Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Historyczne wydarzenie w zoo. Na takie narodziny czekano bardzo długo
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 17.06.2024 13:41

Historyczne wydarzenie w zoo. Na takie narodziny czekano bardzo długo

Mały leniwiec
fot. facebook/ZOO Zamość - "Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera", fot. Kamil Dragan

W Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Milera w Zamościu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło uwagę zarówno pracowników, jak i odwiedzających. Na świecie pojawiło się niezwykłe stworzenie, które za sprawą uroczego wyrazu pyszczka rozczuliło miłośników zwierząt. Choć jego tata przespał narodziny, to mają one ogromne znaczenie dla przetrwania całego gatunku. 

Historyczne narodziny w zoo w Zamościu

Założony w 1918 roku Ogród Zoologiczny w Zamościu to jedyna tego typu placówka w województwie lubelskim. Zajmuje powierzchnię prawie 14 hektarów i jest domem dla około 2300 zwierząt należących do 280 gatunków. Jego bogata historia i zróżnicowana fauna przyciągają miłośników przyrody z całego kraju. Możemy tam spotkać zarówno te bardziej, jak i mniej znane stworzenia, które wzbudzają zachwyt dość egzotycznym wyglądem.

Niedawno pracownicy zoo stali się świadkami narodzin niezwykłego zwierzęcia. Na świecie pojawił się ssak przypominający małą futrzastą kulkę. To jedno ze zwierząt zamieszkujących lasy tropikalne Ameryki Środkowej i Południowej. Malec odbył już pierwszy spacer na wybiegu, będąc przyklejonym do brzucha swojej mamy. Dzięki temu odwiedzający mogli zobaczyć to cudo na własne oczy.

Widzisz psa z żółtą wstążką? Nie podchodź do niego, to ważny komunikat Na świat przyszło bardzo rzadkie zwierzę. Rdzenni Amerykanie wierzą, że to omen

Powitano pierwszego leniwca narodzonego w zamojskim zoo

Maleńki leniwiec przyszedł na świat w nocy i od razu przyciągnął uwagę pracowników. Na razie maluch spędza większość czasu ukryty w gęstym futrze swojej mamy. Na szczęście samica o imieniu Sid chętnie chwali się swoim potomkiem i w nie za szybkim tempie przemieszcza się po wybiegu. Dzięki temu pierwsi odwiedzający mogli poznać już nowego podopiecznego zamojskiego zoo. 

Pracownicy ogrodu zoologicznego poinformowali o historycznych narodzinach za pomocą mediów społecznościowych, udostępniając post z nagraniem z pierwszego spaceru. Mały leniwiec jest pierwszym przedstawicielem swojego gatunku, który przyszedł na świat w zamojskiej placówce. 

Ważna funkcja ogrodów zoologicznych

Narodziny małego leniwca w zoo w Zamościu to nie tylko przyjemność dla oczu, ale także przypomnienie o ważnej funkcji, jaką sprawują ogrody zoologiczne w ochronie zagrożonych gatunków. Leniwce, znane ze swoich charakterystycznych powolnych ruchów, w środowisku naturalnym często narażone są na niebezpieczeństwa związane z utratą siedlisk i kłusownictwem. Ze względu na kurczącą się populację tych stworzeń na wolności każde urodzone w niewoli młode daje szansę i nadzieję na przetrwanie gatunku. 

Pojawienie się nowego mieszkańca zamojskiego ogrodu zoologicznego to również doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o leniwcach, ich zachowaniu, upodobaniach oraz roli odgrywanej w ekosystemach.