Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot gryzie po rękach? Problem agresji może mieć wiele źródeł
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 07.03.2023 14:31

Dlaczego kot gryzie po rękach? Problem agresji może mieć wiele źródeł

None
unsplash/Herman Delgado

Dlaczego kot gryzie opiekuna? Zanim zaczniesz myśleć o tym, jak oduczyć kota gryzienia, zastanów się nad przyczyną jego zachowania. Choć do ataków zazwyczaj dochodzi w trakcie zabawy, nie należy ich bagatelizować - to może być pierwszy objaw problemów behawioralnych czy zdrowotnych. Co napędza takie zachowanie względem człowieka?

Powodów, dla których kot może zacząć gryźć opiekuna po rękach, jest zdecydowanie więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Agresja nie bierze się znikąd, toteż biorąc pod opiekę zwierzaka, każdy odpowiedzialny człowiek powinien być świadomy tych kwestii. 

Dlaczego kot gryzie opiekuna po rękach?

Bawiąc się z kotem, zdarza się, że mruczek rozkosznie podszczypuje ręce swojego opiekuna. Niemniej jednak pozornie niewinne zachowanie potrafi się zmienić w mocne, nierzadko wręcz agresywne gryzienie. Okazuje się, że zwierzaki te są bardzo wyczulone na bodźce, które fundujemy im poprzez dotyk. 

Źródłem agresywnych zachowań może być zatem stres i dyskomfort. Wystarczy jeden nieodpowiedni ruch, a pupil sztywnieje i staje się rozdrażniony. W takim wypadku daje jasno do zrozumienia, że wybrany model pieszczot nie sprawia mu najmniejszej przyjemności, a zwierzę czuje się “przebodźcowane”.

Do takiego zachowania może przyczynić się również mocno rozwinięty instynkt terytorialny. Niektóre z kotów okazują w ten sposób swoją dominację. Jeśli zdarza się to podczas zabawy, mruczek może sygnalizować gryzieniem, że nie ma ochoty na aktywność fizyczną lub kontakt z opiekunem. Jeśli natomiast zdarza się to nagminnie, zwłaszcza gdy opiekun dotyka pupila w konkretnym miejscu, należy zadać sobie pytanie, czy aby na pewno nie przysparzamy mu bólu. Warto zatem wziąć pod uwagę czynnik zdrowotny.

Niewyjaśniona tajemnica mostu psich samobójców. Do dziś skoczyło z niego 600 psów

Kocią agresję powodują również problemy behawioralne

Mimo że delikatne podgryzanie opiekuna to forma powitania opiekuna i przejaw kociej miłości, świadome mocne ukąszenia mogą być także sygnałem świadczącym o strachu, błędach wychowawczych, niewłaściwie przeprowadzonej socjalizacji bądź nadpobudliwości. Ważną kwestią jest także zaspokajanie potrzeb łowieckich kota. Jeśli przez dłuższy czas będą one ignorowane, to może przyczynić się do przejawów agresji ukierunkowanych na opiekuna.

Czynników takiego zachowania może być wiele - najczęściej wymienia się zbyt szybkie odstawienie od matki, która uczy go odpowiedniego zachowania oraz tolerowanie gryzienia w okresie bycia kocięciem, kiedy to ugryzienia nie były jeszcze bolesne.

Dlaczego kot gryzie po rękach_ Problem agresji może mieć wiele źródeł (1).jpg
unsplash/Tinh Nguyen

Jak oduczyć kota gryzienia po rękach?

Eksperci od kociego wychowania ostrzegają, że problem związany z atakowaniem opiekuna może być dużo trudniejszy do zniwelowania na dalszych etapach życia zwierzęcia. Żelazną zasadą, której należy zawsze się trzymać, jest ignorowanie niepożądanych zachowań (nie mylić z karceniem!), a nagradzanie tych poprawnych. Kiedy w trakcie zabawy kot zacznie gryźć ręce opiekuna, niezwłocznie należy je zabrać, a w zamian można posunąć mu zabawkę.

Należy pamiętać również, że koty lubią rutynę, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wspólna aktywność o stałych porach. Dzięki temu nasi milusińscy czują się bezpieczniejsi, a to mocno wpływa na ich komfort i równowagę psychiczną. Zdecydowanie odradza się stosowanie krzyku, kar, a co gorsza przemocy. To na pewno nie rozwiąże problemu, a doprowadzi do pogłębienia go i utraty kociego zaufania.

źródło: fajnyzwierzak.pl; fitmin.pl

Lecą wióry w Tatrach. Leśnicy natknęli się na kwadratowe dziuple. Widzieliście je kiedyś?
W ostatnim czasie leśnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego natknęli się na gigantyczne dziury w drzewach, które wyglądają jakby wyszły spod ręki wandali. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości to robota pewnego płochliwego zwierzęcia. Jaki ptak jest ich autorem i gdzie najczęściej można je znaleźć? Niewątpliwie precyzyjnie wydrążona w drzewie dziupla o kwadratowym bądź prostokątnym kształcie może wydawać się czymś zaskakującym i rzadko spotykanym w polskich lasach. Jesteśmy przekonani, że niektórzy mogliby nawet pomyśleć, że to sprawka człowieka. Okazuje się jednak, że za całym zamieszaniem stroi płochliwe stworzenie, które w Polsce objęto ochroną gatunkową ścisłą.
Czytaj dalej
Kotek i sowa zbliżyli się do siebie tak bardzo, że nawet śpią razem. Trudno oderwać od nich wzrok
Kotek i sowa stali się najlepszymi przyjaciółmi, kiedy oboje zamieszkali w popularnej kawiarni w Japonii. Nie da się ukryć, że widok tej dwójki jest naprawdę uroczy. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że takie traktowanie zwierząt nie prowadzi do niczego dobrego. Przyjaźń, jaka wywiązała się między sową a kotkiem, jest niewątpliwie czymś wyjątkowym. Kawiarnie, w których przebywają zwierzęta, stają się coraz popularniejsze na całym świecie, także w Polsce. Obrońcy ich praw apelują jednak, że podążając w tym kierunku, nie doprowadzimy do niczego dobrego.
Czytaj dalej