Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Orientarium Łódź przywitało samca kapibary. Nie oprze mu się żadna samiczka
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 09.06.2024 10:18

Orientarium Łódź przywitało samca kapibary. Nie oprze mu się żadna samiczka

kapibara
Fot. Facebook/ZOO Łódź

Łódzkie Orientarium na nowo rozpoczęło hodowlę niekwestionowanych ulubieńców odwiedzających. W kwietniu na wybieg trafiły dwie kapibary, które przybyły z zamojskiego zoo. Teraz do samiczek dołączył nowy lokator, samiec zza zachodniej granicy. Miłośnicy zwierząt zastanawiają się, czy język stanie na przeszkodzie miłości i z niecierpliwością wyczekują momentu, aż rodzina gryzoni się powiększy. 

Orientarium Łódź ponownie rozpoczęło hodowle kapibar. Do dwóch samiczek dołączył samiec

Władze łódzkiego Orientarium podjęły decyzję o ponownym rozpoczęciu hodowli uroczych gryzoni, jakimi są kapibary. Od niedawna sympatycy podopiecznych tejże placówki mogli podziwiać dwie przedstawicielki tego gatunku, które przybyły z ZOO w Zamościu. Zwierzęta zamieszkały na jednym z wybiegów, dzieląc miejsce z tapirami anta oraz ibisami szkarłatnymi. Tym razem przyszła kolej na samca.

Przywitajcie nową kapibarę. Jest to samczyk — ZOO Łódź radośnie poinformowało o najświeższej “zdobyczy” na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Cała trójka jest w tym samym wieku i liczy 6 miesięcy. Niezwykle urodziwy amant przybył wprost zza zachodniej granicy, a dokładniej z Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera w Berlinie. Z całą pewnością samiczki będą miały sporo problemów, aby oprzeć się jego urokowi. Nikomu jednak to nie przeszkadza, gdyż zarówno władze placówki, jak i odwiedzający liczą, że między zwierzakami zaiskrzy, a z płomiennego romansu zrodzi potomstwo. 

Za jakiś czas będzie kapibara bara-bara - czytamy w zabawnym wpisie na Facebooku.

Zakupy w Lidlu zapamięta na długo. W domu z selera wypełznął wąż Adoptował ze schroniska mieszankę pitbulla. Mijają 24 godziny i dochodzi do wypadku

Trwa głosowanie nad wyborem imienia dla samca kapibary

Władze Orientarium w Łodzi chętnie angażują internautów w życie swoich podopiecznych, dając m.in. możliwość realnego wpływu na wybór imion. Nie tak dawno na ich profilu na Facebooku miało miejsce głosowanie nad wyborem nazw dla samiczek — zwycięskimi propozycjami okazały się Kapi oraz Bara. Tym razem nie mogło być inaczej i od kilku dni trwa debata nad imieniem dla nowo przybyłego samca. 

Internauci w komentarzach pod postem ochoczo dzielą się swoimi niezwykle kreatywnymi pomysłami. 

  • Siara, tak mi się skojarzyło dla upamiętnienia”;
  • “Casanova, jak nic podbije wszystkie serca”;
  • “(S)Łodziak”;
  • “Kapik to idealne imię. Kocham kapibary”;
  • “Lucjan. Od razu jak go zobaczyłam, to tak mi się skojarzyło”;
  • “Sułtan — harem już ma”.
kapibary
Fot. Facebook/ ZOO Łódź

Kilka słów o kapibarach

Kapibara to największy żyjący współcześnie gatunek gryzoni z rodziny kawiowatych. Zwierzęta osiągają od 100 do 130 centymetrów długości, a ich waga potrafi wynieść nawet do 65 kilogramów. Posiadają brązowawe umaszczenie i charakterystyczne długie siekacze, dwa na szczęce oraz dwa na żuchwie. Ich pożywienie stanowią rośliny. Na wolności zamieszkują tereny Ameryki Południowej i Środkowej. 

Kapibary to zwierzęta wodno-lądowe, co tłumaczy, dlaczego tak świetnie pływają. W naturalnym dla nich środowisku nierzadko uznawane są za szkodniki, gdyż w poszukiwaniu pożywienia potrafią wyrządzić sporo szkód w uprawach lokalnych mieszkańców. Przeciętna dorosła kapibara dożywa 4 lat, choć w niewoli może przeżyć nawet do 10 lat.

kapibara
Fot. Facebook/ ZOO Łódź