Kocie łapki skrywają niejedną tajemnicę. Pełnią w życiu kota całkiem niemało funkcji, a niektóre z nich są dość zaskakujące. To samo można powiedzieć o ich budowie, która także jest bardziej złożona, niż można by przypuszczać.
Jak rozpoznać, że zwierzak zrobił sobie krzywdę? Jeżeli to dotyczy kończyny (a tak bywa najczęściej), to przede wszystkim pojawia się kulawizna. Przy złamaniu jest bardzo wyraźna, natomiast przy zwichnięciach to już zależy od gatunku zwierzęcia. Jednak nawet te najmniejsze zwierzaki potrafią kuleć, jak np. chomiki.
Czy można psu podawać kości? Okazuje się, że tak, ale nie zawsze i nie wszystkie. Właściciele pupili nie mogą podawać kości chorym zwierzakom, ponieważ przyniosą one więcej problemów niż korzyści. Jeśli mamy do czynienia ze zdrowym czworonogiem, możemy pokusić się o podanie mu kości, ale tylko tych surowych! Co jeszcze powinniśmy wiedzieć w tej sprawie?
Zabranie psa na spacer w góry może być niezwykłą wyprawą zarówno dla właściciela, jak i jego czworonoga. Wcześniej jednak na taką wycieczkę należy się solidnie przygotować. Warto dobrze wszystko rozplanować i dopasować do możliwości fizycznych psa. Jak jednak należy to zrobić, by uniknąć nieoczekiwanej interwencji ratowników górskich? Jacek Falkenberg, szef Podkomisji Psów Ratowniczych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wytłumaczył, jakimi zasadami należy kierować się podczas górskiej wyprawy z psem.
O tym, że psie łapy należy pielęgnować, nie trzeba przekonywać żadnego szanującego się właściciela czworonoga. Zadbanie o stopy zwierzaka jest szczególnie istotne w okresie zimowych mrozów, choć powodem nie są tutaj ujemne temperatury. Groźniejsze od samego śniegu są choćby środki chemiczne i sól, które stosuje się na zamarzniętych drogach i chodnikach.
Powody, dla których koty śpią na ludziach, wciąż są tylko przypuszczeniami. Jednak na podstawie obserwacji zwierzaków, ich właściciele niejednokrotnie zauważyli pewne powtarzające się prawidłowości, które dotyczą niejednego mruczka. Czy możemy ufać ich ocenie? Co jeśli jednak każdy kot śpi na człowieku z zupełnie innych powodów?
Wbrew pozorom, koty to zwierzęta, które uwielbiają wodę. Może nie w każdej formie i na kąpiel w niej mało który by się skusił, ale woda kapiąca z kranu to dla tych zwierzaków prawdziwa atrakcja! Dlaczego jednak koty wolą kranówkę od wody w misce?
Nikt nikomu nie zabroni bawić się w sylwestra, ale pamiętajmy, aby nie zrobić w tym czasie nierozmyślnego "odpału". Taką gafę bardzo łatwo może popełnić każdy z nas, przyczyniając się do cierpienia wielu zwierząt - dzikich ptaków, saren, jeży, psów czy kotów. Pamiętajmy, że duże, zorganizowane pokazy są lepsze od pojedynczych strzałów. Dlaczego? Wszystko wyjaśniła nam dr Agnieszka Czujkowska z Ptasiego Azylu.
Przycinanie kocich pazurów jest warte swojej ceny. Oszczędzi to cierpień zarówno właścicielowi kota, który się z nim bawi, jak i jego meblom, których kot nie będzie mógł już tak prędko zniszczyć. Jak więc to zrobić i o czym warto pamiętać w czasie przycinania pazurów?
Koty uwielbiają masło z kilku różnych powodów. Jednak podobnie jak dla ludzi, tak i dla kotów masło nie jest zbyt zdrowym smakołykiem. Dlaczego koty próbują zjeść masło, choć doskonale wiedzą, że nie powinny tego robić? Tłumaczymy.
Wypicie wina razem z kotem brzmi nieco surrealistycznie, ale jest to wizja jak najbardziej realna. Właśnie w tym roku opatentowano bezpieczne wino dla czworonożnych pupili, które chętnie wypiją taką lampkę ze smakiem! Gdzie taką nowość można nabyć?
Metod na uspokojenie zestresowanego zwierzaka jest wiele, jednak psy, tak jak ludzie różnią się między sobą. Nie każda metoda okaże się skuteczna, warto więc sprawdzić, która będzie najbardziej odpowiednia dla naszego pupila. Zapytaliśmy, jakie sposoby są najlepsze lek. wet. Izabelę Wasiak. Sprawdzą się nie tylko w przypadku głośnych fajerwerków, ale i innych stresujących okoliczności, takich jak np. głośny remont.
Gonienie ogona to dla psa swoista rozrywka. Z reguły robi to po to, aby się wyszaleć, co szczególnie dotyczy dorastających szczeniąt. Czasem próbuje też w ten sposób odreagować stres. Nie wolno więc lekceważyć takiego zachowania czworonoga - często bywa czymś dużo poważniejszym, niż tylko niewinną zabawą.
Podnoszenie kota za kark jest niestety, wciąż powszechnie stosowaną metodą przenoszenia bądź karania czworonoga. Obecnie jednak coraz więcej weterynarzy i behawiorystów potwierdza, że nie jest to ani dobre, ani skuteczne na dłuższą metę. Jak zatem prawidłowo obchodzić się z mruczkiem?
Napady stresu u kota mogą mieć różne przyczyny. Może to być wynik przebytej wcześniej choroby, z której mruczek wyzdrowiał, a która pozostawiła nieodwracalne zmiany w jego organizmie. Z reguły jednak dotyczy to zmian w otoczeniu. Jeśli na kocim terytorium, zwłaszcza w domu, pojawi się coś, co silnie niepokoi zwierzaka, może to być przyczyną napadów stresu.
Psy mieszkające u boku człowieka często robią piękne, proszące oczy na widok właściciela, który je coś pysznego. Wcale nie przeszkadza im, że często są to rzeczy nieprzeznaczone dla psich żołądków. Choć z pozoru pies jest mięsożernym zwierzęciem, to i na słodycze chętnie się skusi. Nie wolno jednak ulegać tym prośbom. Choćby czworonóg nie wiadomo jak błagał, nie dawajmy się zwieść pokusie nakarmienia psa czekoladą. To, co dla nas w tym przysmaku jest jadalne, dla psa okazuje się być trujące!
Niektórzy lubią towarzystwo czworonogów w łóżku, inni woleliby w czasie snu mieć od nich chwilę spokoju. To zależy od właściciela. A co sprawia, że psy chcą spać razem z ludźmi? Zdradzamy wam najważniejsze powody takiego behawioru.
Najgorsze błędy właścicieli kotów wbrew pozorom mogą się przytrafić nawet najbardziej zagorzałym kociarzom. Wychowywanie zwierząt domowych wcale nie różni się tak bardzo od zajmowaniem się dzieckiem, dlatego w dużej mierze opiera się na tkwiących w nas instynkcie. W obu przypadkach podświadomie czujemy, jak powinniśmy opiekować się maleństwem, by nie zrobić mu krzywdy i zadbać o jego najważniejsze potrzeby. Ale czy wewnętrzny głos w każdej sytuacji pozostaje nieomylny?
Świąteczne rośliny na stałe wpisały się do wykazu dekoracji, jakie koniecznie powinny znaleźć się w domu każdej osoby świętującej Boże Narodzenie. Obok wystawnych świec, domków z piernika, skarpet zawieszonych z myślą o przyjściu Świętego Mikołaja oraz figurek aniołków czy elfów, przyozdobiona światełkami choinka oraz wieńce i jemioły to najczęstsze elementy, jakie w grudniu pojawiają się w domach milionów Polaków.
Eutanazja nie jest alternatywą, lecz ostateczną koniecznością. Niestety nie każdy właściciel zwierzęcia zajmuje takie samo stanowisko w tej kontrowersyjnej kwestii. Zdarza się, że właściciel psa lub kota traktuje swojego pupila jak zwykłą rzecz, której można się przecież pozbyć, gdy już się znudzi. Stary, nieco niedołężny czworonóg tylko by przeszkadzał w czasie Świąt, a może nawet popsułby ich magię. Po co więc go dłużej trzymać, skoro "można go zlikwidować"? Niektórzy właściciele bez serc czasami potrafią posunąć się do najgorszych rzeczy w okresie przedświątecznym.
Pies z natury lubi zapachy, które uchodzą za niespecjalnie przyjemne w ludzkim świecie. Co gorsza, czworonogi kochają się w nich nurzać i tarzać, przyprawiając swoich właścicieli o zawrót głowy. Nie jest ważne, gdzie pies się zamoczy, to może być równie dobrze brudna kałuża, bystra górska rzeka, deszcz czy kąpiel w morzu, ale efekt zawsze będzie taki sam. Zwierzak po wyjściu z wody zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy i czy można mu jakoś zapobiec?
Jest kilka powodów, dla których kot budzi się w nocy i nie daje właścicielom spać. Co dość interesujące, okazuje się, że w większości przypadków wynika to z przyzwyczajeń opiekuna. Ale samo podłoże tego problemu może być bardzo różne.
Mały, 10-tygodniowy szczeniak został porzucony na plaży. Na szczęście ktoś go szybko znalazł, ale jego stan był mocno niepokojący - suczka rozkładała się płasko na ziemi i nie była w stanie wstać i utrzymać się na własnych łapach. Stąd wzięło się jej imię - Starfish, czyli Rozgwiazda.
Widok psa śpiącego pod drzwiami może czasami budzić w nas niepokój. Dlaczego właściwie pies tak się zachowuje i czemu śpi na twardej podłodze? Ten nawyk może wynikać z różnych przyczyn i wcale nie trzeba oduczać psa takiego zachowania. Lepiej poszukać powodu tego zjawiska i spróbować znaleźć dla niego rozwiązanie. Podpowiadamy, dlaczego pies tak się zachowuje.
Gwiazda betlejemska stała się już wręcz niezbędnym elementem bożonarodzeniowego wystroju. Jej cechą charakterystyczną są liście, które akurat w grudniu przybierają czerwony kolor. Czy jednak aby na pewno jej obecność nie zaszkodzi domowym zwierzakom? Tym bardziej że koty znane są przecież z zamiłowania do podgryzania doniczkowych kwiatów.
Dbanie o kocie zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowia pupila. Zapewne nikt nie przepada za nieprzyjemnym zapachem z kociego pyszczka, a to tylko pierwsza z konsekwencji zaniedbywania kociej higieny. Jeśli nie zainteresujemy się tym, co wśród kocich zębów piszczy, prędko możemy tego pożałować, gdy przyjdzie nam leczyć o wiele poważniejsze schorzenia.
Roki to już stary 16-letni pies. Gdy Pani Klaudia znalazła go w lesie pod stertą drewna, był w koszmarnym stanie. Silnie osłabiony, praktycznie nie był w stanie chodzić. Sporo sierści stracił, a to, co na nim zostało, było skołtunione. Pani Klaudia zrobiła wszystko, żeby bezzwłocznie znaleźć pomoc dla staruszka.
Jak dbać o zęby psa? Na rynku dostępnych jest wiele produktów do czyszczenia wnętrza psiego pyska. Niektórzy właściciele mogą mieć trudności z dobraniem odpowiedniego gryzaka lub przysmaku, który pozwoli utrzymać higienę jamy ustnej pupila. Nie wszyscy zdają sobie również sprawę z tego, że istnieją specjalne pasty do zębów dla zwierząt, które możemy produkować samodzielnie.