Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Szympansica straciła młode zaraz po narodzinach. Od 3 miesięcy go nie opuszcza
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 22.05.2024 14:27

Szympansica straciła młode zaraz po narodzinach. Od 3 miesięcy go nie opuszcza

szympansica z martwym młodym w zoo
fot. facebook.com/ Pilar Verdadera

Mieszkająca w hiszpańskim zoo szympansica Natalia doczekała się narodzin kolejnego potomka. Niestety jej młode, podobnie jak poprzednie potomstwo, zmarło kilka dni po przyjściu na świat. Pogrążona w żałobie samica nie rozstaje się z ciałem swojego dziecka. Odwiedzający ogród turyści są zszokowani widokiem martwego zwierzęcia. Pracownicy placówki wyjaśnili, dlaczego tym razem nie mają zamiaru interweniować. 

Szympansy to nasi najbliżsi krewni w świecie zwierząt

Ciąża i wychowanie młodych u szympansów to okres pełen troski, który ukazuje głębokie więzi rodzinne i społeczne występujące u tych naczelnych. Szympansy, nasi najbliżsi krewni w świecie zwierząt, przejawiają wiele opiekuńczych zachowań względem potomstwa, które przypominają te obserwowane u ludzi. Od momentu zajścia w ciążę, po narodziny i przez pierwsze lata życia samica otacza swoje młode nieustanną ochroną. Potomstwo spędza większość czasu blisko swojej rodzicielki, ucząc się świata i zdobywając niezbędne umiejętności, które wykorzysta w dorosłym życiu.

21-letnia szympansica Natalia, która zamieszkuje wybieg w ogrodzie zoologicznym Bioparc w hiszpańskiej Walencji, doczekała się kolejnego potomka. Niestety młode z nieznanych przyczyn umarło kilka dni po porodzie. Poruszona tym zdarzeniem samica nie pozwoliła zabrać ciała swojego dziecka. 

5 najpiękniejszych ras kur na świecie. Dla hodowców są jak białe kruki Przeraźliwy pisk w gnieździe Wrotki. Kamery uchwyciły "porywacza"

Szympansica od 3 miesięcy nosi przy sobie ciało martwego potomka

Szympansy, podobnie jak ludzie, opłakują śmierć swoich bliskich. W przypadku Natalii okres żałoby trwa już ponad 3 miesiące. Zrozpaczone zwierzę nie rozstaje się ze swoim potomkiem - opiekuje się nim i przytula do piersi zupełnie tak, jakby nadal żył. 

To zachowanie, które już wcześniej zaobserwowano u szympansów, nie tylko tych w ogrodach zoologicznych, ale i na wolności - informuje hiszpańskie media dyrektor zoo Biopark.

Odwiedzający ogród miłośnicy zwierząt są zszokowani scenami rozgrywającymi się na małpim wybiegu. Tymczasem władze zoo oraz opiekunowie szympansów powstrzymują się od reakcji, tłumacząc, że w ten sposób pozwalają zwierzęciu przeżyć trudny czas. Ma to związek z wydarzeniami z 2018 roku, kiedy to Natalia również straciła swoje dziecko

Nasi odwiedzający, którzy przy pierwszym spojrzeniu są dość zszokowani obrazem zmarłego dziecka szympansicy, od razu rozumieją, gdy wyjaśnimy im dlaczego je pozostawiliśmy i dlatego trzymamy je pod obserwacją - tłumaczy dziennikarzom Miguel Cesares, dyrektor zoo Bioparc.

szympansica
fot. facebook.com/ Pilar Verdadera

Żałoba u szympansów. Śmierć odczuwają wszyscy członkowie stada

Gdy dochodzi do śmierci młodego, matka szympansica doświadcza intensywnego smutku, który może przejawiać się w różnych zachowaniach. Samice często noszą martwe ciała swoich dzieci przez kilka dni, a nawet tygodni, nie mogąc się z nimi rozstać. Ten przejmujący rytuał jest dowodem ich głębokiego żalu i trudności związanej z akceptacją tak ogromnej straty. W okresie żałoby małpy mogą wykazywać apatię, brak apetytu, wycofanie społeczne oraz inne zmiany w zachowaniu, które wskazują na ich emocjonalny ból. 

martwe młode w zoo
fot. facebook.com/ Pilar Verdadera

Reakcje innych członków grupy również odzwierciedlają społeczną naturę tych naczelnych. Inne szympansy mogą okazywać wsparcie matce, co dodatkowo podkreśla, jak silne i złożone są ich relacje społeczne. Te zachowania pokazują, że szympansy mają zdolność do głębokiego przeżywania emocji, podobnie jak ludzie.