Swiatzwierzat.pl
psie zęby

unsplash.com/ Sebastian Rodriguez

Jak dbać o zęby psa? Ich czyszczenie wcale nie jest skomplikowane

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Jak dbać o zęby psa? Higiena jamy ustnej zwierzaka to bardzo istotne, jednak często zaniedbywane przez właścicieli zagadnienie. Istnieje wiele chorób uzębienia zwierzaka, jak i narażone są one na ryzyko urazów mechanicznych.

Jak dbać o zęby psa? Na rynku dostępnych jest wiele produktów do czyszczenia wnętrza psiego pyska. Niektórzy właściciele mogą mieć trudności z dobraniem odpowiedniego gryzaka lub przysmaku, który pozwoli utrzymać higienę jamy ustnej pupila. Nie wszyscy zdają sobie również sprawę z tego, że istnieją specjalne pasty do zębów dla zwierząt, które możemy produkować samodzielnie.

Jak dbać o zęby psa?

By odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy skupić się najpierw na tym, co może zagrażać zębom naszego pupila. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na ich stan i ewentualne psucie się. 

Gdy pies je, na jego zębach osadzają się resztki pokarmu. Pod wpływem śliny i obecnych w jego pysku bakterii zmieniają się w stosunkowo łatwą do usunięcia płytkę nazębną. Zazwyczaj wystarczą do tego twardsze zabawki, czy nawet patyki, które pupil gryzie sam z siebie.

Jeśli jednak osad pozostanie w jego jamie ustnej zbyt długo, zmieni się w twardy i mocno przylegający do ich powierzchni kamień nazębny. Do usunięcia go niezbędna będzie pomoc weterynarza. Zabiegi tego typu wykonuje się pod narkozą.

Poza tym psu zagrażają bakterie, które mogą wywołać zapalenie dziąseł, które może doprowadzić do paradontozy, grzyby, próchnica i mechaniczne urazy. Warto monitorować stan uzębienia pupila przynajmniej raz na jakiś czas.

Jak czyścić zęby psa?

Wspomniane wyżej gryzaki dentystyczne powinny być podawane profilaktycznie, zazwyczaj zaleca się stosowanie ich przynajmniej raz w tygodniu. Psy lubią je gryźć, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Niektórzy decydują się jednak na szczotkowanie psich zębów specjalnymi pastami i szczoteczkami. Zazwyczaj mają one kształt nakładki na palec, co mocno ułatwia cały zabieg i zmniejsza ryzyko tego, że pupil przypadkowo zrobi nam krzywdę, zaciskając szczęki.

Pasty do zębów stosuje się głównie w wypadku czworonogów na diecie BARF. Zazwyczaj wykonuje się je z kaolinu i oleistej substancji pochodzenia zwierzęcego, na przykład z oleju łososiowego.

Choć dostępne na rynku gotowe specyfiki mają zazwyczaj więcej składników, ich skuteczność jest porównywalna. Większość właścicieli dbających o dietę swojego pupila woli samodzielnie przygotowywać pasty, ponieważ mają wtedy pełną kontrolę nad ich składem.

źródło: piesologia.pl

Tagi:

Jakub PasekAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Dofinansowanie na zwierzęta, fot. Pexels/Nadia Vasil'eva

Psy

500 plus na psa i kota? To nie żart. Sprawdź, co trzeba zrobić, aby je otrzymać

Czytaj więcej >

Psy

Dziewczynka dotyka psa asystującego bez pozwolenia. Nagranie ma ponad 55 milionów wyświetleń

Czytaj więcej >

Psy

Szczeniak został potrącony przez przejeżdżający samochód. Przyjaciele nie zostawili go w potrzebie

Czytaj więcej >

Psy

Kiedy tuliła psa w ramionach, jego serce stanęło. Weterynarze podjęli wyścig z czasem

Czytaj więcej >

Psy

7 ras psów, które prawie nie gubią sierści. Przy nich rzucisz odkurzacz w kąt

Czytaj więcej >

Psy

Chłopiec zdobył się na wzruszający gest. Każdy miłośnik zwierząt powinien brać z niego przykład

Czytaj więcej >