamy?

Kangury w Tatrach to nie żart. Ekolodzy tłumaczą, w jaki sposób przetrwały zimę

5 zachowań u psa, które świadczą o zazdrości o Twojego partnera

Zazdrość o partnera u psa może przejawiać się na różne sposoby. Jedną z najczęściej zauważalnych zmian w zachowaniu zwierzęcia jest niszczenie rzeczy, na które wcześniej nie zwracał uwagi. Skłonność do destrukcji przedmiotów i bałaganienia w domu, zwłaszcza jeśli wcześniej pupil nigdy nie gryzł mebli, ani nie niszczył butów, to jasny sygnał, że zwierzę odczuwa stres i frustrację. W taki sposób podopieczny próbuje zwrócić na siebie uwagę i jest gotowy dostać karę, byleby tylko zostać zauważonym. 

Drugą oznaką zazdrości może być narzucanie się domownikom. Jeżeli zauważyłeś, że pies na siłę wpycha się między Ciebie a Twojego partnera, szczególnie wtedy, kiedy okazujecie sobie czułość, i za wszelką cenę chce zostać przytulonym lub pogłaskanym, powinieneś wyciągnąć wnioski, iż zwierzę czuje się zazdrosne. Warto poświęcić pupilowi trochę czasu, by poczuł się doceniony i kochany. 

Kolejną ważną kwestią jest popisywanie się przed właścicielem. W sytuacji, w której pies nigdy nie był zaangażowany w rozmaitego rodzaju sztuczki, a po pojawieniu się w domu nowego członka rodziny nieoczekiwanie popisuje się, gdy nawet nikt go o to nie prosił, potraktujmy to jako wyraźną oznakę zazdrości. 

Gdy poświęcamy za dużo uwagi swojemu partnerowi, a za mało psu, możemy również spotkać na swojej drodze nieprzyjemną niespodziankę. Nasze czworonogi w takiej sytuacji często mogą załatwiać się w domu w ramach protestu oraz zaznaczania swojego terenu. 

Kolejną oznaką zazdrości może być nadmierne wylizywanie części ciała, np. łap. Nie zapominajmy, że lizanie i gryzienie to zachowania, które pozwalają psu się zrelaksować i uspokoić. Przez to mogą być dla psa sposobem na odwrócenie uwagi od stresującego bodźca i odreagowanie trudnych emocji związanych ze zmianą otoczenia, powiększeniem się rodziny, lękiem separacyjnym. 

fot.pexels/Humphrey Muleba/Zazdrość u psa 

Co robić, gdy nasz pies jest zazdrosny o naszą dziewczynę lub chłopaka?

Jeśli nasz pupil przejawia kilka z powyższych zachowań, należy zastanowić się, czy wraz ze zmianą w naszym życiu uczuciowym poświęcamy mu wystarczającą ilość uwagi. Oczywiście miłość rządzi się własnymi prawami, a uczucie zakochania może sprawić, że nowy chłopak czy dziewczyna znajdzie się w centrum zainteresowania, co może być bardzo bolesnym doświadczeniem dla naszego pupila. Nie należy się wtedy złościć, lecz potraktować zachowanie zwierzęcia jako drogowskaz  i okazję do polepszenia jego stosunków z ludźmi, którzy mogą na dłużej zagościć w waszym wspólnym życiu.

Gdy w naszym życiu pojawi się nowy partner, warto w tym czasie pracować nad budowaniem pozytywnych skojarzeń wiążącymi się z wizytami bliskiej osoby. By zwierzę poczuło się dobrze w nowej sytuacji, należy spędzać z nim wspólnie czas, wychodzić razem na spacery, czy karmić go smakołykami, tak aby nasz pies poczuł się doceniony i pewny uczuć, jakimi go darzymy.

fot.pexels/Dominika Roseclay; Zazdrość u psa