Swiatzwierzat.pl
Bury kot przy kranie z wodą

Unsplash/ Kazuky Akayashi

Dlaczego koty uwielbiają wodę z kranu? Mało kto zna prawdziwe powody

31 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Ewa Nalepa

Udostępnij:

Koty to zwierzaki, które zrobią wszystko, żeby napić się cieknącej wody z kranu, albo chociaż się jej poprzyglądać. Chętnie używają jej także jako zabawki. Dlaczego te zwierzaki tak bardzo lubią kranówkę? Znamy powody, dla których pup

Wbrew pozorom, koty to zwierzęta, które uwielbiają wodę. Może nie w każdej formie i na kąpiel w niej mało który by się skusił, ale woda kapiąca z kranu to dla tych zwierzaków prawdziwa atrakcja! Dlaczego jednak koty wolą kranówkę od wody w misce? 

Dlaczego kot nie pije wody z miski?

Koty domowe to zwierzęta, których przodkowie zamieszkiwali tereny pustynne. Tam o wodę było bardzo ciężko i zwierzęta te musiały w toku ewolucji przystosować się do jej braku. Domowe mruczki po dziś dzień posiadają odziedziczone po przodkach przystosowania, które silnie ograniczają wydalanie wody z organizmu. Ich odchody są bardzo suche, a mocz silnie skondensowany. Kot też potrafi przyswoić praktycznie całą wodę z mięsa, które zjada. 

Jest coś jeszcze. Koty dzięki swoim zmysłom, potrafią szybko i bezbłędnie odnaleźć źródło życiodajnej wody. Wykorzystają każdą nadarzającą się okazję, by napić się tego bezcennego płynu. Dlaczego jednak miska z wodą nie jest atrakcyjna, a zamiast niej kot podbiega do cieknącego kranu?

Problem z kocią miską polega na tym, że kot nie widzi ani nie słyszy znajdującej się w niej wody. Ponadto, woda nie ma zapachu. Jest to więc dla pupila obiekt nieistniejący i zupełnie nieinteresujący.

Drugą sprawą jest fakt, że nawet jeśli kot jest świadomy, że w misce jest woda, to nie będzie jej pił, jeśli jest zlokalizowana w złym miejscu. Zwykle taką miskę stawia się w kącie pokoju (z którego kot nie może widzieć otoczenia, więc w trakcie picia czuje się zagrożony) albo tuż przy misce z pożywieniem. Z punktu widzenia kota, polowanie i spożywanie posiłków nie ma nic wspólnego z wycieczką do wodopoju.

Wodne atrakcje dla kota

W internecie można natknąć się na całą masę filmików pokazujących, jak koty świetnie się bawią przy kranach, z których cieknie woda. Wyjaśnienie tego zjawiska jest bardzo proste.

Kot, jako wyczulony słuchowiec, po wykryciu źródła dźwięku, jakim jest cieknący kran, zostaje natychmiast zwabiony w to miejsce niczym magnes. Dźwięk rozbryzgujących się kropel wody to muzyka dla kociego ucha.

Drugą sprawą jest ruch. Woda, która płynie, jest dla kota doskonale widoczna, w przeciwieństwie do wody stojącej. Zatem połączenie widoku płynącej, smakowitej wody i przyjemnego dźwięku sprawia, że koty wręcz uwielbiają pić wodę z kranu!

Oprócz genialnego wodopoju cieknący kran stanowi dla kota wspaniałą zabawkę. Zwierzaki te uwielbiają trącać wodę łapą i sprawdzać, co się z nią stanie. Nawet sama obserwacja takiej wody jest dla pupila arcyciekawym zajęciem. Co więcej, niektóre mruczki są fanami wodnych sportów ekstremalnych i nierzadko wyczyniają przy kranie wygłupy rozśmieszające do łez!

Kot czasami napije się wody z miski, jednak dzieje się to głównie wtedy, gdy została świeżo nalana. Kołysząca się tafla przyciąga koci wzrok. Poza tym wyjątkiem stojąca woda wzbudza kocią nieufność. Instynkt podpowiada kotu, że może być nieświeża bądź skażona.

Zobacz nagranie:

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >