Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Niedźwiedzica wtargnęła do ZOO. Służby dostały rozkaz, co zrobić ze zwierzęciem
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 07.07.2024 16:25

Niedźwiedzica wtargnęła do ZOO. Służby dostały rozkaz, co zrobić ze zwierzęciem

niedźwiedź w zoo
fot. facebook/ Târgu Mureș Zoo/ Marosvásárhelyi Állatkert

W ogrodzie zoologicznym rozegrały się dramatyczne wydarzenia po tym, jak na teren placówki wtargnęła niedźwiedzica. Drapieżnik zaatakował mieszkające na terenie ogrodu zwierzęta. Łącznie uśmiercił trzy jelenie oraz strusia emu. Władze musiały podjąć trudną decyzję, aby chronić odwiedzających oraz podopiecznych przebywających na wybiegach. Niedźwiedź został zastrzelony.

Niedźwiedź zaatakował zwierzęta w zoo

Zoo w Targu Mureș w Rumunii to jedno z ważniejszych miejsc na mapie turystycznej regionu, oferujące odwiedzającym możliwość zobaczenia wielu gatunków zwierząt z różnych zakątków świata. W ogrodzie zoologicznym można podziwiać m.in. lwy, tygrysy, słonie, zebry, a także liczne gatunki ptaków, gadów i mniejszych ssaków.

Pojawienie się niedźwiedzia brunatnego na terenie zoo, który bynajmniej nie był jednym z rezydentów placówki, stanowiło poważne zagrożenie dla zwierząt znajdujących się na wybiegach, a także gości odwiedzających ogród zoologiczny. Jak poinformowały lokalne władze, ważąca ok. 150 kg niedźwiedzica regularnie pojawiała się na terenie zoo przez trzy noce z rzędu. Chociaż drapieżnik nie przedostał się na teren w godzinach otwarcia, skutki jego nocnych wizyt były tragiczne: zginęły trzy jelenie oraz emu.

Pies w głębi lasu przywiązany łańcuchem. Urzędnik nie mógł zignorować szczekania Chodzisz z psem na plażę? Możesz dostać mandat. Wielu opiekunów już pożałowało

Władze podjęły trudną decyzję

Z powodu ryzyka ponownych ataków oraz prawdopodobieństwa przeniesienia chorób zakaźnych na zwierzęta zamieszkujące ogród zoologiczny władze placówki musiały podjąć zdecydowane kroki, aby zadbać o bezpieczeństwo. Po długich dyskusjach i naradach podjęto trudną decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzicy. Interwencję przeprowadzono zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Zespół interwencyjny ds. zapobiegania i zwalczania ataków niedźwiedzi brunatnych, po skomplikowanej operacji schwytał zwierzę, które wchodziło na teren ogrodu zoologicznego. Niedźwiedź został zastrzelony – powiadomiły władze miasta Targu Mureș, cytowane przez portal News.ro.

Niedźwiedzie w Rumunii są poważnym zagrożeniem

Problem niedźwiedzi brunatnych wychodzących z lasów i podchodzących do domów jest w Rumunii coraz bardziej powszechny. W okręgu Marusza (rum. Mureș) w Transylwanii władze zarejestrowały już kilkadziesiąt wniosków o odszkodowanie z powodu szkód wyrządzonych przez drapieżniki. Najczęściej atakują one zwierzęta hodowlane, powodując znaczne straty dla mieszkańców regionu.

Tragedia w zoo w Targu Mureș jest kolejnym przykładem na to, jak poważnym problemem może być dokarmianie dziko żyjących zwierząt i nieodpowiednie zabezpieczanie śmietników, a rezultacie obecność niedźwiedzi szukających pożywienia wśród ludzkich gospodarstw. Władze muszą teraz szukać skutecznych rozwiązań, aby zapobiegać takim incydentom w przyszłości i zapewnić bezpieczeństwo zarówno ludziom, jak i mieszkającym na terenie ich kraju dzikim zwierzętom. 

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?