Swiatzwierzat.pl
Kot w pościeli

Unsplash/Martin Katler

Dlaczego kot budzi w nocy? 6 najważniejszych powodów

20 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Ewa Nalepa

Udostępnij:

Niejeden właściciel kota uskarża się na fakt, że jego pupil wstaje w nocy albo o nazbyt wczesnej, nieprzyzwoitej porze i nie daje spać. Wchodzi do łóżka, przeszkadza albo miauczy! Dlaczego kot nie daje w nocy spać? Znamy odpowiedź.

Jest kilka powodów, dla których kot budzi się w nocy i nie daje właścicielom spać. Co dość interesujące, okazuje się, że w większości przypadków wynika to z przyzwyczajeń opiekuna. Ale samo podłoże tego problemu może być bardzo różne. 

Dlaczego kot się budzi w nocy?

Jednym z powodów może być nawyk wstawania do kota, kiedy ten woła swojego właściciela. To zjawisko pojawia się wraz z przybyciem kota do domu. Gdy zwierzak przeżywa trudny czas aklimatyzacji, człowiek chce mu w jakiś sposób pomóc. Więc gdy ten tylko miauknie w nocy, właściciel od razu reaguje i spełnia kocie zachcianki. A to poważny błąd!

Kot szybko zapamiętuje, że za hałasy w nocy jest nagradzany. Dokarmianie mruczka w nocy może okazać się zgubne. Najlepiej ignorować prośby mruczka o dodatkową porcję karmy. Co prawda mówi się, że właściciel jest "kocim sługą", ale lepiej nie być nim w nocy.

Inny nawyk może dotyczyć samego porannego karmienia. Kiedy właściciel wstaje wcześnie rano do pracy, a następnie karmi zwierzaka, ten zapamiętuje ten schemat. Niestety, kot nie rozróżnia dni tygodnia, co wiąże się z tym, że w weekendy również może prosić o jedzenie. Aby rozwiązać ten problem, najlepiej karmić zwierzaka po 10-15 minutach od wstania. Dzięki temu kot nauczy się, że wstawanie z łóżka nie ma nic wspólnego z pełną miską jedzenia.

Kolejną przyczyną może być nuda. Gdy kot przez większość czasu jest sam w domu, bo opiekunowie są w pracy, zwyczajnie ten czas przesypia. Pora aktywności przychodzi, gdy właściciel jest w domu. A jeśli opiekun nie zajmie się w ciągu dnia pupilem, kot będzie nadrabiał ten czas, szukając  rozrywek w środku nocy. Warto więc zadbać o to, żeby kot się nie nudził. Możemy zapewnić mu towarzystwo drugiego kota, albo przygotować odpowiednio zabawki. Po powrocie do domu nie należy zapominać też o mruczku.

Nieregularny tryb życia opiekuna przekłada się także na życie kota. Podobnie jak właściciel, nie będzie on sypiał "wtedy, kiedy trzeba". Dla kota nie ma wtedy określonych godzin na konkretne czynności, więc może uznać, że dosłownie każda chwila jest dobra na zabawę. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest wyznaczenie sobie samemu dobowego rytmu funkcjonowania, do którego automatycznie dostosuje się czworonóg.

Inne problemy ze snem u kota

Kolejną przyczyną może być samo oświetlenie mieszkania. Dla kota noc nie jest aż tak ciemna jak dla człowieka, zwłaszcza jeśli do mieszkania wpada światło lamp ulicznych. Włączony telewizor także może rozpraszać mruczka. Lepiej wyłączać sprzęty elektroniczne na noc i pamiętać o zasłonieniu rolet. 

Ostatnią przyczyną, która sprawia, że kot budzi się w nocy, jest choroba. Jeśli do tej pory kot był grzeczny, miał uregulowany tryb funkcjonowania w ciągu doby i w nocy sypiał niczym potulny baranek, a nagle zacznie w nocy się budzić i miauczeć, to najprawdopodobniej coś jest nie tak ze stanem zdrowia czworonoga. Najczęściej możemy to zaobserwować u kotów w podeszłym wieku, które mają tendencje do problemów zdrowotnych.

Kot, który nie śpi z powodu dokuczającego mu bólu, budzi człowieka w nocy, aby wyraźnie pokazać, że u niego jest coś nie w porządku. W takiej sytuacji należy koniecznie zabrać zwierzaka do weterynarza.

źródło: koty.pl

Ewa NalepaAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Kotek

Koty

Jak dbać o kota jesienią? 5 przydatnych rad

Czytaj więcej >
Kot

Koty

Jak przywoływać koty w różnych zakątkach świata?

Czytaj więcej >

Koty

Czy koty widzą duchy? Cała prawda o kocich zmysłach

Czytaj więcej >

Koty

Kilka kotów w domu. Jak poznać, czy się lubią, czy raczej nie znoszą?

Czytaj więcej >

Koty

Czy laser dla kota jest szkodliwy? Zabawa światełkiem niesie więcej szkód niż pożytku

Czytaj więcej >

Koty

Czemu koty reagują tak dziwnie na głaskanie u nasady ogona?

Czytaj więcej >