Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies chce spać z właścicielem? Znamy 5 ważnych psich powodów
Ewa Nalepa
Ewa Nalepa 26.12.2020 01:00

Dlaczego pies chce spać z właścicielem? Znamy 5 ważnych psich powodów

Pies śpiący z człowiekiem w łóżku
Unsplash/Jamie Street

Niektórzy lubią towarzystwo czworonogów w łóżku, inni woleliby w czasie snu mieć od nich chwilę spokoju. To zależy od właściciela. A co sprawia, że psy chcą spać razem z ludźmi? Zdradzamy wam najważniejsze powody takiego behawioru.

Dlaczego pies śpi w łóżku?

Wyobraźmy sobie taką sytuację - właściciel psa kupił swojemu zwierzakowi bardzo wygodne legowisko, a ten i tak wskakuje do łóżka. Gdy człowiek go zaś odtrąca i pakuje z powrotem na psie posłanie, ten zaczyna piszczeć albo powarkiwać. Dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze, psy to zwierzęta społeczne i potrzebują bliskości swojego stada. Jeśli w ciągu dnia poświęcamy psu dużo czasu, a później, kładąc się w nocy spać, nagle go odtrącamy i każemy mu spać gdzie indziej - ten po prostu czuje się jak wyrzutek. Pies, zwłaszcza szczeniak, nie jest w stanie tego zrozumieć.

W tym przypadku nie ma znaczenia, czy pies śpi w łóżku, czy w legowisku. Tutaj chodzi o kontakt z właścicielem, który nagle w nocy odrzuca jego towarzystwo. Warto więc sprawić, by psie posłanie znajdowało się jak najbliżej łóżka właściciela. Zwłaszcza w przypadku szczeniaka, któremu łatwiej się będzie nauczyć w ten sposób spać obok łóżka, a nie w łóżku.

Drugim powodem jest przyzwyczajenie. Chodzi na dobrą sprawę o tę samą metodę, co powyżej - czyli nauczenie szczeniaka spania obok łóżka od samego początku, kiedy wprowadził się do nowego domu. Gdy nowy mieszkaniec domu pierwsze kilka nocy śpi w łóżku z właścicielem, żeby łatwiej było mu przetrwać w nowym otoczeniu... szybko przyzwyczaja się do takiego stanu rzeczy. A z każdą kolejną, przespaną wspólnie nocą, coraz trudniej będzie go tego oduczyć.

Kolejną sprawą jest psia ciekawość. Własne legowisko jest dla szczeniaka "znane i oklepane", więc ten poszukując wrażeń w domu, przy okazji wypróbowuje też inne miejsca na spanie. Łóżko właściciela nagle okazuje się być strzałem w dziesiątkę. Po pierwsze, jest wygodne, a po drugie, jest przesiąknięte zapachem ukochanego człowieka, co zapewnia psu poczucie bezpieczeństwa. To dla psa idealne połączenie i będzie w stanie wiele się napracować, żeby móc tam spać.

Następnym powodem jest niewygodne psie legowisko. Jeśli jest ono nieodpowiednie, bo np. jest za małe czy zbyt twarde, zwierzak w tym momencie będzie szukał czegoś innego. Łóżko właściciela znów okazuje się idealnym wyjściem - jest w nim dużo miejsca, jest wygodne i ma także całą masę innych zalet z punktu widzenia psa. Warto więc w tej sytuacji upewnić się, że psie posłanie jest odpowiednie, bo w tym przypadku będzie to klucz do rozwiązania problemu.

Ostatnią sprawą jest temperatura. Zwierzak nie jest w stanie porządnie się wyspać, kiedy jest mu zimno. W takiej sytuacji nie zapada w fazę snu REM, która jest najważniejsza, gdy pies odpoczywa. Zimno wynika znowuż ze zbyt cienkiego legowiska, przez które pies czuje bijący od podłogi chłód. W poszukiwaniu ciepła natknie się oczywiście na wygrzane łóżko właściciela. Tutaj znów rozwiązaniem będzie zakup porządnego, psiego posłania.

Zalety i wady spania razem z psem

Niektórym wspólny sen razem z psem nie będzie przeszkadzał, a wręcz przeciwnie, miło jest przytulić się w nocy do miłego, kudłatego i ciepłego stworzenia. Wpływa to korzystnie nawet na samego właściciela, powodując u niego obniżenie stresu, czy zbudowanie silniejszej relacji z czworonogiem.

Z drugiej zaś ma też swoje wady. Chyba najwyraźniejszą z nich jest wszędobylska psia sierść, której nadmiaru ciężko się pozbyć z pościeli i piżamy. Już nie wspominając o sytuacji, gdy pies po spacerze na deszczu próbuje skoczyć pod kołdrę! Poza tym pies też może się rozpychać albo nawet... chrapać.

Ostateczny wybór - czy właściciel będzie spał z psem, czy nie - zależy od jego upodobań. Można wiec oczywiście wedle preferencji zdecydować się tak na spanie z psem, jak i bez niego - wszystko ma swoje zalety i wady, wszystkiego też można psa nauczyć.

Źródła: krykas.pl, piesologia.pl

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?