Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > "Często bywaliśmy w ZOO dla Ciebie Grzesiu". Odszedł 38-letni ulubieniec odwiedzających ZOO w Białymstoku
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 26.09.2023 12:06

"Często bywaliśmy w ZOO dla Ciebie Grzesiu". Odszedł 38-letni ulubieniec odwiedzających ZOO w Białymstoku

Niedźwiedź Grześ, ZOO Akcent w Białymstoku
ZOO Akcent w Białymstoku, fot. Facebook/Akcent Zoo

Białostockie Akcent ZOO informuje o nieodżałowanej stracie. Odszedł 38-letni ulubieniec odwiedzających. Mimo sędziwego wieku, do ostatnich chwil cieszył się życiem i wygrzewał na słońcu. “Często bywaliśmy w ZOO dla Ciebie Grzesiu” – żegnają go internauci.

Odszedł niedźwiedź Grześ, ulubieniec białostockiego ZOO

W poniedziałek, 25 września odszedł jeden z najpopularniejszych podopiecznych białostockiego ZOO. Niedźwiedź Grześ miał 38 lat.

Dziś ogromny smutek w Akcent ZOO. Odszedł nasz Grześ – pisze białostockie ZOO.

 Rano wygrzewał się na słońcu, a potem nastąpił kryzys. Jego śmierć nie była zaskoczeniem dla pracowników ogrodu zoologicznego. Miś od dawna mierzył się z problemami wynikającymi z sędziwego wieku.

Spodziewaliśmy się, że to w końcu przyjdzie. Przez cały ostatni rok Grześ już coraz bardziej słabł, chudł, od czasu do czasu chorował. Mimo naszych starań nie wygraliśmy ze starością – mówi Anna Jaroszewicz, kierowniczka schroniska dla zwierząt będącego zarządcą ZOO.

Ukradła mięso ze sklepu, wszystko na oczach klientów. Gdy poznali powód, zmiękły im serca

Niedźwiedź Grześ miał trafić do cyrku. Wylądował w ZOO

Niedźwiedź Grześ urodził się w 1985 roku. Został odebrany z ośrodka w Barlinku i zamiast do cyrku, trafił do warszawskiego ZOO. W Białymstoku pojawił się dopiero w 2012 roku, kiedy ukończono budowę wybiegu dla niedźwiedzi. Jego współlokatorką została niedźwiedzica Jola. Niestety samica odeszła w czerwcu 2020 roku, w wieku 34 lat, a Grześ został sam.

Ciało Joli trafiło do Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu w Białymstoku. Niedźwiedź Grześ ma pójść w jej ślady.

ZOO w Białymstoku żegna niedźwiedzia Grzesia

Personel białostockiego ZOO, mimo że obserwował podupadającego na zdrowiu niedźwiedzia, bardzo odczuł odejście Grzesia. Swojego ulubieńca pożegnali w facebookowym poście.

Żegnaj przyjacielu. Dziękujemy, że byłeś z nami tak długo – pisze ogród zoologiczny w Białymstoku.

Do pożegnań dołączyli się regularni odwiedzający ZOO. Niedźwiedź Grześ był ulubieńcem ludzi, a jego śmierć przybiła wiele osób. Niestety, nikomu nie udaje się wygrać ze starością.

  • Bardzo smutna wiadomość. Był już takim symbolem Zoo. Zasługuje na jakiś pomnik w zoo, za tyle lat co przynosił uśmiechy i emocje ludziom;
  • Przykre wieści… a wczoraj właśnie byłam w zoo i widziałam, jak się wygrzewał na słońcu…;
  • A jeszcze wczoraj byliśmy z synkiem w ZOO przed samym jego zamknięciem i akurat pił wodę. Potem leżał, miał głowę na boku i pił wodę dalej. Było widać ze chory jest;
  • Żegnaj Grzesiu. Pozdrów Jolę. Będziemy o Tobie pamiętać.

Aktualnie wybieg dla niedźwiedzi w Akcent ZOO stoi pusty. Miasto ma postarać się o pozyskanie kolejnego zwierzęcia, a w międzyczasie placówka planuje rozpocząć remont.

Wybieg będzie teraz przechodził remont. Budowany był z przeznaczeniem dla niedźwiedzia więc jeśli pojawi się potrzeba udzielenia schronienia i objęcia opieką niedźwiedzia, który nie może żyć na wolności – to oczywiście zajmiemy się nim i przyjmiemy do naszego ZOO.

Źródło: bialystok.pl, bialystok.se.pl, Facebook/Akcent Zoo