W polskich ogrodach zoologicznych mieszkają zwierzęta pochodzące z najdalszych zakątków świata, a część z nich mało kto potrafi rozpoznać. Specjaliści rzucili wyzwanie wielbicielom przyrody i zapytali, do kogo należy ruda kita widoczna na fotografii. To jeden z mieszkańców warszawskiego ZOO, a naturalnym środowiskiem tego gatunku jest Madagaskar. Wiesz o jakim zwierzaku mowa?
Dzisiaj rano w ZOO w Poznaniu doszło do ogromnej tragedii. Pomimo starań wielu specjalistów, nie żyje legendarny mieszkaniec tego ogrodu zoologicznego. Chodzi o Diunę, samicę nosorożca białego, która od lat była ulubienicą zarówno wśród pracowników jak i osób regularnie odwiedzających ZOO. Walczyli o nią specjaliści światowej klasy.
Nie żyje Hanna Gucwińska, znana dyrektorka Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu oraz prowadząca pierwszego polskiego programu przyrodniczego “Z kamerą wśród zwierząt”. Zmarła w wieku 91 lat. Przez całe życie pracowała razem ze swoim mężem, Antonim Gucwińskim, który odszedł w ubiegłym roku. Razem tworzyli legendarną parę polskich przyrodników.
Rodzice kilkuletniej dziewczynki podzielili się zabawnym nagraniem, na którym pokazują, w jaki sposób przebiegła ich wizyta w ogrodzie zoologicznym. Dziecko upodobało sobie konkretnego mieszkańca placówki i bardzo chciało go pogłaskać. Problem stanowi fakt, że najmłodsi widzą świat zupełnie inaczej i nie są świadomi niebezpieczeństw. Dorośli musieli natychmiast zareagować.
Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie ma nowych mieszkańców. Tym razem powitano na świecie potomstwo zwierzęcej rodziny królewskiej. Na świat przyszły dwie samiczki i dwóch samców. Zwierzęta należą do gatunku, który w naturze jest bardzo silnie zagrożony. Odwiedzający z niecierpliwością czekają na możliwość obejrzenia najmłodszych podopiecznych zoo na wybiegu.
Chociaż śpimy godzinę dłużej, zmiana czasu z letniego na zimowy to prawdziwe wyzwanie logistyczne. Wiele osób zastanawia się, czy przestawianie zegarków w ogóle jest konieczne i czy przynosi więcej korzyści, czy strat. Okazuje się, że przesunięcie wskazówki o godzinę do tyłu irytuje nie tylko ludzi, ale i zwierzęta. Pingwiny mieszkające z Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie wyraźnie pokazały, że ten zwyczaj im się nie podoba.
W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym na świat przyszły dwa maluchy należące do gatunku, który ostatnio cieszy się ogromnym zainteresowaniem w sieci. Mowa o największych gryzoniach na świecie. To wyjątkowo zabawne i urokliwe stworzenia. Jednak eksperci podkreślają, że czworonogi te nie nadają się na zwierzęta pupile. Niestety, wiele ludzi ignoruje ten fakt i postanawia wziąć pod swój dach największego gryzonia na świecie. To może skończyć się prawdziwym horrorem!
Zwierzę, które bez nadzoru opiekuna weszło na teren ogrodu zoologicznego, wywołało wśród żyjących tam słoni indyjskich ogromne emocje. 27-letnia samica o imieniu Rani nie mogła dojść do siebie przez kilka godzin od odwiedzin niespodziewanego gościa. Co najgorsze, przeżycie to zakończyło się dla niej śmiercią. Ekipa specjalistów pracuje nad tym, aby ustalić dokładne przyczyny tej tragedii.
Rok 2023 obfituje w tragedie rozgrywające się na terenach ogrodów zoologicznych. Tym razem ofiarą dzikiego zwierzęcia padł lekarz weterynarii. Specjalista miał za zadanie poddać eutanazji przedstawiciela ssaków z rodziny wołowatych. Zwierzę wydawało się być już bardzo słabe, jednak w obliczu nadchodzącej śmierci miało wystraczająco dużo siły, aby zaatakować mężczyznę. Rogate stworzenie posłało go do szpitala.
Od kilku dni trwa wyjątkowa zbiórka organizowana przez pracowników warszawskiego ZOO. Inicjatywa ta to już tradycja - trwa nieprzerwanie od 40 lat. Chodzi o zapasy żołędzi i orzechów, które są przekąską uwielbianą przez wiele gatunków zwierząt. Liczni wielbiciele zwierząt chętnie angażują się w tę akcję, zbierając dary wyjątkowo pogodnej jesieni.
Białostockie Akcent ZOO informuje o nieodżałowanej stracie. Odszedł 38-letni ulubieniec odwiedzających. Mimo sędziwego wieku, do ostatnich chwil cieszył się życiem i wygrzewał na słońcu. “Często bywaliśmy w ZOO dla Ciebie Grzesiu” – żegnają go internauci.
Na mediach społecznościowych krąży filmik nagrany przez osobę, która niedawno zwiedzała ogród zoologiczny we Wrocławiu. Przedstawia on lwicę, która na widok człowieka zaczęła przejawiać agresję. To turyści swoim zachowaniem jeszcze bardziej irytują już i tak zdenerwowane drapieżniki. Opiekunowie zwierząt w zoo skomentowali to wydarzenie i poprosili wszystkich zwiedzających o przestrzeganie kilku zasad w tego typu sytuacjach. Chodzi o dobro zwierząt.
Dwóch mężczyzn odwiedzających poznańskie ZOO uznało, że ogród zapewnia za mało atrakcji. W obecności dziecka postanowili dostarczyć sobie dodatkowej rozrywki, prowokując zwierzęta do działania. Wzięli do ręki leżące na szlaku kamienie i zaczęli rzucać w bizony odpoczywające na wybiegu. “Kupiliśmy bilet, a zwierzęta nic nie robią” – tłumaczą się sprawcy przyłapani na gorącym uczynku. Ogród zoologiczny nie szczędzi gorzkich słów pod adresem mężczyzn i ich szokującego zachowania, które nagrali inni zwiedzający.
Ogrody zoologiczne pełnią ważną funkcję w ochronie gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz edukacji przyrodniczej. Zarówno dzieci, jak i dorośli chętnie spędzają czas spacerując wśród egzotycznych istot, których większość z nich nigdy nie będzie miała okazji oglądać na wolności. Bywa, że opieka nad niektórymi z nich może okazać się śmiertelnie niebezpieczna. Na wybiegu dla nosorożców doszło do tragicznego wypadku. Zwierzę nagle wpadło w szał i zmiażdżyło swoją opiekunkę. Przerażającą scenę obserwował mąż kobiety.
Łódzkie ZOO może pochwalić się nowym podopiecznym. Na świat przyszedł uroczy maluszek, który od razu zawładnął sercami internautów. Wystarczy jedno spojrzenia w oczka tego leniwca, żeby się zakochać. ZOO w Łodzi odpowiada, gdzie i kiedy można obejrzeć tego wyjątkowego malca. Jeśli chcesz się tam wybrać z rodziną, polecamy się śpieszyć, bo dorastanie to coś, co leniwce robią niespodziewanie szybko.
Ogród zoologiczny to miejsce, które odwiedzają nie tylko miłośnicy przyrody, ale także rodziny z dziećmi, próbujące wyedukować nowe pokolenie na temat zwierząt. Rodzicom odwiedzającym ZOO w Bydgoszczy nie dawał spokoju wygląd łosia, którego zakrwawione poroże wzbudzało wiele emocji, szczególnie wśród młodszych odwiedzających. Nie wiedząc, skąd wzięły się drastyczne rany na ciele zwierzęcia, zasypywali personel placówki pytaniami. W końcu ZOO postawiło sprawę jasno. "To naturalne zjawisko" – uspokaja placówka.
W ostatnim czasie polskie ogrody zoologiczne mogą pochwalić się wieloma nowymi mieszkańcami. Miłośników zwierząt powinna zachwycić wiadomość o poczwórnym szczęściu, które spotkało wrocławskie ZOO. Na świat przyszły bowiem maleństwa wyjątkowego gatunku. Mowa o marach patagońskich. Często mylone są z sarnami, kapibarami, kangurami, a nawet z zającami. Porównań można znaleźć wiele, chociaż te zwierzęta są jedyne w swoim rodzaju.
Na świecie istnieją cztery gatunki żyraf. Każdy z nich nieco różni się od siebie, jednak wszystkie zwierzęta charakteryzujące się długą szyją są pokryte brązowo-beżowym wzorem. Umaszczenie sierści oraz kształt ciała mają duże znaczenie w przetrwaniu w środowisku naturalnym. Dlatego żyrafa, która pod koniec lipca przyszła na świat w jednym z ogrodów zoologicznych wzbudziła ogromne zamieszanie zarówno wśród specjalistów, jak i amatorów. Co więcej, jej opiekunowie zachęcają internautów do głosowania na imię, które będzie najlepiej pasować do tego wyjątkowego stworzenia.
Sierpień to miesiąc dobrych wiadomości napływających z ogrodów zoologicznych rozsianych po całej Polsce. Lato to czas, w którym wiele gatunków zwierząt w końcu ma szansę na doczekanie się potomstwa. Sukcesem szczycili się już pracownicy z ZOO we Wrocławiu, w Gdańsku oraz w Warszawie. Przyszedł czas na Chorzów. To tam, w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym na świat przyszły najmniejsze małpy świata. Już można je podziwiać na wybiegu dostępnym dla zwiedzających.
W Polskich ogrodach zoologicznych w tym sezonie letnim jedna dobra informacja goni drugą. W Płocku udało się rozmnożyć lamparty perskie, w Warszawie myszojelenie, natomiast we Wrocławiu - kotiki afrykańskie. ZOO w Gdańsku nie pozostaje w tyle. Pracownicy tego ogrodu zoologicznego kilka dni temu zamieścili na swoich mediach społecznościowych wspaniałą informację. Na świat przyszły cztery osobniki gatunku zagrożonego wyginięciem. Wiele z nich pada ofiarą kłusownictwa i mody posiadani egzotycznych stworzeń we własnych domach. Maluchy już można je podziwiać na wybiegu zewnętrznym.
ZOO w Płocku podzieliło się kolejną dobrą nowiną. Po niedawnym przyjściu na świat czerwonych pand, ogród może pochwalić się kolejnymi bliźniaczymi narodzinami. Cętkowane puszyste kuleczki są prawdziwą dumą płockiego ZOO. To gatunek zagrożony wyginięciem. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy w europejskich ogrodach zoologicznych zanotowano tylko trzy porody u tych rzadkich kotowatych.
Lwy to wyjątkowo dostojne zwierzęta, które nie mają zbyt wielu naturalnych wrogów. Jednak jest jeden gatunek, który potrafi zamienić życie dzikich kotów w prawdziwe piekło na Ziemi. Zwierzę to określamy mianem człowieka. 10 sierpnia, jak co roku, świętujemy Międzynarodowy Dzień Lwa. Z tej okazji chcielibyśmy opowiedzieć o wielkich kotach, które zamiast eksplorować sawannę, doświadczyły w swoim życiu wiele cierpienia z rąk ludzi.
Po smutnych wieściach z ZOO w Warszawie przyszedł czas na powody do radości. W zeszłym miesiącu, pracownicy ogrodu zoologicznego doczekali się kolejnego podopiecznego. Na świat przyszedł kanczyl jawajski, niewielki ssak kopytny, określany również mianem myszojelenia. Wielbiciele zwierząt są zachwyceni tą wiadomością. Maluch już od pierwszych chwil swojego życia cieszy się dużą popularnością. Dzięki swojemu urokowi zdobył już wiele serc, a liczni internauci deklarują, że odwiedzą ZOO w Warszawie specjalnie po to, żeby zobaczyć go na własne oczy. Czy myszojelenie ponownie podbiją internet?
Kilka dni temu pracownicy największego ogrodu zoologicznego w Polsce poinformowali wielbicieli zwierząt o wspaniałym wydarzeniu. 11 lipca 2023 roku na świat przyszedł wyjątkowy mieszkaniec wrocławskiego zoo. Maluch jest zdrowy i pełen chęci do odkrywania świata. Póki co jego ruchy są nieporadne, ale już za kilka tygodni będzie można podziwiać jego umiejętności pływackie w wielkim basenie. Na razie trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż wąsaty ssak podrośnie i zdobędzie wprawę w pływaniu.
Niektórzy uważają, że dzikie zwierzęta nie powinny przebywać w ZOO, a na wolności, bowiem tam jest ich miejsce. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że trzyma się je tam nie z wymysłu ludzi, a po to, by podtrzymać przy życiu wymierające gatunki, albo to osobniki, które w naturalnym środowisku nie dałyby sobie rady, chociażby ze względu na stan zdrowia. Przebywanie w zamknięciu nie oznacza jednak, że zwierzę wyzbędzie się swoich wrodzonych instynktów. Zdarza się, że dochodzi do groźnych wypadków z ich udziałem, tak jak było w przypadku aligatora z poniższego nagrania.
Ogród zoologiczny w Zamościu ostrzega: nie dajcie się nabrać oszustom! Na swoim celowniku ma cwaniaków, którzy wzbogacają się na niewiedzy turystów. Do takich sytuacji dochodzi coraz częściej ze względu na trwający sezon urlopowy. Dzięki czujności pracowników ZOO udało się zapobiec kolejnemu przestępstwu. Dlatego dokładnie sprawdzajcie informacje dotyczące miejsc, które odwiedzacie i zawsze żądajcie paragonów.
O tym, jak niebezpieczny może być kontakt z dzikimi zwierzętami, nawet wówczas, gdy mieszkają one w zoo i mają częsty kontakt z człowiekiem, świadczy sytuacja, która wydarzyła się w Dolnej Saksonii. Na terenie popularnego ogrodu zoologicznego Filmtierpark Eschede doszło do wypadku z udziałem 8-letniego dziecka. Chłopiec trafił do szpitala z pogryzieniami przez wilka. Znamy kulisy dramatycznego zdarzenia.
Pracownicy i stali bywalcy Warszawskiego ZOO zapamiętają to lato na długo. Niestety, nie będą to jedynie miłe wspomnienia. Te wakacje to czas smutnych pożegnań ze zwierzętami, które żyły tam od wielu lat. Najpierw, pomimo troskliwej opieki i wsparciu lekarzy weterynarii, ducha wyzionął gryzoń, urson amerykański Willson. Następnie, za Tęczowy Most wybrał się również pampasowiec grzywiasty Chappi. Okazało się, że oba zwierzaki miały zaawansowane stadia chorobowe. Nie ma leczenia, które mogłoby przedłużyć ich życie.