Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Z ich ogonów wytwarzano talizmany, możesz je zobaczyć w Warszawie. Mało kto zgadnie, co to za zwierzę
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 17.11.2023 09:36

Z ich ogonów wytwarzano talizmany, możesz je zobaczyć w Warszawie. Mało kto zgadnie, co to za zwierzę

Galidia kasztanowata
Galidia kasztanowata, źródło: facebook.com/WarszawskieZOO

W polskich ogrodach zoologicznych mieszkają zwierzęta pochodzące z najdalszych zakątków świata, a część z nich mało kto potrafi rozpoznać. Specjaliści rzucili wyzwanie wielbicielom przyrody i zapytali, do kogo należy ruda kita widoczna na fotografii. To jeden z mieszkańców warszawskiego ZOO, a naturalnym środowiskiem tego gatunku jest Madagaskar. Wiesz o jakim zwierzaku mowa? 

Pracownicy z Warszawskiego ZOO przygotowali zagadkę dla wielbicieli zwierząt

Pracownicy Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego postanowili sprawdzić wiedzę osób, które obserwują ich działalność w mediach społecznościowych. Do jednego z opublikowanych postów załączyli zdjęcie ogona, który należy do tajemniczego gatunku zwierzęcia. Okazało się, że mało kto był w stanie odpowiedzieć poprawnie na to pytanie. 

400621809_731103775729378_5315970519985411664_n.jpg
Zagadka: czyj to ogon? Źródło: facebook.com/WarszawskieZOO
"Błagam, nie zostawiajcie nas". Przystań Ocalenie w ogniu, kilkaset zwierząt zostało bez jedzenia

Czyj to ogon? Jego właściciel porozumiewa się świergotem przypominającym ptasi śpiew

Po kilku dniach trzymania internautów w niepewności, pracownicy ZOO w Warszawie rozwiali wszelkie wątpliwości. Na zdjęciu uwieczniono ogon galidii kasztanowatej (Galidia elegans). Sprytny drapieżnik przypomina nieco kunę lub tchórza, jednak w rzeczywistości nie ma z tymi gatunkami nic wspólnego. 

Galidia kasztanowata to endemiczne zwierzę żyjące w stanie dzikim na Madagaskarze. Dlatego tak niewiele osób wie o jego istnieniu. Warto jednak bliżej przyjrzeć się tym zwierzętom podczas przechadzce po stołecznym ZOO. Są one znane nie tylko ze swojej urody, ale również z pewnego nietypowego zwyczaju. 

Rdzenni mieszkańcy wyspy położonej w zachodniej części Oceanu Indyjskiego preferują życie w samotności, niemniej kiedy odczuwają potrzebę skomunikowania się z innym przedstawicielami swojego gatunku, wydają dźwięki przypominające świergot ptaków. Mając odrobinę szczęścia, można przekonać się o tym na własne uszy. W warszawskim ogrodzie zoologicznym żyją dwie galidie kasztanowate, które lubią czasami ze sobą “porozmawiać”. 

Galidie żyjące na wolności nie mogą czuć się bezpiecznie. Ich ogony są przerabiane na talizmany

Galidia kasztanowata nie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, jednak specjaliści analizujący sytuację tego gatunku zauważyli, że jego populacja zaczyna się stopniowo zmniejszać. Wynika to z kilku czynników; ogromne znaczenie ma urbanizacja dotychczasowych siedlisk galidii oraz choroby przenoszone przez zdziczałe zwierzęta domowe. Równie dużym zagrożeniem dla galidii kasztanowatych jest kłusownictwo. 

Rdzenni mieszkańcy Madagaskaru wierzą w to, że ogon tych zwierząt chroni przed nieszczęściem i z tego względu polują oni na te małe drapieżniki. Z ich rudych kit wytwarzają talizmany oraz ozdoby chroniące przez złym omenem.

Źródło: orientarium.lodz.pl, pl.wikipedia.org, facebook.com/ZOOedukacjaWarszawskieZOO