Dlaczego kot gryzie po rękach? Problem agresji może mieć wiele źródeł
Dlaczego kot gryzie opiekuna? Zanim zaczniesz myśleć o tym, jak oduczyć kota gryzienia, zastanów się nad przyczyną jego zachowania. Choć do ataków zazwyczaj dochodzi w trakcie zabawy, nie należy ich bagatelizować - to może być pierwszy objaw problemów behawioralnych czy zdrowotnych. Co napędza takie zachowanie względem człowieka?
Powodów, dla których kot może zacząć gryźć opiekuna po rękach, jest zdecydowanie więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Agresja nie bierze się znikąd, toteż biorąc pod opiekę zwierzaka, każdy odpowiedzialny człowiek powinien być świadomy tych kwestii.
Dlaczego kot gryzie opiekuna po rękach?
Bawiąc się z kotem, zdarza się, że mruczek rozkosznie podszczypuje ręce swojego opiekuna. Niemniej jednak pozornie niewinne zachowanie potrafi się zmienić w mocne, nierzadko wręcz agresywne gryzienie. Okazuje się, że zwierzaki te są bardzo wyczulone na bodźce, które fundujemy im poprzez dotyk.
Źródłem agresywnych zachowań może być zatem stres i dyskomfort. Wystarczy jeden nieodpowiedni ruch, a pupil sztywnieje i staje się rozdrażniony. W takim wypadku daje jasno do zrozumienia, że wybrany model pieszczot nie sprawia mu najmniejszej przyjemności, a zwierzę czuje się “przebodźcowane”.
Do takiego zachowania może przyczynić się również mocno rozwinięty instynkt terytorialny. Niektóre z kotów okazują w ten sposób swoją dominację. Jeśli zdarza się to podczas zabawy, mruczek może sygnalizować gryzieniem, że nie ma ochoty na aktywność fizyczną lub kontakt z opiekunem. Jeśli natomiast zdarza się to nagminnie, zwłaszcza gdy opiekun dotyka pupila w konkretnym miejscu, należy zadać sobie pytanie, czy aby na pewno nie przysparzamy mu bólu. Warto zatem wziąć pod uwagę czynnik zdrowotny.
Niewyjaśniona tajemnica mostu psich samobójców. Do dziś skoczyło z niego 600 psówKocią agresję powodują również problemy behawioralne
Mimo że delikatne podgryzanie opiekuna to forma powitania opiekuna i przejaw kociej miłości, świadome mocne ukąszenia mogą być także sygnałem świadczącym o strachu, błędach wychowawczych, niewłaściwie przeprowadzonej socjalizacji bądź nadpobudliwości. Ważną kwestią jest także zaspokajanie potrzeb łowieckich kota. Jeśli przez dłuższy czas będą one ignorowane, to może przyczynić się do przejawów agresji ukierunkowanych na opiekuna.
Czynników takiego zachowania może być wiele - najczęściej wymienia się zbyt szybkie odstawienie od matki, która uczy go odpowiedniego zachowania oraz tolerowanie gryzienia w okresie bycia kocięciem, kiedy to ugryzienia nie były jeszcze bolesne.
Jak oduczyć kota gryzienia po rękach?
Eksperci od kociego wychowania ostrzegają, że problem związany z atakowaniem opiekuna może być dużo trudniejszy do zniwelowania na dalszych etapach życia zwierzęcia. Żelazną zasadą, której należy zawsze się trzymać, jest ignorowanie niepożądanych zachowań (nie mylić z karceniem!), a nagradzanie tych poprawnych. Kiedy w trakcie zabawy kot zacznie gryźć ręce opiekuna, niezwłocznie należy je zabrać, a w zamian można posunąć mu zabawkę.
Należy pamiętać również, że koty lubią rutynę, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wspólna aktywność o stałych porach. Dzięki temu nasi milusińscy czują się bezpieczniejsi, a to mocno wpływa na ich komfort i równowagę psychiczną. Zdecydowanie odradza się stosowanie krzyku, kar, a co gorsza przemocy. To na pewno nie rozwiąże problemu, a doprowadzi do pogłębienia go i utraty kociego zaufania.
źródło: fajnyzwierzak.pl; fitmin.pl