Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Odwiedzający ZOO zamarli, gdy zobaczyli zakrwawione poroże łosia. Pracownicy: "To naturalne zjawisko"
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 05.09.2023 15:34

Odwiedzający ZOO zamarli, gdy zobaczyli zakrwawione poroże łosia. Pracownicy: "To naturalne zjawisko"

Odwiedzający ZOO w Bydgoszczy byli zaniepokojeni wyglądem łosia Wojtka
Odwiedzający ZOO w Bydgoszczy byli zaniepokojeni wyglądem łosia Wojtka, fot. Facebook/Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy

Ogród zoologiczny to miejsce, które odwiedzają nie tylko miłośnicy przyrody, ale także rodziny z dziećmi, próbujące wyedukować nowe pokolenie na temat zwierząt. Rodzicom odwiedzającym ZOO w Bydgoszczy nie dawał spokoju wygląd łosia, którego zakrwawione poroże wzbudzało wiele emocji, szczególnie wśród młodszych odwiedzających. Nie wiedząc, skąd wzięły się drastyczne rany na ciele zwierzęcia, zasypywali personel placówki pytaniami. W końcu ZOO postawiło sprawę jasno. "To naturalne zjawisko" – uspokaja placówka.

Łoś Wojtek sensacją w bydgoskim ZOO. Wszystko przez zakrwawione poroże

Regularni odwiedzający bydgoskiego ZOO zaczęli zauważać niepokojące zmiany w wyglądzie jednego z lokatorów. Łoś Wojtek wzbudzał powszechne dyskusje, a jego zakrwawione poroże nie dawało spokoju wielu osobom. W końcu ZOO w Bydgoszczy postanowiło się odnieść do plotek i spekulacji dotyczących Wojtka. Ich odpowiedź miała uspokoić miłośników przyrody, którzy zasypywali pracowników ogrodu zoologicznego licznymi pytaniami.

Pytacie o krew na porożach Wojtka, więc odpowiadamy – zaczyna wpis bydgoskie ZOO.

zakrwawione poroze (1).jpg
Zakrwawione poroże Wojtka to dość drastyczny widok, fot. Facebook/Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy
Łysa czaszka, brak uszu i przerażone oczy. Kobieta przełyka łzy, widząc stan porzuconego szczeniaczka

Zakrwawione poroże przeraziło odwiedzających, ale nie mają się czym martwić

Czy łoś Wojtek wdał się w bójkę? Czy stoczył zacięty bój o samicę z innym samcem? Może zakrwawione poroże jest objawem problemów zdrowotnych? Czy pracownicy ZOO dobrze go traktują?

Uspokajamy – zakrwawione poroże Wojtka to naturalne zjawisko. Podopiecznemu bydgoskiego ogrodu zoologicznego nie dzieje się żadna krzywda. Nowo wyrośnięte poroże, którym może się pochwalić samiec łosia, musi przejść przez szereg biologicznych zmian, zanim w pełni się rozwinie. Skostniałe łopaty pokrywa bogato unaczyniona skóra, dzięki której rogi są zaopatrywane w substancje odżywcze pozwalające na wzrost.

W trakcie wzrostu poroże pokrywa scypuł. Scypuł to delikatna skóra pokryta sierścią, ukrwiona i unerwiona. Teraz natomiast nadszedł czas, kiedy Wojtek ten scypuł ściera, więc na jego porożach możecie zobaczyć zwisającą, zakrwawioną skórę. Jest to naturalne zjawisko – tłumaczy Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy.

Bydgoskiemu łosiowi nie dzieje się krzywda

Bydgoskie ZOO nie chciało, żeby odwiedzający martwili się o łosia Wojtka. Poczuli, że ich obowiązkiem jako placówki edukacyjnej jest podzielenie się wiedzą na temat wzrostu poroża u jeleniowatych. Uspokojeni odwiedzający mogą przechodzić obok zagrody ze zwierzęciem, nie martwiąc się o dobrostan łosia.

Wojtek jest zdrowym, pięknym samcem łosia – uspokaja placówka.

Internauci podzielali zachwyt nad urodą łosia Wojtka. Zwierzę przechodzi przez okres intensywnych zmian, a zakrwawione poroże nie należy do najpiękniejszych, jednak pasjonatom przyrody nie przeszkadzało to w zasypaniu dostojnego zwierzęcia komplementami.

  • Trochę wstydzioszek;
  • Nieprawdopodobnie piękny jest ten Jegomość!;
  • Piękny łosik!.

Źródło: Facebook/Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy