Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Obroża czy szelki? Behawiorysta radzi, jak bezpiecznie spacerować z psem
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 20.05.2024 09:17

Obroża czy szelki? Behawiorysta radzi, jak bezpiecznie spacerować z psem

szelki dla psa
fot. canva.com/ firn

Przyjmując pod swój dach psa, każdy opiekun musi zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria i zabawki. Na pierwszy ogień idą zwykle gadżety umożliwiające bezpieczne spacerowanie. Wówczas wielu z nas zastanawia się, jakie wyboru należy dokonać — kupić obrożę lub szelki? To zależy. Behawiorysta Krzysztof Tatar wyjaśnia, że odpowiedź uzyskamy, zadając sobie jedno ważne pytanie.

Bezpieczny spacer z psem. Jak się do niego przygotować?

Opieka nad psem to odpowiedzialne zadanie, które wymaga poświęcenia czasu, wiedzy, a przede wszystkim zaangażowania. Wielu nowych opiekunów noszących się z pomysłem adopcji bądź kupna czworonoga odwiedza sklepy zoologiczne i zastanawia się, co dla ich ukochanych pupili będzie najlepsze. Przeglądając rozmaite produkty na półkach, stajemy przed trudnym wyborem posłania, karmy, przysmaków, zabawek oraz innych rzeczy, których nasz przyjaciel będzie potrzebował. 

Jedno z nurtujących nas pytań dotyczy przedmiotu, za pomocą którego będziemy prowadzić na spacerach naszego psa. Zarówno obroże, jak i szelki mają swoich zwolenników i przeciwników. Nasz wybór nie powinien jednak opierać się na relacjach i przekonaniach innych psiarzy, gdyż nadrzędnym celem jest zapewnienie komfortu naszemu czworonogowi. 

Behawiorysta i trener psów Krzysztof Tatar udziela informacji, jak bezpiecznie spacerować z czworonogiem. A zatem co wybrać, aby nasz pupil nie nabawił się kontuzji?

obroża dla psa
fot. canva.com/przemyslawiciak
Wystraszona kotka ukrywała się w ścianie. W piękny sposób spłaciła kredyt zaufania Trzy psy zaatakowały kobietę. Trafiła do szpitala w ciężkim stanie

Szelki czy obroża - co wybrać? Behawiorysta udzielił odpowiedzi

Jeszcze kilkanaście lat temu wszystkie psy podczas spacerów nosiły obroże, a wiele z nich biegało luzem. Obecnie wielu właścicieli rezygnuje z tradycyjnego rozwiązania na rzecz szelek. Akcesoria promowane przez wielu trenerów zdobywają coraz większa popularność. Uważa się, że są bardziej komfortowe dla zwierząt i w trakcie spaceru nie ograniczają im swobodnego ruchu. Jednak Krzysztof Tatar w jednym ze swoich filmików zauważa, że nie są one dobre dla każdego czworonoga. Wszystko bowiem zależy od jego charakteru i indywidualnych predyspozycji.

Według eksperta szelki będą idealnym rozwiązaniem dla psów małych, aktywnych oraz mających krótkie szyje, na których tradycyjne obroże mogą się niewłaściwie układać. Jest to również dobry atrybut dla psich seniorów. Dzięki szelkom możemy im bowiem pomagać w sprawiających już trudność spacerach. 

Szelki będą bardzo dobrym wyborem dla psów małych i dla psów, które mają bardzo krótkie szyje. Również dla psów starszych - możemy im wtedy pomagać w chodzeniu oraz dla psów bardzo aktywnych, których jest wszędzie pełno - wypowiada się behawiorysta.

Dobrze dobrane szelki zapewniają zwierzętom komfort i nie przeszkadzają w poruszaniu się. Dają one jednak mniejszą kontrolę niż obroża. Dlatego tylko posłuszne psy, które bez problemu reagują na komendę przywołania, powinny w nich spacerować.

Z kolei na obroże powinni zdecydować się właściciele psów reaktywnych. Dzięki dobrze założonej i dopasowanej obroży mamy bowiem większą kontrolę nad naszym czworonogiem. Jest to również idealnie rozwiązanie dla pupili, które dobrze współpracują z opiekunem.

To będzie fajna opcja dla psów, które już umieją chodzić na luźnej smyczy. Dla psów agresywnych i lękliwych, nad którymi potrzebujemy mieć większą kontrolę, bo dopiero z nimi pracujemy. Będzie to również świetna opcja dla psów, które mają problemy z dotykiem, bo obroże założymy jednym ruchem - doradza behawiorysta Krzysztof Tatar.

szelki dla psa
fot. canva.com/CBCK-Christine

Nie u każdego psa sprawdzi się obroża. Przed zakupem zadaj sobie jedno pytanie

Behawiorysta uważa, że spór o to, co wybrać nie powinien mieć miejsca. Każdy opiekun czworonoga powinien sobie zadać pytanie: “co służy mojemu psu?”. Dzięki niemu bez problemu dokonamy odpowiedniego wyboru. Pamiętajmy jednak, że tylko dobrze dopasowane szelki lub obroże spełnią swoje zadanie. Źle założone mogą być przyczyną wystąpienia u naszego pupila bólu i trudnych do wyleczenia urazów. Jeżeli nie wiemy, jak dobrze wybrać i dopasować szelki do rozmiaru i charakteru naszego psa, to możemy zwrócić się o pomoc do specjalistów pracujących w zoologicznych sklepach.