Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Wyjątkowe narodziny w ZOO w Chorzowie. Na świat przyszły małpki wielkości palca, tak się nimi opiekują
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 22.08.2023 14:02

Wyjątkowe narodziny w ZOO w Chorzowie. Na świat przyszły małpki wielkości palca, tak się nimi opiekują

Śląskie zoo
Śląskie zoo. Źródło: MARCIN GADOMSKI/AGENCJA SE/East News, facebook.com/slaskiezoo

Sierpień to miesiąc dobrych wiadomości napływających z ogrodów zoologicznych rozsianych po całej Polsce. Lato to czas, w którym wiele gatunków zwierząt w końcu ma szansę na doczekanie się potomstwa. Sukcesem szczycili się już pracownicy z ZOO we Wrocławiu, w Gdańsku oraz w Warszawie. Przyszedł czas na Chorzów. To tam, w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym na świat przyszły najmniejsze małpy świata. Już można je podziwiać na wybiegu dostępnym dla zwiedzających.  

Pracownicy jednego z największych ZOO w Polsce mają dobrą nowinę dla wielbicieli zwierząt

Śląski Ogród Zoologiczny jest położony na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie. Zalicza się on do jednego z trzech największych ZOO w Polsce, zajmując obszar o powierzchni 47,5 ha. Żyje tam niemalże 2 700 sztuk zwierząt zaliczanych do ponad 310 gatunków. 

Co więcej, kilka dni temu w pawilonie małp pojawili się nowi mieszkańcy. Jedna z mieszkanek Śląskiego Ogrodu Zoologicznego urodziła bliźnięta. Oba maluchy są zdrowe i silne. Ich płeć pracownicy określą dopiero wtedy, kiedy małpki będą umieć już samodzielnie poruszać się po wolierze. Teraz cała rodzinka potrzebuje spokoju. 

1,5-metrowy wąż pełzał w nocy ulicami Poznania. Nie był to zaskroniec, internauci: "miejska dżungla"

To nie pierwszy tego typu sukces w ZOO w Chorzowie

Co ciekawe to najmniejsze małpy świata - pigmejki, czują się doskonale w ZOO w Chorzowie. Kilka dni temu, jedna z przedstawicielek tego gatunku doczekała się potomstwa. Co więcej, to nie pierwszy poród pigmejek w tym roku, w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Ta sama samica odchowała już jedno młode, które ma na imię Liczi. 

Rodzina maleńkich małp powiększa się w szybkim tempie. To powód do ogromnej radości zarówno dla opiekunów zwierząt, jak i dla zwiedzających. Te maleńkie zwierzęta budzą ogromne zainteresowanie wśród dorosłych oraz dzieci. Ich psoty ogląda się dużo przyjemniej niż niejeden film.

366337078_630705909170066_4396040531441856977_n.jpg
Źródło: facebook.com/slaskiezoo

Rodzice są bardzo zaangażowani w opiekę nad młodymi

Nowo narodzone pigmejki mogą liczyć na troskliwą opiekę obojga rodziców. Większość czasu spędzają na grzbiecie swojego taty, Leosia. Natomiast kiedy tylko zgłodnieją, lądują w ramionach mamy, Leokadii. Są bardzo malutkie. Dostrzegą je tylko najbardziej uważni obserwatorzy. 

Małpki rosną jak na drożdżach, ale jeszcze nie są gotowe na samodzielne odkrywanie świata. Potrzebują trochę czasu na to, żeby poćwiczyć koordynację ruchową i nabrać pewności siebie. Za kilka tygodni z całą pewnością będą radośnie hasać po całej wolierze. 

Źródło: facebook.com/slaskiezoo

Poszłam na spacer z alpakami. Terapia z ich udziałem jest wyjątkowa, a hodowla ma dodatkowe zalety
Spacer z alpakami
Alpakoterapia to dziedzina zooterapii, którą terapeuta prowadzi z niewątpliwie wyjątkowymi zwierzętami, jakimi są trawożerne ssaki parzystokopytne. Mogą skorzystać z niej chętni w każdym wieku, zarówno osoby wymagające rehabilitacji ruchowej oraz umysłowej, jak i te chcące zwyczajnie zaczerpnąć energii od pokrytych włóknem ssaków z rodziny wielbłądowatych. Kontakt z nimi jest niezwykle przyjemny, a hodowla niesie za sobą dodatkowe atuty. O uchylenie rąbka tajemnicy odnośnie pracy z alpakami poprosiłam przedstawicielkę z ośrodka “Alpakoterapia Suchedniów”, z którą udałam się na spacer w osobliwym towarzystwie.
Czytaj dalej
Nagle wyszedł na szlak i stanął na dwóch łapach. Niedźwiedź gonił turystów w Tatrach, sprint wiele ich kosztował
Niedźwiedź na szlaku turystycznym,
Wyjazd w góry kojarzy się z wysiłkiem fizycznym przy jednoczesnym odpoczynku umysłowym. Jednym z najbardziej popularnych kierunków są szlaki na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Można tam podziwiać nie tylko piękne krajobrazy ale również wiele gatunków dzikich zwierząt. Jak się okazuje, niektóre osobniki swoim zachowaniem potrafią przestraszyć nawet najodważniejszych wędrowców. Kilka dni temu grupa turystów natknęła się na niedźwiedzia, które nagle zaczął ich gonić. “Przebiegliśmy 100 metrów, myśleliśmy, że da za wygraną, potem kolejne 100 metrów, a on biegł dalej” - relacjonuje jeden ze świadków.
Czytaj dalej