Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Smutne wieści. Nie żyje Hanna Gucwińska, wieloletnia dyrektorka ZOO i prowadząca "Z kamerą wśród zwierząt"
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 13.11.2023 10:16

Smutne wieści. Nie żyje Hanna Gucwińska, wieloletnia dyrektorka ZOO i prowadząca "Z kamerą wśród zwierząt"

Nie żyje Hanna Gucwińska
Nie żyje Hanna Gucwińska, źródło: twitter.com/SutrykJacek

Nie żyje Hanna Gucwińska, znana dyrektorka Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu oraz prowadząca pierwszego polskiego programu przyrodniczego “Z kamerą wśród zwierząt”. Zmarła w wieku 91 lat. Przez całe życie pracowała razem ze swoim mężem, Antonim Gucwińskim, który odszedł w ubiegłym roku. Razem tworzyli legendarną parę polskich przyrodników. 

 

Odeszła Hanna Gucwińska. Legendarna polska przyrodniczka miała 91 lat

Polskę obiegła smutna wiadomość. W wieku 91 lat zmarła Hanna Gucwińska, słynna polska zootechniczka, która przez lata była dyrektorką ogrodu zoologicznego we Wrocławiu. Była ze swojej szerokiej wiedzy, ogromnego doświadczenia i niespotykanej wręcz miłości do wszystkich zwierząt. 

Całą swoją karierę zawodową dzieliła wraz z mężem, Antonim Gucwińskim, który zmarł w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Ta wyjątkowa para przyrodników swoją popularność zawdzięczała między innymi dzięki programowi “Z kamerą wśród zwierząt”. Małżeństwo przez niemalże trzydzieści lat wspólnie edukowało polskich telewidzów na temat najróżniejszych gatunków zwierząt.

"Kocia zaraza" coraz bliżej Polski? Choroba z Wyspy Kotów dotarła do Europy

Program "Z kamerą wśród zwierząt" był uwielbiany przez wiele pokoleń

“Z kamerą wśród zwierząt” to pierwszy i jednocześnie najbardziej znany polski program przyrodniczy, który był nadawany na antenie TVP1 od 1971 roku. Emisję zakończono dopiero po niemalże trzydziestu latach, tj. 22 czerwca 2002 roku. 

Przez cały okres trwania programu “Z kamerą wśród zwierząt” prowadzącymi byli państwo Gucwińscy. Zarówno Hanna jak i Antoni byli uwielbiani przez telewidzów w każdym wieku. 

Pomimo tak długiej historii programu, wielu fanów tego formatu było rozczarowanych tym, że to już koniec:

  • “To był wspaniały program, uwielbiałam go oglądać”;
  • “Bardzo lubiłam oglądać ”Z kamerą wśród zwierząt". Państwo Gucwińscy tak ciekawie potrafili opowiadać o każdym najmniejszym stworzeniu… To było piękne, ale już nie wróci… a szkoda";
  • “Co dobre minęło”.

Hanna Gucwińska razem z mężem edukowała na wiele sposobów

Warto podkreślić, że Hanna Gucwińska wraz ze swoim mężem szerzyła wiedzę przyrodniczą na wiele sposobów. To wyjątkowe małżeństwo nie ograniczało się jedynie to prowadzenia programu “Z kamerą wśród zwierząt”

Zootechnicy spędzili tysiące godzin we wrocławskim ogrodzie zoologicznym, tworząc niepowtarzalne miejsce, w którym dom znalazło wiele cennych gatunków zwierząt. 

Ponadto historia życia państwa Gucwińskich została opisana w książce pt. “Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie”. Para napisała też wiele książek edukacyjnych, które do dzisiaj w wielu polskich domach doskonale sprawdzają się jako czytanki dla dzieci oraz forma relaksu dla dorosłych. Hanna Gucwińska jest również autorką liczną publikacji naukowych.

Z całą pewnością Hanna Gucwińska oraz Antonii Gucwiński pozostaną w sercach polskich wielbicieli przyrody na długo. 

Źródło: wydarzenia.interia.pl, twitter.com/SutrykJacek