Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Dzień żyrafy. Są silne, wysokie i mają wyczulony słuch. Skrywają wiele tajemnic
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 21.06.2024 16:29

Dzień żyrafy. Są silne, wysokie i mają wyczulony słuch. Skrywają wiele tajemnic

Dzień żyrafy
fot. canva/ ZambeziShark

21 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Żyrafy. Z tej okazji, aby uczcić te majestatyczne zwierzęta oraz zwrócić uwagę na ich trudną sytuację w naturze poznańskie zoo opublikowało w mediach społecznościowych nagranie ze swoimi podopiecznymi. Te tajemnicze stworzenia, znane z długich szyj i łaciatego umaszczenia, stały się symbolem afrykańskiej sawanny. Dzięki ogromnej pracy ogrodów zoologicznych gatunek ten ma większe szanse na przetrwanie. W ciągu ostatnich lat ich populacja przez wrogą działalność człowieka zmniejszyła się o ponad 30%.

Światowy Dzień Żyrafy

Żyrafy od wieków fascynowały ludzi. Były symbolem gracji i elegancji w wielu kulturach. W starożytnym Egipcie zwierzęta te przedstawiano na malowidłach grobowych, a w Chinach uważano je za symbol pokoju. Dziś również są przedmiotem wielu badań, za pomocą których ludzie starają się zrozumieć ich tajemnicze zachowania. 

Mimo swojej ogromnej popularności żyrafy stoją w obliczu poważnych zagrożeń. Ich populacja w przeciągu ostatnich 35 lat spadła o ponad 30%. Główną przyczyną są oczywiście kłusownicy, ale również utrata siedlisk i poszukiwanie nowych żerowisk mocno wpływają na konflikty z mieszkańcami Afryki, które nierzadko kończą się śmiercią tych dzikich zwierząt. Dlatego 21 czerwca w Światowy Dzień Żyrafy pracownicy poznańskiego zoo postanowili przypomnieć, jak ważna jest ochrona i pomoc w przetrwaniu tego niezwykłego gatunku. 

Myśleli, że Bałtyk wyrzucił na brzeg wieloryba. Prawda okazała się inna Reakcja kota na portret zmarłego przyjaciela. Widok wyciska łzy

Fakty i ciekawostki o żyrafach

Żyrafy są najwyższymi zwierzętami lądowymi na Ziemi. Dorosłe osobniki osiągają wysokość do 5,5 metra, a same nogi mierzą około 1,8 m długości. Dzięki zwinnym i długim szyjom stworzenia te mogą sięgać do liści wysokich drzew, zwłaszcza akacji, które stanowią ich główną dietę. 

żyrafa
fot. canva/ HowardWilks

Jednym z ciekawych faktów o żyrafach jest to, że mają one bardzo wysokie ciśnienie krwi — aż dwukrotnie wyższe niż u człowieka. Jest to konieczne, aby krew mogła dotrzeć do ich mózgu przez długą szyję. Zwierzęta te mają także doskonały słuch, który pomaga im unikać drapieżników oraz komunikować się z innymi członkami stada. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku posiadania potomstwa, na które czyha wiele niebezpieczeństw. Jedynie połowa urodzonych maluchów dożywa pierwszego roku życia. 

Mała żyrafa
fot. canva/ MattiaATH

Jak długo śpi żyrafa?

Żyrafa porusza się inochodem. Jednocześnie przemieszcza kończyny umieszczone po lewej stronie, a następnie te po prawej. Zazwyczaj kroczy w tempie 6 km/h, jednak w przypadku zagrożenia potrafi galopować z prędkością nawet 60 km/h. Ucieczka może trwać jedynie kilka minut. Dłuższy bieg z powodu naturalnie wysokiego ciśnienia dzikie zwierzę przepłaciłoby zawałem. 

Biegnąca żyrafa
fot. canva/ BruceBlock

Żyrafy zazwyczaj śpią krótkimi okresami trwającymi od 5 do 30 minut. To sprawia, że są jednymi z najkrócej śpiących ssaków na świecie. Podczas snu zazwyczaj zachowują postawę stojącą, trzymając głowę położoną na swoich plecach lub opartą o bok. To umożliwia im szybkie reagowanie, gdyby w okolicy pojawiły się drapieżniki. Podobnie jak ludzie, zwierzęta te przechodzą fazę snu REM. Podczas niej marzą i śnią oraz regenerują swoje siły. 

śpiąca żyrafa
fot. canva/ johnrp

Żyrafy w zoo

Żyrafy zjadają 35 kilogramów pożywienia dziennie. Opieka nad tym gatunkiem nie jest więc ani łatwa, ani tania. Mimo to ogrody zoologiczne cieszą się z każdego nowego osobnika. Poznańskie zoo z okazji światowego dnia żyrafy podzieliło się kilkoma ciekawostkami na temat życia swoich podopiecznych, publikując w sieci nagranie.  

Ogrody zoologiczne odgrywają kluczową rolę w ochronie żyraf i innych zagrożonych gatunków zwierząt. Dzięki programom hodowlanym, badaniom naukowym i edukacji, pomagają zwiększać świadomość na temat trudnej sytuacji tych łaciatych stworzeń. Wiele placówek angażuje się w międzynarodowe projekty mające na celu ochronę siedlisk naturalnych oraz finansowanie działań przeciwko kłusownictwu. Ponadto pracownicy zoo prowadzą programy rozmnażania żyraf, co pomaga w zachowaniu genetycznej różnorodności zagrożonej populacji. 21 czerwca nie bez przyczyny został wybrany na dzień najwyższego zwierzęcia lądowego, wszak dziś przypada najdłuższy dzień w roku.