Swiatzwierzat.pl
mokry pies w wodzie

Unsplash/Devin Lyster

Dlaczego mokry pies śmierdzi? Znamy przyczynę nieprzyjemnego zapachu

21 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Ewa Nalepa

Pies, tak jak każde stworzenie, wydziela charakterystyczny zapach. Każdy, kto posiada psa, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że psia sierść, gdy tylko się zamoczy, zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Jednych drażni to bardziej, drugich mniej. Przyczyna teg

Pies z natury lubi zapachy, które uchodzą za niespecjalnie przyjemne w ludzkim świecie. Co gorsza, czworonogi kochają się w nich nurzać i tarzać, przyprawiając swoich właścicieli o zawrót głowy. Nie jest ważne, gdzie pies się zamoczy, to może być równie dobrze brudna kałuża, bystra górska rzeka, deszcz czy kąpiel w morzu, ale efekt zawsze będzie taki sam. Zwierzak po wyjściu z wody zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy i czy można mu jakoś zapobiec?

Nieprzyjemny zapach mokrego psa

Ten zapach po zmoczeniu sierści jest dość charakterystyczny i znany każdemu właścicielowi psa. Tutaj nawet nie gra roli to, czy pies jest zadbany, czy nie. Nawet jeśli właściciel regularnie kąpie psa z użyciem właściwego szamponu, to mimo tego zwierzak zawsze po kąpieli nieprzyjemnie pachnie.

Niestety, prawda o tym, skąd bierze się ten przykry zapach, jest dość specyficzna. Każdy pies tak ma, i to wcale nie z winy właściciela ani niczyjej innej. Wszystkie psy posiadają na swojej skórze liczne mikroorganizmy, które doskonale się czują w psiej sierści. Są to bakterie i drożdżaki różnej maści, które od zawsze "towarzyszą" naszym czworonogom. To one odpowiadają za ten zapach.

Te mikroorganizmy nie są groźne dla psów ani dla ludzi, nie ma się więc czego obawiać, czy tym bardziej podchodzić do psa z obrzydzeniem. Ludzie również posiadają na swojej skórze miliardy bakterii, które nawet nie tyle, że są nieszkodliwe, to są niezbędne w naszym codziennym życiu. W każdej chwili na ludzkiej skórze toczą się niezliczone bitwy i batalie tych mikroorganizmów. Nasze własne, "dobre" bakterie stoją na straży, dosłownie pilnując, żeby żaden złośliwy drobnoustrój nie wtargnął do ludzkiego organizmu.

Tak samo jest u psów. One też posiadają swoje mikroorganizmy, które mają za zadanie chronić czworonogi. Te bakterie i drożdżaki uwielbiają ciemne, ciepłe i mało przewiewne miejsce, jakim jest psia sierść. Ta naturalna flora bakteryjna jest każdemu zwierzęciu bardzo potrzebna i nie stanowi ona zagrożenia.

A jak konkretniej te mikroorganizmy sprawiają, że mokry pies nieprzyjemnie pachnie? Produkowane przez bakterie i drożdżaki substancje (produkty przemiany materii) są zupełnie niegroźne i nie wydzielają żadnego zapachu. Bynajmniej do czasu, gdy mają kontakt z wilgocią. W wodzie te substancje zaczynają się rozpuszczać. A gdy pies zaczyna schnąć, wraz z parującą wodą substancje te zaczynają unosić się w powietrzu. W konsekwencji każdy pies po kąpieli będzie nieprzyjemnie pachniał.

Czy można temu zaradzić?

Niestety, z tym psim zapachem nigdy nie wygramy. Możemy natomiast zrobić coś, żeby sprawić, by pies nie pachniał zbyt długo i intensywnie po zmoczeniu sierści.

Coś, co możemy zrobić, to zadbać o higienę naszego pupila. Możemy zastosować szampony i spreje zawierające przeróżne wyciągi roślinne, mające za zadanie zamaskować nieprzyjemny zapach po kąpieli. Po każdym zamoczeniu sierści możemy ją także jak najdokładniej wytrzeć, by pies nie schnął zbyt długo.

Ważne jest także regularne szczotkowanie psa i wyczesywanie jego podszerstka. Im sierść będzie bardziej przewiewna, tym skóra psa będzie lepiej oddychać i pies będzie szybciej schnął. Tym samym, czworonóg szybciej wyschnie i będzie krócej pachnieć.

żródło: psy.pl

Tagi:

Ewa NalepaAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >
pixabay/JACLOU-DL

Psy

Dlaczego pies kradnie przedmioty i nie chce ich oddać? To może być twoja wina

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które znów cieszą się popularnością. Którego wybrać?

Czytaj więcej >

Psy

Zespół pływającego szczenięcia: zwróć uwagę, jaką pozycję przybiera pupil

Czytaj więcej >