Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak długo pies może zostać sam w domu? Behawiorysta zwierząt stawia sprawę jasno: krócej niż myślisz
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 10.06.2023 12:40

Jak długo pies może zostać sam w domu? Behawiorysta zwierząt stawia sprawę jasno: krócej niż myślisz

Znudzony pies sam w domu
pixabay/renatolaky

Nawet gdybyśmy bardzo chcieli, większość z nas nie może pozwolić sobie na to, żeby cały czas siedzieć z pupilem. Wychodząc do sklepu czy do pracy, zostawiamy czworonoga samego, niekiedy na długie godziny. O ile koty są samotnikami i mogą spędzić bez człowieka nieco więcej czasu, pies jest zwierzęciem, który najlepiej radzi sobie w towarzystwie i źle znosi chwile rozłąki. Behawioryści alarmują – zostawienie pupila na większość dnia może źle się skończyć.

Na jak długo możemy zostawić psa samego? To pytanie pada najczęściej w sezonie letnim. Czy nasz pupil jest w stanie wytrzymać bez nas weekendowy wypad? Nawet jeśli zatroszczymy się o kwestie fizjologiczne i zapewnimy zwierzęciu pokarm, pozostawienie go samego może nie być najlepszym pomysłem. Długotrwała samotność może źle odbić się na psychice psa.

Czy można zostawić psa samego na cały dzień?

Nie każdy z nas ma 8-godzinne zmiany w pracy. Czasem nasz grafik jest bardziej napięty i w rezultacie zostawiamy psa samego na praktycznie cały dzień. Chociaż może się wydawać, że pies i tak prześpi większość doby i nasza obecność nie będzie dla niego niczym strasznym, popełniamy ogromny błąd. Być może zabrzmi to okropnie, ale według behawiorystów osoby, które rzadko bywają w mieszkaniu, nie powinny mieć psów. Nawet jeśli pod naszą nieobecność pupil nie głoduje i ma miejsce na załatwienie swoich potrzeb, nie wystarcza to, żeby czuł się komfortowo.

Psy to zwierzęta, które potrzebują towarzystwa. Może się wydawać, że lepiej, żeby pupil miał dom i nie tkwił w schronisku, nawet jeśli właściciel poświęca mu niewiele czasu. To błędne myślenie. Mimo systemowych problemów psy żyjące w schroniskach dostają to, czego potrzebują – kontakt z innymi psami i wolontariuszami. W przypadku dnia spędzonego samego w pustym mieszkaniu, mimo najlepszej karmy i najbardziej stymulujących zabawek, pies nie czuje się dobrze

priscilla-du-preez-dOnEFhQ7ojs-unsplash (1).jpg
unsplash/Priscilla Du Preez
Suczka kuliła się w kącie, ilekroć ktoś wyciągał do niej rękę. Psychiczne blizny sięgały znacznie głębiej

Jak długo mogę zostawić psa samego w domu?

W wywiadzie z brytyjską gazetą “The Mirror”, psi behawiorysta Adem Fehmi wysunął kontrowersyjną hipotezę. Według niego większość właścicieli zostawia zwierzęta same o wiele dłużej, niż powinni.

Idealnie powinniśmy zostawiać dorosłe psy na nie dłużej niż cztery godziny naraz – twierdzi specjalista. – Dla młodszych psów powinno być to od godziny do dwóch.

Podkreśla, że za liczbą stoją nie tylko potrzeby fizjologiczne naszego pupila, ale głównie potrzeby społeczne. Po takim czasie nasz pupil będzie tęsknił. Ponadto, nawet jeśli zapewnimy mu zabawki, nie będzie wystarczająco stymulowany umysłowo. U ssaków społecznych funkcje mentalne są ściśle powiązane ze społecznymi. Samotne psy nudzą się, jeśli nie mają żadnego towarzystwa i źle wpływa to na ich przyszłe zachowanie.

Co zrobić, jeśli muszę zostawić psa na dłużej?

Jeśli nie masz żadnego zaufanego członka rodziny ani znajomego, który może pomóc w opiece i dotrzymać psu towarzystwa, kiedy Cię nie ma, to dobrą opcją jest zatrudnienie opiekunki dla psa – mówi behawiorysta.

Takie rozwiązanie, obok hoteli dla psów, potrafi kosztować wiele pieniędzy. Nie każdy może sobie na nie pozwolić. Żeby zająć czymś psa pod naszą nieobecność, możemy zainwestować w zabawki spowolniające jedzenie, w których ukryjemy ulubione smakołyki pupila. Dobrym pomysłem jest też pochowanie jedzenia w różnych miejscach w mieszkaniu. To budżetowa opcja, która nie dość, że zapewni psu jedzenie na cały dzień, to będzie dla niego rozrywką. Taki rodzaj węchowej zabawy działa stymulująco na pupila – musi się wykazać sprytem i czujnością, żeby znaleźć każdy ukryty smakołyk.

Pamiętajmy, że żadne zabawki nie zastąpią psu obecności drugiego człowieka czy innego zwierzęcia, z którym mogą się pobawić. Powinniśmy mieć na uwadze komfort naszego pupila i zostawiać go na dłuższy czas tylko w ostateczności.

 

Źródło: mirror.co.uk, psy.pl, psy24.pl

Kot wygryzł psy z policji i tak łatwo stołka nie odda. Żaden zbir nie ma z nim szans, gdy wyrusza na patrol
kot w policji
Kto powiedział, że tylko psy mogą współpracować z policją? Ten kot udowodnił, że w w roli funkcjonariusza sprawdza się znakomicie, a dbanie o porządek i bezpieczeństwo Amsterdamu jest jego ulubioną czynnością, oczywiście poza jedzeniem i spaniem. Kariera oficera Kitty potoczyła się w zaskakujący sposób, bowiem wieść o jego służbie dotarła do różnych części świata. Wszystko za sprawą TikToka.Oficer Kitty rozkochał w sobie internautów. Nie ma się co zresztą dziwić, bowiem kto mógłby oprzeć się urokowi czarnego mruczka w odblaskowej kamizelce z napisem “policja”? Nigdy nie uwierzycie, skąd wziął się jego pseudonim i co tak naprawdę kot robi na co dzień.
Czytaj dalej
Sieć obiegło zdjęcie psa uratowanego z powodzi. Aż serce ściska, widząc co zrobił, "Te oczy widziały wiele"
pies uratowany z powodzi
Świat obiegło poruszające zdjęcie psa, który wręcz dziękuje za pomoc podczas akcji ratunkowej po rozpadzie tamy w Nowej Kachowce. Woda zaczęła w zawrotnym tempie pokrywać tereny położone w obwodzie chersońskim. Dach nad głową i cały dobytek straciło wiele ludzi. Nie można jednak zapominać, że żyły tam również zwierzęta.Niektórzy mieszkańcy zalanych miejscowości, chcąc ratować własne życie, zupełnie nie zwracali uwagi na zwierzęta, które towarzyszyły im nawet od lat. Inną kwestią jest, że przerażone czworonogi w panice oddalały się od opiekunów. Niestety dramat i jednych i drugich nadal drwa.
Czytaj dalej