Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Warszawskie ZOO prowadzi wyjątkową zbiórkę, pomóc mogą nawet najmłodsi. Świetna alternatywa na spacery
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 28.09.2023 12:06

Warszawskie ZOO prowadzi wyjątkową zbiórkę, pomóc mogą nawet najmłodsi. Świetna alternatywa na spacery

Zbiórka dla ZOO
Zbiórka dla ZOO, źródło: facebook.com/WarszawskieZOO

Od kilku dni trwa wyjątkowa zbiórka organizowana przez pracowników warszawskiego ZOO. Inicjatywa ta to już tradycja - trwa nieprzerwanie od 40 lat. Chodzi o zapasy żołędzi i orzechów, które są przekąską uwielbianą przez wiele gatunków zwierząt. Liczni wielbiciele zwierząt chętnie angażują się w tę akcję, zbierając dary wyjątkowo pogodnej jesieni. 

Dary jesieni mogą być wspaniałą przekąską dla zwierząt

Trwa okres, w którym natura ma wyjątkowo dużo do zaoferowania. Orzechy włoskie czy laskowe są uwielbiane przez wiele ludzi. Okazuje się, że grono amatorów tego typu darów jesieni jest zdecydowanie większe, niż niektórym się to wydaje. 

Zwierzęta żyjące w ogrodzie zoologicznym w Warszawie również chętnie jedzą sezonowe produkty. Poza orzechami, wśród wielu gatunków dużym powodzeniem cieszą się żołędzie.

Dlatego pracownicy warszawskiego ZOO od ponad czterdziestu lat przeprowadzają w okresie jesiennym zbiórkę, dzięki której ta pora roku dla zwierząt jest wyjątkowo apetycznym okresem. 

"Grali" bezbronnym jeżem w piłkę, zwierzę zmarło w męczarniach. To nie jedyne przewinienie nastolatków

Warszawskie ZOO zachęca do przyłączenia się do wyjątkowej akcji

Pracownicy warszawskiego ZOO kilka dni temu ogłosili rozpoczęcie zbiórki orzechów i żołędzi, które trafią do zwierzęcych brzuchów. Jak co roku, wszyscy chętni do pomocy proszeni są o przynoszenie darów jesieni do ogrodu zoologicznego. W ciągu najbliższych kilku miesięcy wiele zwierząt będzie otrzymywało żołędzie i orzechy jako przysmaki, umilające przygotowania do zimy. 

Gatunki, które będą ucztować dzięki uprzejmości darczyńców to między innymi: żubry, jelenie sika, antylopy, żyrafy oraz małpy. Jednak specjaliści podkreślają, żeby pamiętać też o dzikich zwierzętach. Niewskazane jest wyzbieranie wszystkich żołędzi w okolicy: “Żołędzie są przysmakiem sójek, zjadają je też wiewiórki, a dla jeleni, dzików i saren jesienny wysyp żołędzi to czas prawdziwej uczty.”.

Orzechy i żołędzie muszą być dobrej jakości. Brudne czy spleśniałe mogą zaszkodzić zwierzętom

Przed przystąpieniem do działań warto zapoznać się ze szczegółami zbiórki, aby uniknąć nikomu niepotrzebnej gafy. Oto najważniejsze informacje, o których powinien wiedzieć każdy, kto planuje zaangażować się w akcję “Żołędzie i orzechy dla zwierząt z Warszawskiego ZOO”:

  • Akcja trwa od 22.09 do 22.10 bieżącego roku;
  • Przekazywać można orzechy włoskie i laskowe oraz żołędzie;
  • Zbiórka ma charakter charytatywny i edukacyjny;
  • Żołędzie i orzechy muszą być suche i pozbawione robaków. Przysmaki wątpliwej jakości mogą zaszkodzić zwierzętom.

Źródło: facebook.com/WarszawskieZOO