Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Zdrowie

Zdrowie

Stan pełnego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu. Nie oznacza tylko braku choroby czy niepełnosprawności.

kot
26.06.2024 11:17 Jak odkłaczyć kota? Rozpoznaj objawy. Z tym problemem boryka się wiele mruczków

Koty to zwierzęta przywiązujące szczególną uwagę do higieny. Na skrupulatnym wylizywaniu futra potrafią spędzić nawet ⅓ dnia. W wyniku pielęgnacji powstawanie kul włosowych to problemem, z którym boryka się wiele mruczków. Jakie objawy towarzyszą kociemu zakłaczeniu oraz jak sobie z nimi radzić? 

kot z uciętym uchem
15.06.2024 07:00 Kot ma uciętą końcówkę lewego ucha? Weterynarz wyjaśnia, co to znaczy

Być może zauważyłeś, że niektóre koty, szczególnie te żyjące na wolności, mają obciętą końcówkę lewego ucha. Okazuje się, że nie straciły go w wypadku lub bójce z innym zwierzęciem. To symbol, który wiele mówi o stworzeniu i został wykonany przez ludzi. Weterynarz Wojciech Wartecki wyjaśnił, co to oznacza.

cavalier king charles spaniel
13.06.2024 13:06 Rasy psów, które najgorzej radzą sobie z upałem. Potrzebują cienia, wody i spokoju

Nie tylko ludzie cierpią z powodu gorącego lata. Lekarze weterynarii wyróżniają czworonogi, które cechują się większą podatnością na udar cieplny. Jakie rasy do nich należą? Właściciele tych psów powinni bardzo uważać, kiedy żar leje się z nieba. Zignorowanie objawów przegrzania organizmu może mieć tragiczne konsekwencje. 

pies
09.06.2024 07:00 Dlaczego pies zjada swoje odchody? Takie zachowanie powoduje nie tylko choroba

Niektóre zachowanie psów słusznie niepokoją ich opiekunów. Jednym z nich jest zjadanie własnych odchodów. Okazuje się, że może to świadczyć nie tylko o problemach zdrowotnych, ale także behawioralnych i zaburzeniami instynktu.

kot
08.06.2024 11:24 Twój kot mało pije? Nigdy nie stawiaj miski w tym miejscu

Podobnie jak w przypadku ludzi, woda jest głównym materiałem budulcowym organizmu kota. Szacuje się, że stanowi ona około ⅔ masy ciała, a więc jest niezwykle istotnym elementem w życiu zwierzęcia. Koty z reguły nie piją jej za dużo, co w wielu przypadkach jest błędem. Jeśli Twój pupil przyjmuje za mało płynów, zwróć szczególną uwagę na miejsce, w którym znajduje się jego miska z wodą.

kot
08.06.2024 07:00 To zachowanie kota może wyglądać, jak prośba o głaskanie. Nic bardziej mylnego

Jak wiadomo, koty w odróżnieniu od psów wyrażają swoje emocje w nieco bardziej zachowawczy sposób. Subtelne gesty oraz postawy ciała mogą być ciężkie do zauważenia dla mniej wnikliwego obserwatora. Warto jednak wiedzieć, co oznaczają, aby prawidłowo odczytywać sygnały wysyłane przez pupila i zbudować z nim silną, przyjacielską więź. Okazuje się, że powszechne tarzanie się kota na plecach w pobliżu właściciela nie zawsze jest prośbą o głaskanie. Sprawdź, jakie są tego powody.

pies
07.06.2024 06:00 Widzisz u swojego psa takie objawy? Nie lekceważ ich, to może być anemia

Anemia u psa spowodowana może być różnorodnymi zaburzeniami w organizmie pupila. Należy podkreślić, że niedokrwistość nie jest chorobą, a jedynie jednym z jej objawów sygnalizującym o głębszym problemie zdrowotnym. Szybka diagnoza oraz wdrożenie prawidłowego leczenia pozwoli zwierzęciu na sprawny powrót do dobrej kondycji. Sprawdź, czym objawia się anemia u psa, z czego wynika i jak ją leczyć.

Labrador
01.06.2024 11:28 Czym jest syndrom zimnego ogona? Ten problem szczególnie nasila się latem

Pies merdający ogonem zwykle kojarzy nam się ze szczęściem i poczuciem zadowolenia, dlatego nagła niechęć pupila do manifestowania swojej radości oraz wyraźna bolesność może wzbudzić obawy u właściciela. Przyczyną problemu może być tzw. syndrom zimnego ogona. Czym się objawia, jakie czynniki zwiększają prawdopodobieństwo jego wystąpienia i jak pomóc pupilowi przetrwać ten trudny moment? Wyjaśniamy.

kot
28.05.2024 12:38 Mięsak poiniekcyjny. Przez to właściciele kotów rezygnują ze szczepienia

Mięsak poiniekcyjny powstaje u kota wskutek szczepienia przeciw wściekliźnie lub innym zastrzyku. Okazuje się, że to powód, dla którego część opiekunów mruczków świadomie rezygnuje ze szczepienia pupila. Jednak czy to rozsądna decyzja? Dr lek. wet. Paulina Śliwowska w rozmowie ze Światem Zwierząt wyjawia, czy rzeczywiście jest to odpowiedzialny wybór.

kot
27.05.2024 11:34 Pierwsza pomoc podczas zadławienia u kota. Praktyczne porady

Zbyt łapczywe jedzenie może skutkować zakrztuszeniem się, a w dalszej konsekwencji nawet uduszeniem. Koty mogą zadławić się również elementami zabawek, które gdy utkną w przełyku, utrudniają oddychanie. Co robić, gdy pupil ma trudności z pobieraniem powietrza, a ciało obce ugrzęzło w przełyku? Oto pierwsza pomoc i praktyczne porady podczas zadławienia u kota.

pies wścieklizna
23.05.2024 12:32 "Powoduje śmierć ok. 60 tys. osób rocznie". Szczepiąc pupila, chronisz nie tylko jego

Każdy odpowiedzialny właściciel psa czy kota powinien mieć świadomość złożoności obowiązków związanych z opieką nad zwierzęciem domowym. Chodzi nie tylko o dbanie o doraźne potrzeby pupila, ale także opiekę zdrowotną. Jednym z obowiązkowych punktów w kalendarzu psiarza jest coroczne szczepienie przeciw wściekliźnie. Dr lek. wet. Paulina Śliwowska w rozmowie ze Światem Zwierząt wyjaśnia, czym skutkuje odmowa realizacji szczepień. W praktyce to wyrok.

kot
18.05.2024 15:12 Jak często odrobaczać kota? Pasożyty w organizmie to powszechny problem

Każdy koci właściciel powinien wiedzieć, że w momencie podjęcia się opieki nad zwierzęciem staje się odpowiedzialny za zdrowie oraz bezpieczeństwo pupila. Regularne odrobaczanie to jeden z fundamentalnych zabiegów profilaktycznych, mających na celu dbanie o dobrostan futrzaka. Pasożyty w organizmie to powszechny problem wśród kotów zarówno tych wychodzących, jak i pozostających w domach. Jak często odrobaczać dorosłego kota i kocięta? Wyjaśniamy.

kot
15.05.2024 08:33 Czy kot wie, że jest wykastrowany? Jego życie po zabiegu może się zmienić

Kastracja to jedna z fundamentalnych części odpowiedzialnej opieki nad zwierzęciem i wykonuje się ją bez względu na płeć. Ma za zadanie przede wszystkim zapobiegać niekontrolowanemu rozrodowi, co za tym idzie zjawisku bezdomności na przykład wśród kotów. A czy zastanawialiście się kiedyś, czy po odbytym zabiegu futrzak odczuwa, że jest wykastrowany? Jak się okazuje, jego życie od tego momentu może się zmienić.

pies
09.05.2024 15:38 Pies biegał wesoło po trawie, wkrótce potem zmarł. Wszystko przez to, co znalazł w ogródku

Ta historia powinna być przestrogą dla wszystkich posiadaczy czworonogów. Nawet w pozornie bezpiecznym miejscu, jakim jest własna działka, może czyhać zagrożenie dla zdrowia zwierząt domowych. W ciągu zaledwie kilku godzin od zabawy w ogrodzie kobieta straciła psa. Powód może zszokować wielu — wszystko przez to, co znalazł w trawie.

pies
08.05.2024 15:09 Czym jest podszerstek u psa i jak go pielęgnować? Praktyczne porady

Podszerstek u psa jest bardzo ważnym elementem sierści, który ma ogromny wpływ na utrzymanie czworonoga w dobrej kondycji zdrowotnej. Ale co to dokładnie jest? Jak go pielęgnować? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad.

kot
07.05.2024 16:11 Jak rozpoznać gorączkę u kota i jak ją zbić? Praktyczne porady

Wszystkim kochającym posiadaczom mruczków zależy, aby ich pupile były w jak najlepszej kondycji zdrowotnej. Dwoją się i troją, żeby zapewnić im należytą opiekę. Czasem jednak zdarza się, że mimo wszelkich starań futrzakowi coś dolega. Jak rozpoznać gorączkę u kota i jak ją zbić? 

Odrobaczanie
06.05.2024 11:24 Jak często odrobaczać psa? Wielu z nas robi to zbyt rzadko. Zwierzak tylko wydaje się zdrowy

Psy to niezwykle ciekawskie zwierzęta — często wąchają, liżą i jedzą wszystko, co spotkają na swojej drodze, dlatego zatrucie pokarmowe możliwe jest nawet przy stałym nadzorze. Takie zachowanie sprzyja również zakażeniom pasożytami. Dlatego każdy z właścicieli czworonogów powinien regularnie odrobaczać swojego pupila. Niestety okazuje się, że wielu z nich wciąż robi to zbyt rzadko. Jak często odrobaczać dorosłego psa i szczeniaka i jaki rodzaj odrobaczania wybrać? Wyjaśniamy. 

Marcin Prokop z psem
05.05.2024 15:19 Marcin Prokop omal nie stracił psa. Rufus został otruty, całą noc walczył o życie

Marcin Prokop wraz ze swoją żoną doświadczyli prawdziwego koszmaru. Kilka dni temu odbywały się kolejne półfinały programu “Mam Talent!”, w którym dziennikarz występuje w charakterze jurora. Po nagraniach sobotniego odcinka i wieczornym spacerze z psem Rufusem małżeństwo zauważyło, że ich pupil źle się poczuł. Ukochany pupil w ciężkim stanie trafił w ręce weterynarzy. Od tego momentu rozpoczęła się walka o życie czworonoga. 

pies
03.05.2024 12:16 Szczenię trafiło do schroniska. Okazało się, że duża nadwaga to niejedyny problem

Gdy właściciel czworonoga nie był w stanie się już nim opiekować, zwierzę trafiło do schroniska. Ratownicy zamarli na widok psiego brzucha. Okazało się, że spora nadwaga to niejedyny problem, z którym przyszło im się zmierzyć.

pies
02.05.2024 09:21 Pies wygrzewa się w słońcu? Uważaj, upał szkodzi zwierzętom bardziej niż nam

Wiosna w tym roku jest dla nas bardzo łaskawa. Nierzadko temperatury sięgają powyżej 20 stopni Celsjusza, a wraz z kolejnymi dniami, będzie jeszcze cieplej. Chętnie spędzamy długie godziny poza domem. W tym całym zachwycie warto jednak pamiętać o naszych czworonożnych podopiecznych — upał szkodzi psom bardziej niż nam.

ile wody powinien pić pies?
01.05.2024 14:08 Ile powinien pić pies? Wyjaśniamy. Tak przeliczysz dzienne zapotrzebowanie na wodę

Każdy właściciel czworonoga dba o to, aby pies miał zawsze wodę w misce. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, ile wasz pupil powinien pić, aby zachować dobre zdrowie? Otóż eksperci mówią, że są pewne proporcje i zasady, według których można obliczyć, ile wody powinien spożywać nasz futrzak. Wzór jest naprawdę prosty — poradzi sobie z nim każdy.

pies
28.04.2024 13:33 Sparaliżowany pies w końcu może stanąć na łapy. Rozczulające, gdy czasem o tym zapomina

Pies o imieniu Bo przez lata był sparaliżowany. Dzięki zawziętości i wsparciu swoich opiekunów udało mu się odzyskać sprawność i ponownie stanąć na cztery łapy. Jednak uroczy labrador niejednokrotnie o tym zapomina, co jest niezwykle rozczulającym obrazkiem. Zobaczcie sami.

świnka morska
28.04.2024 09:02 Dlaczego świnka morska kicha? To może świadczyć o problemach

Zauważyłeś, żeby twoja świnka morska kichała? Zastanawiasz się, jaka jest tego przyczyna? Lepiej tego nie bagatelizuj i od razu umów się do lekarza weterynarii. To może świadczyć o problemach.

pies
27.04.2024 13:38 Chcieli uśpić psa. Właściciele nie mieli wyjścia, ratownicy musieli działać

Zeus wielokrotnie pozostawiany był pod domem bez opieki przez kilkanaście godzin. Znudzone zwierzę uciekało z ogrodu w poszukiwaniu przygód. Trzecia próba opuszczenia działki okazała się niezwykle pechowa. Pies został potracony przez samochód. Właściciele chcieli go uśpić, jednak na ratunek ruszyli wolontariusze Thornberry Animal Sanctuary.

zdjęcie RTG kota
26.04.2024 15:18 Weterynarz pokazał, co wyciągnął z brzucha kota. Ostrzega opiekunów, by nie popełniali tego błędu

Lola 7-letnia kotka trafiła do kliniki weterynaryjnej z objawami silnej infekcji i ostrą niewydolnością nerek. Niewiele brakowało, a jej życia nie udałoby się uratować. Weterynarz publikuje, co wyciągnął z wnętrza zwierzęcia i przestrzega opiekunów, by bardziej dbali o swoje mruczki.

bizon
25.04.2024 12:04 Zbliżyła się do bizona, żeby zrobić selfie. Tak zareagowało zwierzę

Zjawisko turystyki szerzy się z każdym rokiem. Coraz więcej osób decyduje się mniejsze lub większe podróżnicze eskapady, podczas których niejednokrotnie mamy do czynienia z otaczającą nas dziką przyrodą oraz zwierzętami. Turyści jednak często bagatelizują sytuację i zachowują się nieodpowiedzialnie, zapominając o poszanowaniu danego terenu oraz o własnym bezpieczeństwie. Przykładem może być kobieta, która skrajnie blisko zbliżyła się do bizona, a to wszystko dla ładnego ujęcia.

kot
22.04.2024 09:22 Dlaczego koty wyrywają sierść? Właściciele nie powinni tego bagatelizować

Zapewne każdy właściciel kota wielokrotnie widział, jak mruczek podczas drapania wyrywa sobie sierść. Choć początkowo może wydawać się to przypadkiem lub całkowicie naturalną reakcją, warto zwrócić uwagę na zachowanie pupila. Wyrywana przez niego sierść lub włosy mogą zwiastować poważne problemy zdrowotne. 

pies
20.04.2024 09:32 Najczęstsze błędy popełniane przez właścicieli zwierząt wiosną

Wiosna to okres kiedy w każdym z nas budzi się nowa energia. Bierzemy się za domowe porządki, kupujemy nowe ozdoby lub kwiaty, robimy formę przed zaplanowanym urlopem. Ale czy w tej całej wiosennej euforii pamiętamy o naszych zwierzęcych podopiecznych? Przedstawiamy kilka najczęściej popełnianych błędów przez ich właścicieli w tym okresie.