Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Euforia w płockim ZOO. Rzadkie cętkowane maluszki przyszły na świat, w błękicie ich oczu można utonąć
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 11.08.2023 07:00

Euforia w płockim ZOO. Rzadkie cętkowane maluszki przyszły na świat, w błękicie ich oczu można utonąć

W płockim zoo na świat przyszły rzadkie cętkowane zwierzęta
W płockim zoo na świat przyszły rzadkie cętkowane zwierzęta, fot. Iza Sławińska via Facebook/ZOO Płock

ZOO w Płocku podzieliło się kolejną dobrą nowiną. Po niedawnym przyjściu na świat czerwonych pand, ogród może pochwalić się kolejnymi bliźniaczymi narodzinami. Cętkowane puszyste kuleczki są prawdziwą dumą płockiego ZOO. To gatunek zagrożony wyginięciem. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy w europejskich ogrodach zoologicznych zanotowano tylko trzy porody u tych rzadkich kotowatych.

Kolejne powody do radości w płockim ZOO. Na świat przyszły rzadkie koty

Płocki ogród zoologiczny ma kolejny powód do świętowania. W lipcu na świat przyszły rzadkie cętkowane maluszki. Informację o nowych mieszkańcach ZOO opublikowano dopiero w niedzielę 6 sierpnia, jako że nie chciano niepokoić troskliwej mamy dwójki przedstawicieli kotowatych.

Dopiero co informowaliśmy Was o narodzinach bliźniąt lwiątek złotych i pand małych, a tu kolejne podwójne narodziny – zaczyna wpis ZOO w Płocku.

Cętkowane puszyste kulki zachwycają urodą, a w ich błękitnych oczkach można utonąć. Miesięczne maluchy jak dotąd nie opuszczały kotnika. Dopiero kiedy ich troskliwa mama wypuściła je na zewnątrz, personel ZOO mógł zrobić im zdjęcie.

Pokazali "mistrzów relaksu" z Tatr. Możesz spotkać ich na szlakach, nic tylko brać z nich przykład

Te kotowate są zagrożone wyginięciem. Znalezienie ich w pobliskim ZOO graniczy z cudem

Lamparty perskie (Panthera pardus saxicolor) to największy z dziewięciu podgatunków lampartów. Mimo to znajdują się one na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych Wyginięciem. Spotkanie przedstawiciela tego gatunku w zoo to rzadkość. Te kotowate są hodowane jedynie w 38 ogrodach zoologicznych w Europie. W tym roku na świat przyszło potomstwo w trzech z nich – w Czechach, na Węgrzech i właśnie w Płocku.

Podczas pierwszej możliwej do wykonania kontroli zdrowia sprawdziliśmy ich płeć i okazało się, że to dwa samce – informuje płockie ZOO.

Ich rodzicami są 9-letnia Sulakhat i 14-letni Barrack, który do płockiego ZOO trafił w tym roku i przyjechał z ogrodu Orsa Rovdjurspark w Szwecji. Troskliwa mama bardzo długo trzymała dzieci przed oczami odwiedzających. Dopiero niedawno pozwoliła wyjść im na wybieg, ale nadal woli, żeby maluchy za bardzo się od niej oddalały. 

lamparty z płocka (1).jpg
Małe lamparty perskie przyszły na świat w płockim ZOO, fot. Iza Sławińska via Facebook/ZOO Płock

ZOO w Płocku zachęca do odwiedzin lampartów perskich i ogłasza konkurs. Zwycięzca wybierze imię maluchom

Płockie ZOO jest dumne z nowego nabytku. Zapraszają do odwiedzenia ich placówki w celu zobaczenia, jak małe lamparty perskie robią swoje pierwsze kroki na wybiegu.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania młodych lampartów, ponieważ z każdym dniem będą coraz więcej czasu spędzać na wybiegu – informuje ogród zoologiczny w Płocku.

We wpisie na Facebooku zapowiadają też, że niedługo ogłoszą konkurs na imię dla lamparcich braciszków. Nie wiadomo jeszcze jakie będą zasady zabawy, jednak proszą chętnych o to, żeby zaczęli powoli wymyślać, jak nazwać niebieskookie maluszki.

Źródło: tvn24.pl, pap.pl, Facebook/ZOO Płock