Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Bydgoskie zoo ma nowego lokatora. Prześliczny Gaspar długo tam nie zabawi
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 05.06.2024 16:22

Bydgoskie zoo ma nowego lokatora. Prześliczny Gaspar długo tam nie zabawi

antylopa
Fot. Facebook/Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy

Pracownicy bydgoskiego ogrodu zoologicznego pochwalili się nowym lokatorem. Na świat przyszedł niezwykle urokliwy Gaspar — potomek Neli i Gabona. Mimo radości personelu, jak i miłośników zwierząt tamtejszego zoo prześliczny samiec antylopy niestety nie zostanie tam na stałe. Powodem możliwy konflikt z innym osobnikiem ze stada.

Nowy lokator bydgoskiego zoo. Witaj na świecie Gaspar

Ogród zoologiczny w Bydgoszczy działa od 1978 roku i jest jedną z niewielu placówek w kraju specjalizujących się w hodowli rodzimych zwierząt. Na terenie 14 hektarów zoo zamieszkuje ponad 1000 podopiecznych — ssaków, gadów, płazów, ptaków, ryb i bezkręgowców, w tym 92 gatunki osobników egzotycznych i 60 z rodzimej fauny, które objęte są ścisłą ochroną.

Kilka dni temu przedstawiciele bydgoskiego zoo za pomocą mediów społecznościowych pochwalili się nowym lokatorem. 29 maja br. o godz. 8:40 na wybiegu urodził się Gaspar — niezwykle urokliwy przedstawiciel nial grzywiastych.

Witaj na świecie, Gaspar! Do rodziny naszych niali dołączyło nowe maleństwo. Niebawem przedstawimy Wam go bliżej, ale uważajcie, dzienna dawka słodyczy może zostać znacząco przekroczona - poinformowali autorzy wpisu.

Przypomnijmy, że niala grzywiasta to gatunek średniej wielkości antylopy z rodziny wołowatych, wywodzącej się z południowo-wschodniej Afryki. Środowiskiem naturalnym tych stworzeń są drzewiaste sawanny z dostępem do wody.

antylopy
Fot. Facebook/Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy
Spotkałeś jerzyka leżącego na ziemi w bezruchu? Bez twojej pomocy sobie nie poradzi Miała 15 lat, gdy oddała kota do schroniska. 2 lata później nie wierzy własnym oczom

Urodził się Gaspar - przedstawiciel niali grzywiastych

Gaspar to nowo narodzone potomstwo Neli i Gabona, czyli niali zamieszkujących bydgoskie zoo. Wcześniej para doczekała się córki Nirwany oraz syna Nelsona, które wraz z nimi zamieszkują wybieg. Najmłodszy potomek antylop, ku zdziwieniu personelu, okazał się być dość sporych rozmiarów.

Gaspara zważyliśmy dwa dni po porodzie, ma 6,8 kilograma. Można powiedzieć, to jest to naprawdę duży chłopiec – poinformowała Hanna Bugaj z ZOO w Bydgoszczy w rozmowie z TVP3 Bydgoszcz.

Zwierzęta charakteryzują się dymorfizmem płciowym — przedstawiciele obu płci różnią się od siebie umaszczeniem, bowiem dorosły samiec jest szaroczarny, a samica płowa z pionowymi, białymi pręgami na bokach oraz cętkami w okolicach głowy i tylnej części tułowia. Z kolei po porodzie samce antylopy wyglądają jak samice i dopiero z czasem ich ubarwienie ulega zmianie i ciemnieje. Co ciekawe, każdy z przedstawicieli niali ma wyjątkowe umaszczenie. 

Każda niala ma swój niepowtarzalny wzór pasków i kropek. Jak byśmy się im dokładnie przyjrzeli to wszystkie samiczki i samce są ubarwione w cienkie paseczki oraz kropeczki, natomiast każdy wzór odrobinę się od siebie różni - zaznacza Hanna Bugaj.

antylopa
Fot. Facebook/Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy

Gaspar nie zostanie na stałe w zoo w Bydgoszczy

Niestety pracownicy poinformowali, że w przyszłości prześliczny Gaspar będzie zmuszony opuścić zoo w Bydgoszczy. Nowo narodzony przedstawiciel nial pozostanie tam wyłącznie przez około 3 lata. Wszystko za sprawą wewnątrzgatunkowej rywalizacji.

W stadzie występuje jeden osobnik, który przegania konkurentów. Dopóki Gaspar jest młody, jest bezpieczny. Gdy osiągnie trzeci rok życia, będziemy szukali dla niego nowego zoo – poinformowała Tamara Samsonowicz, dyrektor bydgoskiego ogrodu zoologicznego.

Fanów nowego podopiecznego zoo nie brakuje. Internauci w komentarzach pod zdjęciami opublikowanymi na facebookowym profilu Ogrodu Zoologicznego w Bydgoszczy rozpływają się z zachwytu nad prześlicznym Gasparem. Maluch bez wątpienia skradł serca wielu już od pierwszego wejrzenia.

  • "Śliczny! Super zdjęcia. Pozdrowienia dla całej wszystkich";
  • “Witaj na świecie maluszku”;
  • “Cudowności”;
  • “Gasparku cudeńko malusie. Rośnij zdrowo”;
  • "Ale śliczny. Mały słodziak i mamusia też";
  • “Słodziak”.
antylopy
Fot. Facebook/Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy