Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Pokazali, co turyści robią we wrocławskim ZOO. W taki sposób zaczepiają lwy, to dla nich ogromny stres
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 20.09.2023 09:40

Pokazali, co turyści robią we wrocławskim ZOO. W taki sposób zaczepiają lwy, to dla nich ogromny stres

Lwica we wrocławskim zoo
Lwica we wrocławskim zoo, źródło: facebook.com/wroclawskiezoo, Joanna Gajcy/East News

Na mediach społecznościowych krąży filmik nagrany przez osobę, która niedawno zwiedzała ogród zoologiczny we Wrocławiu. Przedstawia on lwicę, która na widok człowieka zaczęła przejawiać agresję. To turyści swoim zachowaniem jeszcze bardziej irytują już i tak zdenerwowane drapieżniki. Opiekunowie zwierząt w zoo skomentowali to wydarzenie i poprosili wszystkich zwiedzających o przestrzeganie kilku zasad w tego typu sytuacjach. Chodzi o dobro zwierząt.

Zmiany we wrocławskim zoo. To ciężki czas dla wielkich kotów

Ogród zoologiczny we Wrocławiu jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Co więcej, miejsce to ciągle intensywnie się rozwija. Kilka lat temu wybudowano tam pierwsze w kraju Afrykarium, natomiast największa inwestycja bieżącego roku skupiła się na lwach. 

W związku z trwającymi pracami, duże koty zostały przeniesione na nowy wybieg. Jak się okazuje, jest to dla nich wyjątkowo trudny i stresujący czas, co widać po ich zachowaniu. Przykładem tego jest lwica o imieniu Okavango.

Samicy zdarza się wykazywać zachowania agresywne, które zostały uwiecznione na nagraniu wykonanym przez jednego ze zwiedzających wrocławski ogród zoologiczny. O ile niektóre zachowania ludzi w zoo są nie do zaakceptowania, inne mogą wynikać nie tyle ze złej woli, co z niewiedzy.

gffds.JPG
Agresja u zwierząt często wynika ze stresu. Źródło: facebook.com/wroclawskiezoo
Kot wypada z okna i rozpływa się w powietrzu. Po 6 latach opiekun odkrywa, co naprawdę się wydarzyło

Pracownicy zoo postanowili zainterweniować. To trudny okres dla lwów

Filmik przedstawiający agresywną lwicę Okavango zaniepokoił pracowników wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Zachowanie osoby zwiedzającej teren ogrodu zoologicznego nie było odpowiednie, gdyż na widok zaczęła cmokać i gwizdać, co wyraźnie rozdrażniło lwicę. Prychała w kierunku autora nagrania i nawet w momencie, kiedy próbowała oddalić się od zwiedzających, wydawane przez nich odgłosy nie ustępowały.

Pracownicy wrocławskiego zoo postanowili wytłumaczyć wielbicielom zwierząt z czego wynika zachowanie kocicy i jak zachować się w takiej sytuacji. Na wstępie specjaliści podkreślili: 

Absolutnie nie chcemy nikogo piętnować. Dlatego wyjaśniamy, objaśniamy i bardzo prosimy, abyście wzięli sobie to do serca.

Opiekunowie lwów tłumaczą, że lwy przechodzą obecnie trudny czas, związany z przeprowadzką na nowe wybiegi. Przeprowadzka jest dla nich nową sytuacją i z całą pewnością musi minąć czas, aż się do niej przyzwyczają.

Specjaliści tłumaczą, jak zachować się podczas spotkania z agresywnym zwierzęciem

Okazuje się, że najlepszą reakcją na agresywne zachowanie zwierząt w zoo jest odejście od wybiegu. Dopiero kiedy dana istota się uspokoi, wskazane jest podjęcie kolejnej próby zbliżenia się do szyby czy krat wybiegu. 

Ponadto, pracownicy apelują o przestrzeganie kilku zasad prewencyjnych. Najważniejsze, aby nie prowokować i nie zaczepiać podopiecznych ogrodu zoologicznego. Nie pukajmy w szyby. Ograniczmy wydawane dźwięki do niezbędnego minimum. Tylko zachowując względny spokój stworzenia żyjące w ogrodach zoologicznych będą mogły cieszyć się bardziej komfortowym życiem. 

Specjaliści podkreślają też, że warto reagować, jeśli w naszej obecności dochodzi do sytuacji wywołujących stres u dzikich zwierząt:

Jeśli zauważycie, że ktoś zachowuje się w sposób niewłaściwy, zwróćcie uwagę.

Źródło: facebook.com/wroclawskiezoo

Tagi: Lew Polska ZOO