Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Warszawa

Warszawa

Warszawa - stolica Polski oraz Mazowsza. Miasto położone w centrum kraju. Największe miasto w kraju, jego populacja liczy prawie dwa miliony mieszkańców.

Krowy wypadły z ciężarówki
28.01.2024 12:37 Chaos na moście w Warszawie. Samochody gwałtownie zahamowały, zwierzęta wypadły z tira na ulicę

Na moście Południowym w Warszawie doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem zwierząt gospodarskich. Z jadącej ciężarówki wypadło kilka byków i rozbiegły się po trasie. Kierowcy z trudem omijali przestraszone zwierzęta. Nie wszystkie z nich przeżyły. Co było przyczyną wypadku?

Bilety do zoo w Warszawie
09.05.2023 13:18 Nie zgadniesz, ile kosztuje teraz bilet do zoo w Warszawie. Sprawdziliśmy, tak drogo jeszcze nie było

W długie weekendy oraz wakacje przed ogrodem zoologicznym w Warszawie można było ujrzeć gigantyczne kolejki. Niekiedy czas oczekiwania wynosił blisko dwie godziny, dlatego gościom zalecane jest kupowanie wejściówek w kasach automatycznych bądź online. Ile obecnie kosztuje bilet do zoo w Warszawie? Sprawdziliśmy. Konsekwencje rosnących kosztów życia coraz mocniej dotykają Polaków. Ci, których nie było stać na urlopowy wyjazd, próbowali korzystać z tego, co oferuje im miasto. Do jednej z najpopularniejszych atrakcji związanych ze zwierzętami trzeba było odstać w kolejce, a przy okazji mocno się wykosztować.

Ważna informacja
08.05.2023 16:01 Alarm w Warszawie, dziecko i pies poparzone tajemniczą substancją. "Na wszelki wypadek niczego nie dotykajcie"

W mediach społecznościowych pojawiła się informacja dotycząca chłopca, który podczas spaceru w Parku Skaryszewskim ucierpiał w wyniku kontaktu z nieznaną substancją. Dziecko doznało poparzeń. Niebawem podobnemu wypadkowi uległ pies. Praski radny PiS Marek Borkowski skierował wniosek o tymczasowe wyłączenie parku z użytkowania z uwagi na bezpieczeństwo osób i zwierząt. Zarząd Zieleni m. st. Warszawy zareagował na pierwsze wzmianki dotyczące przypadków zmian skórnych u osób i zwierząt uczęszczających na spacery do Parku Skaryszewskiego. Teren sprawdziła też Straż Miejska.

Kot przy oknie
04.05.2023 14:29 Kot dał znać właścicielowi o wyjątkowym gościu na balkonie. Ssak z antypodów był wystraszony i zmarznięty

Koty są bardzo spostrzegawcze, a co ważniejsze, rutyna ma znakomity wpływ na jakość kociego życia. Wszelkie odstępstwa od normy nie umkną ich uwadze, o czym świadczy niedawna interwencja na warszawskiej Białołęce. Mruczek zachowywał się w dziwny sposób, dając właścicielowi do zrozumienia, że na balkonie znajduje się intruz. Okazała się nim osłabiona i wystraszona łotopałanka - zwierzę naturalnie występujące w Australii i Nowej Zelandii.Skąd łotopałanka znalazła się na jednym ze stołecznym balkonów i do kogo należy? Na to pytanie odpowiedzi szukają funkcjonariusze ekopatrolu straży miejskiej.

PILNE
14.01.2023 14:25 Protest w centrum Warszawy. Koniec z mordowaniem zwierząt dla Louis Vuitton

14 stycznia o godzinie 13:30 rozpoczął się protest antyfutrzarski przed sklepem Louis Vuitton, należącym do koncernu LVMH. Manifestujący stają w obronie tzw. zwierząt futerkowych i chcą sprzeciwić się wykorzystywaniu futer ze zwierząt maltretowanych na fermach futrzarskich w kolekcjach domu modowego. Konieczna jest wspólna mobilizacja, gdyż tylko razem jesteśmy w stanie doprowadzi do przełomu w wojnie o futro.Dziś, tj. 14 stycznia Warszawa doświadczy gniewu osób, którym dobrobyt zwierząt futerkowych nie jest obojętny. Przed Domem Handlowym Vitkac, mieszczącym się przy ulicy Brackiej 9, zebrały się tłumy aktywistów i aktywistek z CAFT EUROPE i CAFT USA. To kolejna edycja akcji w obronie milionów stworzeń, mordowanych dla koncernu LVMH, giganta rynku produktów luksusowych, właściciela między innymi takich marek jak Louis Vuitton, Christian Dior czy Fendi.

ZOO
26.09.2022 11:09 Chcesz pomóc? Warszawskie zoo zbiera dary jesieni dla zwierząt

Stołeczny ogród zoologiczny rozpoczyna akcję zbierania "darów jesieni" dla swoich podopiecznych. W tym roku zbiórka różni się od tych z poprzednich lat. Zoo apeluje, by nie przynosić konkretnych smakołyków. Wyjaśniamy, jakie są zasady zbiórki i do kiedy trwa.Warszawskie zoo wie, że może liczyć na wsparcie swoich sympatyków. Od ponad 40 lat kontynuuje zbiórkę, mającą zachęcić warszawiaków do zbierania w parkach, lasach i ogrodach żołędzi oraz orzechów oraz obdarowywania nimi podopiecznych ogrodu zoologicznego. Nie inaczej jest tegoroczną jesienią.

Ptaki
16.09.2022 14:53 Dziesiątki martwych ptaków w Warszawie. Tajemnica śmierci zwierząt nadal niewyjaśniona

Rośnie liczba zgłoszeń o martwych ptakach znajdowanych na terenie jednej z dzielnic w Warszawie. Eksperci próbują ustalić przyczyny ich śmierci, a tymczasem lokalni działacze zajmujący się ochroną zwierząt podejrzewają otrucie, choć nie wykluczają ryzyka rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej. W mediach społecznościowych pojawiły się ostrzeżenia i prośby o zachowanie ostrożności podczas spacerów z psami oraz niewypuszczanie kotów z domów. Nieodpowiedzialność właścicieli domowych zwierzaków, a także rodziców młodszych dzieci może kosztować pociechy życie i zdrowie.

Zdjęcie ilustracyjne; autobus w Warszawie
02.09.2022 15:11 Najpierw świnia, teraz czarna owca. Nietypowy zwierzak podróżował warszawską komunikacją miejską

Media społecznościowe obiegło zdjęcie przedstawiające nietypową pasażerkę w miejskim autobusie. Wieczorową porą środkiem publicznego transportu zbiorowego jeździła czarna owca nosząca pieluszkę. Internauci krytycznie ocenili postępowanie właścicielki zwierzęcia.Wydaje się, że Warszawa za dnia a Warszawa nocą, to dwa zupełnie różne miasta. W stolicy Polski nawet jazda autobusem po zmroku może dostarczyć wielu niezapomnianych przeżyć.

Powstaniec stojący z czarnym kotkiem na rękach w podwórzu gmachu dawnego Towarzystwa „Rosja”
01.08.2022 14:47 Zwierzęta - zapomniane ofiary Powstania Warszawskiego

To już 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, która jest szczególnie ważna nie tylko dla Warszawiaków, ale wszystkich Polaków. Wspominając jego ofiary, warto też pamiętać o bohaterach nieludzkich. Jaką rolę odgrywały zwierzęta podczas walki o wolność?Rzadko mówi się o zwierzętach w kontekście międzynarodowych sporów, wojen, wystąpień zbrojnych, rewolucji i walk niepodległościowych. Mimo, iż niejednokrotnie odegrały ważną rolę w dziejach ludzkości, przyczyniły się do rozwoju techniki i medycyny, a także pomogły ukształtować obecny porządek świata, to ich bliska relacja z człowiekiem nierzadko okupiona jest ogromnym cierpieniem.

BeFunky-collagew3hrbs - 2022-06-27T094200.099
27.06.2022 10:14 Wypadek w metrze. Pies wyskoczył z wagonu, zwierzę było ciągnięte po peronie

Na stacji metra Dworzec Wileński doszło do przerażającego incydentu. Pies jednej z pasażerek uciekł nagle z pociągu, a ta nie zdążyła zareagować przed zamknięciem się drzwi. Skład ruszył, ciągnąc zwierzę po peronie. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w czwartek, 23 czerwca w godzinach wieczornych na stacji drugiej linii warszawskiego metra. W pociągu jadącym w kierunku krańca Trocka podróżowała pani Beata wraz ze swoim pupilem - niewielkich rozmiarów pieskiem rasy boston terier.

Akcja sterylizacja
01.06.2022 14:46 Darmowa sterylizacja, kastracja i czipowanie zwierząt w stolicy. Jak skorzystać?

Kolejne polskie miasto uruchamia akcję kastracji i sterylizacji zwierząt właścicielskich. Tym razem zapisy są skierowane do właścicieli futrzaków mieszkających w Warszawie. Podpowiadamy, w których klinikach możemy nieodpłatnie zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo naszych podopiecznych.Masz psa lub kota? Świetnie się składa. Stołeczny ratusz po raz dziesiąty organizuje akcję bezpłatnej kastracji, sterylizacji i czipowania zwierząt właścicielskich. Tak, jak w przypadku poprzednich edycji, cel pozostaje niezmienny - ma zapobiec tysiącom kocich i psich nieszczęść, bowiem powszechna kastracja i trwałe znakowanie jest jedynym humanitarnym i skutecznym sposobem na zlikwidowanie bezdomności zwierząt domowych.

Samochody
11.05.2022 13:45 Warszawiak przeżył chwile grozy. „Przyjedźcie, bo w garażu jest duży wąż!”

Wyjątkowo zaskoczony widokiem egzotycznego gada był pewien mieszkaniec posesji przy ulicy Radzymińskiej w Warszawie. Schodząc do garażu podziemnego, zauważył, że jedno z miejsce jest zajęte przez ogromnego węża. Skąd się tam wziął?Podziemny garaż to w dzisiejszych czasach ogromny komfort i przede wszystkim niemal stuprocentowa gwarancja bezproblemowego zaparkowania auta niezależnie od pory dnia. Jak jednak udowadnia ta historia, zdarzają się pewne wyjątki.

Pies
10.05.2022 16:14 Kolejni truciciele psów w Warszawie. Na trawie znów rozłożona trutka

Po raz kolejny powraca w Warszawie temat trucia zwierząt poprzez rozrzucanie na trawnikach i terenach zielonych trujących dla nich substancji lub kawałków jedzenia. Miejscem, w którym tym razem zastawiono pułapkę na psy i koty, okazała się ścieżka na Woli Grzybowskiej.

Podlot
03.05.2022 14:27 Przyrodnicy apelują: podlot to nie sierotka. Jak mądrze pomagać?

Stołeczny ratusz poinformował, że maj i czerwiec to okres, w którym możemy obserwować prawdziwy wysyp podlotów. Pisklęta nieudolnie podskakują, uczą się latać i próbują się usamodzielnić. Ci, którzy spotykają je pozostawione na chwilę, chcą im pomóc, a w konsekwencji zwykle szkodzą. Jakie są tego skutki i co zrobić w przypadku znalezienia pisklaka lub podlota? Wiosna w pełni. Oprócz tego, że wszystko wokół zielenieje, a temperatura powietrza sprzyja spacerom, co roku o tej porze młode zwierzęta powoli odłączają się od matek i uczą się samodzielności. Przechadzając się po lesie czy parku, możemy natknąć się na zwierzęce dzieci - koźlęta, zające, lisy, jeże, pisklęta i wiele innych - wkraczające w dorosłość. Nie dotykaj ich – to apel skierowany przez weterynarzy, leśników, przyrodników i ekologów w stronę mieszkańców stolicy i nie tylko.

PKiN
27.04.2022 14:32 PKiN gości na swoim dachu rodzinę sokołów. Para doczekała się potomstwa

Miasto Stołeczne Warszawa przekazało za pośrednictwem mediów społecznościowych radosną nowinę dotyczącą naszych pierzastych przyjaciół. W samym sercu miasta, na dachu Pałacu Kultury i Nauki przyszły na świat małe sokoły wędrowne. Ptasia rodzina znajduje się pod całodobowym monitoringiem.- Mamy fantastyczne wiadomości spod samej iglicy! Właśnie wykluł się pierwszy maleńki sokół - przekazali z radością pracownicy Pałacu Kultury i Nauki, publikując zdjęcia oraz filmy z udziałem ptasiej rodziny.

Zdjęcie ilustracyjne: kot
27.04.2022 13:18 Zagrożenie wścieklizną objęło całą Warszawę. Wprowadzono restrykcje

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie, które ponownie rozszerzyło teren zagrożony wścieklizną. Obecnie obejmuje on już cały obszar m.st. Warszawy, co wiąże się z wprowadzeniem restrykcji w kolejnych dzielnicach. Co w praktyce oznacza to dla mieszkańców stolicy? W Polsce notuje się kolejne przypadki wścieklizny wśród zwierząt. W ubiegłym roku na terenie Mazowsza odnotowano ponad 100 przypadków wścieklizny. Choć zdawałoby się, że problem został zażegnany, stołeczny Ratusz poinformował, że w 2022 roku wykryto już 22 przypadki tej groźnej choroby wśród zwierząt. Niekontrolowane rozprzestrzenianie się zakażenia wiąże się z koniecznością poszerzenia strefy, w której obowiązują specjalne obostrzenia. Jak ograniczenia zmienią nasze życie oraz naszych pupili?

Sandra Kubicka
10.04.2022 12:56 Nie do wiary, kogo Sandra Kubicka spotkała na ulicy. Taki pupil to rzadkość

Sandra Kubicka opublikowała na swoim profilu na Instagramie nagranie z ulic w centrum Warszawy. Modelka akurat wybierała się na premierę marki odzieżowej swojego partnera Barona, ale nie umknęła jej uwadze, kto spacerował w pobliżu butiku. Sandra Kubicka to światowej sławy polska modelka i wielka miłośniczka zwierząt, która sama posiada dwa psy rasy shih tzu - Lunę i Lilly. Ich zdjęcia regularnie pojawiają się na Instastory, ale tym razem urocze czworonogi zostały przyćmione przez stworzenia, którym mało kto spodziewałby się w centrum stolicy.

Ratu
17.03.2022 01:00 Smutne wieści ze stołecznego zoo. „Pożegnaliśmy naszą kochaną Ratu"

Media społecznościowe obiegła druzgocąca informacja, która zasmuci miłośników zwierząt. Dyrekcja stołecznego ogrodu zoologicznego przekazała wieść o śmierci tygrysicy sumatrzańskiej o imieniu Ratu. Tygrysica dożyła 18 lat, a trafiła do Warszawy jako niemal 2-letnia kocica.We wtorek, 15 marca warszawski ogród zoologiczny stracił kolejną legendarną podopieczną. Tygrysica sumatrzańska o imieniu Ratu, która "przeprowadziła się" do stolicy Polski w 2005 roku, odeszła za Tęczowy Most. Była przedstawicielką jednego z najrzadszych podgatunków tygrysa na świecie.

Jenot
21.02.2022 01:00 Nowy mieszkaniec Warszawy uchwycony przez fotopułapkę. Jego obecność to nic dobrego

W warszawskich lasach zadomowił się włochaty gość z dalekiej Azji. Jenot, bo to o nim mowa, niedawno pojawił się na granicy Ursynowa i Wilanowa, gdzie został uchwycony przez fotopułapkę. Naukowcy ostrzegają, choć wygląda całkiem sympatycznie, nie powinien zostawać na dłużej.Jenot azjatycki to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych, który znany jest pod wieloma innymi nazwami, m.in. tanuki, kunopies, lis japoński czy szop usyryjski. Choć jego pierwotnym obszarem występowania był Daleki Wschód, na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zaobserwowano duże zmiany w liczebności oraz rozmieszczeniu tego gatunku na ziemi. Jak się okazuje, zaaklimatyzował się także w Polsce, a dokładniej na warszawskim Ursynowie.

Chipowanie zwierząt
18.02.2022 01:00 W Warszawie rusza wielka akcja. Chodzi o bezpieczeństwo zwierząt

Stołeczny ratusz wydał komunikat, który z pewnością ucieszy tysiące Polaków. Już w najbliższą sobotę, 19 lutego właściciele kotów mieszkający w Warszawie mogą za darmo zaczipować swojego pupila. Jest jednak pewien warunek.Jutro, tj. 19 lutego w godzinach 11-15 rusza wielka akcja. Schronisko na Paluchu postanowiło powtórzyć sukces związany z pomysłem darmowego czipowania psów. Tym razem do filii schroniska Na Paluchu - "Ochota na Kota" przy Grójeckiej 79 zaproszono opiekunów kotów. To idealna okazja, by uczcić niedawny Światowy Dzień Kota, a przy okazji zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pupili.

Para lwów
14.02.2022 01:00 Jak kochają zwierzęta i czego możemy się od nich nauczyć?

Walentynki to coroczne święto zakochanych. Chociaż miłość swojej drugiej połówce powinniśmy okazywać każdego dnia roku, warto dzisiaj zadać sobie pytanie, czym właściwie jest to uczucie. Czy zawieranie monogamicznych związków do grobowej deski to wyłącznie domena ludzi? Czego zakochani mogą nauczyć się od naszych braci mniejszych w kwestii wierności i przywiązania? Czym jest miłość i co to znaczy kochać kogoś naprawdę? Czy to wyłącznie uczucie do drugiej osoby, któremu towarzyszy pożądanie, romantyczne randki oraz wręczanie kwiatów? Chociaż miłość ma wiele oblicz i stanowi całe spektrum niesamowitych przeżyć i emocji, nie posiada sztywnego klucza do interpretacji. Aby chociaż odrobinę przybliżyć się do odpowiedzi na pytania, skąd bierze się miłość i co się na nią składa, w tym wyjątkowym dniu warto przyjrzeć się miłosnym zwyczajom ze świata fauny i zastanowić się, czego możemy się nauczyć od jej przedstawicieli, aby zbudować szczęśliwą relację. Odpowiedzi na pytanie, jak kochają zwierzęta, udzieliła nam Agata Borucka, Kierownik Działu Edukacji Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.1. Jakie gatunki zwierząt z Warszawskiego ZOO zakochują się i tworzą pary na całe życie? Zwierzęta w ogrodach zoologicznych tworzą pary, a młode, które przychodzą na świat w efekcie udanych związków są powodem do dumy opiekunów i przyczyną wielkiej radości zwiedzających. Trzeba zaznaczyć, ze w zoo sprawy wyglądają nieco inaczej niż w naturze, gdyż wybrankę lub wybranka dostaje się „z przydziału”. Wybór idealnej pary dokonywany jest „na górze”, czyli przez opiekunów zwierząt i koordynatorów programów hodowlanych, którzy mają do dyspozycji system ZIMS (bazę danych o zwierzętach w ZOO), a więc pełną wiedzę o stanie zdrowia, wieku, pokrewieństwie i historii życia danego zwierzęcia. Oczywiście nie zmieniamy (i nawet nie zamierzamy zmieniać) natury - gatunki monogamiczne mają jednego partnera, zaś poligamiczne mają większe „pole manewru”. Na potrzeby Walentynek skoncentrujemy się na tych zwierzętach, które są „stałe w uczuciach” i spędzają życie u boku „tego jedynego” partnera. Na pierwszy plan bezsprzecznie wysuwają się nasze gibbońce żółtolice - Bonia i Gucio, które trwają w związku już blisko 20 lat(!) i doczekały się ponad 10 potomstwa, z którego część wciąż jeszcze mieszka z rodzicami. To sztandarowy przykład idealnej rodziny, w której istnieje równy podział obowiązków, wzajemne wsparcie i bliskie relacje między jej członkami. Nasza gibonia rodzina mieszka w domku przy Alei Głównej Warszawskiego ZOO i ma do dyspozycji dużą wyspę z drzewami, na których spędzają większość czasu jeśli tylko pozwala na to aura. Inni przykładni monogamiści z Warszawskiego ZOO to łabędzie i żurawie mandżurskie. Monogamia w naturze daje korzyści w postaci oszczędności czasu, którego nie trzeba tracić na sezonowe poszukiwanie partnera, a zaoszczędzony czas można poświęcić na opiekę nad potomstwem. W przypadku migrujących gatunków ptaków to bardzo ważne, gdyż mnóstwo czasu pochłaniają właśnie podróże, a po przybyciu na tereny lęgowe nie ma ani chwili do stracenia: trzeba zająć dobry rewir, znaleźć właściwego partnera, przygotować gniazdo. Wśród ssaków zaledwie 5% gatunków to monogamiści, a w stołecznym zoo odsetek jest jeszcze mniejszy. Trochę przewrotnie pod monogamię można podciągnąć gepardy z Warszawskiego ZOO. Oczywiście w naturze prawie nie ma mowy o monogamii wśród dzikich kotów, jednak w ogrodach zoologicznych, z uwagi na bardzo ograniczoną pulę genową gepardów i uwarunkowania logistyczne, tak bywa. Np. nasza Tina od lat tworzy udany związek z Chappi, który mieszka na wybiegu obok. Ta para zakochanych zdecydowanie nie jest „sobą nawzajem znudzona” - spotykają się raz na kilka lat w ściśle określonym celu – udanej randki!2. Jak wyglądają zaloty, "podchody", śpiewy i inne formy godów u poszczególnych gatunków zwierząt? Warto zaznaczyć, że monogamiści nie wydają się być znudzonymi w swych związkach i co sezon manifestują swe przywiązanie i uczucia wobec wybranka. Żurawie odprawiają wszystkim dobrze znane zaloty i tańce godowe. Są zaborcze i niechętnie widzą intruzów w swoim pobliżu, nawet jeśli są to nie zagrażający ich puli genowej zwiedzający. Wiadomo, zakochanym nie ma co przeszkadzać. Gibbońce zaś co rano śpiewają, a ich pieśń niesie się po całym ZOO i jego okolicach. To forma manifestacji więzi rodzinnych, uczucia i komunikacji. Jeśli ktoś pokusi się o bardziej wnikliwe obserwacje, to może zauważyć, że Bonia i Gucio spędzają ze sobą bardzo wiele czasu: nasze gibbońce bardzo lubią się przytulać, iskać, dzielić jedzeniem i po prostu obejmować. W Warszawskim ZOO, w jednej z wolier w budynku Ptaszarni, obserwować możemy wikłacze. U tej grupy ptaków starania o partnera wyglądają niezwykle interesująco, gdyż samiec, by zachęcić i przekonać do siebie partnerkę, buduje dla niej dom, czyli gniazdo. Wykorzystuje do tego podrzucone przez opiekunów źdźbła trawy i jeśli jest staranny, a jego gniazdko jest foremne i solidne, to daje samicy sygnał: gwarancję na szczęśliwy związek i bezpieczną rodzinę. Ale to jeszcze nie wszystko - jeśli samiec będzie się guzdrał i jego ukończone gniazdko będzie żółte, a nie zielone (trawy wyschną zanim ukończy dzieło), to całe przedsięwzięcie może nie doczekać się szczęśliwego finału. Wniosek: bądź profesjonalistą, ale działaj szybko i nie trać okazji.3. Czy monogamia jest wyjątkowym zjawiskiem w świecie zwierząt? I tak i nie. Monogamia jest dość popularna w świecie ptaków. A to dlatego, że odchów potomstwa to zadanie trudne i czasochłonne, więc obowiązek ten ponoszą obydwoje rodzice zwiększając w ten sposób szanse na sukces rozrodczy. A przecież wcześniej trzeba zbudować gniazdo, znaleźć odpowiednie miejsce na złożenie jej, wysiedzieć i odchować pisklęta. Pamiętajmy jednak, że monogamia socjalna, nie zawsze idzie w parze z genetyczną i niejednokrotnie się zdarza, że w gniazdach „zagorzałych monogamistów” znajdują się jajka różnych partnerów. Wśród ssaków jest bardzo mało monogamistów. Żeby wybrać ten model trzeba być długowiecznym, bo tylko wtedy opłaca się inwestować w jeden bezpieczny i rokujący nadzieję na liczne, ale trudne do odchowania potomstwo związek. Dobrym przykładem monogamistów są wilki, bobry, czy wspomniane wcześniej gibbońce.4. Jak zwierzęta, które utworzyły pary, dbają o siebie i swoje potomstwo? Czy ich związek kończy się na samym akcie seksualnym? Życie w parach nie zawsze gwarantuje sukces reprodukcyjny. Często potrzebne jest wsparcie innych członków rodziny, jak np. starszych dzieci, ciotek, kuzynów, którzy uczestniczą w procesie wychowawczym lub zdobywaniu pożywienia. Taki model prezentują np. guiry – ptaki mieszkające w jednej z wolier Ptaszarni Warszawskiego ZOO. Czasem dbałość o partnera i zaborczość wynika z niezwykle ograniczonego dostępu do innych osobników, więc jak już się kogoś znajdzie - trzeba o niego dbać . W świecie zwierząt chodzi przede wszystkim o przekazanie swoich genów i w zależności od tego, który model daje większe szanse na ich przekazanie, ten zostaje wdrożony w życie. Jeśli potomstwo dorasta i dojrzewa długo, trzeba o dbać o jego „wikt i opierunek” długo, a to rzecz jasna wymaga większych nakładów energii wtedy wykorzystywane są zalety monogamii. Ale geny można też skutecznie przekazywać rozprzestrzeniając je wśród wielu partnerek (muszą być dostępne), co zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu. A zatem „co kraj to obyczaj”, wszystko zależy od panujących w danym miejscu warunków. 5. Czego, jako ludzie, moglibyśmy nauczyć się od zwierząt w kwestii szeroko rozumianej miłości?Na pewno wytrwałości, siły i determinacji w dążeniu do tworzenia udanych związków, ale również przedkładania potrzeb potomstwa ponad swoje własne, choć oczywiście nie każdy i nie zawsze.Wnioski z tego są proste - chociaż zwierzęta nie obchodzą Walentynek, nie oznacza to, że nie wiedzą, jak kochać. Stworzenia przynależącego do najrozmaitszych gatunków nie wybrzydzają i okazują sobie sympatię bardziej otwarcie i żarliwie, niż my. Czasami, by prawdziwie kochać, trzeba ze sobą po prostu być.Źródło: swiatzwierzat.pl

ZOO
07.02.2022 01:00 29-latek pod wpływem narkotyków wjechał autem do ZOO. Mówił, że chciał odwiedzić lwy

29-letni mieszkaniec Warszawy wjechał na teren stołecznego ogrodu zoologicznego swoim samochodem, a następnie przy pomocy łomu próbował podważyć drzwi prowadzące do wybiegu dla lwów. Dzięki szybkiej reakcji opiekuna zwierząt nie doszło do nieszczęścia.Do niebezpiecznego incydentu doszło w czwartek, 3 lutego. Około godziny 9.00 policjanci ze stołecznej Pragi-Północ otrzymali informację o ujęciu mężczyzny, który chciał dostać się na wybieg dla lwów.

Apel od dziewczynki
07.02.2022 01:00 Dziewczynka apeluje do warszawiaków o nieśmiecenie. „Mój pies na tym cierpi i nie tylko on"

W sieci pojawił się poruszający apel wystosowany przez młodą warszawiankę do mieszkańców swojej dzielnicy i nie tylko. Na własnoręcznie sporządzonym ogłoszeniu Kalinka przypomina o obowiązku dbania o porządek w najbliższej okolicy. Domowe, dzikie i wolnożyjące stworzenia też lubią czystość. Sprzątanie w Warszawie to nie łatwy kawałek chleba. Za czystość w stolicy odpowiada Zarząd Oczyszczania Miasta, ale również wszyscy jego mieszkańcy. Chociaż warszawiacy z reguły chętnie korzystają z koszy na odpady, narastające zjawisko zaśmiecania osiedli mieszkaniowych jest od dłuższego czasu dostrzegane przez osoby zamieszkujące stolicę.

Konferencja przed finałem WOŚP
31.01.2022 01:00 Internauci zarzucają Trzaskowskiemu brak konsekwencji. Chodzi o Światełko do Nieba

Jubileuszowy koncert 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dobiegł końca, lecz nie cichną echa afery wokół pokazu fajerwerków, które odbyły się w wielu polskich miastach, m.in. w Warszawie. Internauci zarzucają Rafałowi Trzaskowskiemu hipokryzję. Głos w sprawie zabrał Jurek Owsiak.Ostateczny wynik zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostanie ogłoszony 30 marca, ale już dziś wiemy, że ubiegłoroczny rekord został pobity. 136,3 mln zł – tyle pieniędzy trafiło na konto WOŚP według wstępnych deklaracji. Tegorocznej akcji charytatywnej, mającej na celu zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenie wzroku u dzieci, towarzyszył jednak pewien głośny skandal z udziałem rządzących.

Zdjęcie ilustracyjne
21.01.2022 01:00 Niecodzienny widok w warszawskim autobusie. Komunikacją miejską jechał "pieskowózek"

W jednym ze stołecznych autobusów uwagę pasażerów przykuł niecodzienny widok. Sensację budził nie tylko widok trzech piesków rasy yorkshire terrier, ale przede wszystkim sposób, w jaki podróżowały. Czworonogi znajdowały się we własnym wózku, ozdobionym sztucznymi kwiatami.W codziennym życiu właścicieli zwierząt domowych zdarzają się sytuacje, kiedy nasze pupile muszą towarzyszyć nam w podróży autobusem czy tramwajem. Dlatego jedną ze szczególnie ważnych umiejętności w zakresie opieki nad czworonogiem jest nauczenie go spokojnego zachowania w środkach komunikacji miejskiej.

Kobieta rozrzucająca pułapki na zwierzęta
15.01.2022 01:00 44-latka rozrzucała parówki z haczykami po klatce schodowej. Wszystko nagrał monitoring

Kryminalni z komisariatu na warszawskim Bemowie zatrzymali 44-letnią kobietę z związku z podejrzeniem o znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Choć z nieoficjalnych informacji wynika, że podejrzana nie przyznaje się do winy, kamera zarejestrowała, jak rozrzuca po klatce schodowej parówki nafaszerowane haczykami wędkarskimi. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak mieszkanka dzielnicy zgłosiła się na komisariat, twierdząc, że należący do niej cierpi po spożyciu pokarmu, w którym ukryto ostre przedmioty. Podejrzenia kobiety potwierdził lekarz weterynarii, który przeprowadził szczegółowe badania. Funkcjonariusze niezwłocznie wszczęli śledztwo w tej sprawie.

Zdjęcie ilustracyjne
11.01.2022 01:00 Sąsiedzka wojna o wózki dziecięce na klatce schodowej. Sąsiedzi zostawili w nim psie odchody

Życie we wspólnocie, jaką jest jedno osiedle czy jeden blok mieszkalny, ma swoje plusy, ale także minusy. Przekonała się o tym pewna mama z Warszawy, która znalazła w wózku swojego dziecka nieprzyjemną niespodziankę. Ktoś włożył do niego psią kupę.W dobie mediów społecznościowych coraz więcej mieszkańców osiedli zakłada własne grupy na Facebooku, na których dzielą się kluczowymi informacjami, sprzedają niepotrzebne przedmioty, proszą o pomoc czy poradę. Czasami jednak pojawiają się tam skargi pod adresem innych lokatorów.

Sylwestrowy Patrol Zwierzęcy
31.12.2021 01:00 Na ulice Warszawy i okolic wyjadą załogi Sylwestrowego Zwierzęcego Patrolu

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia na ulicach Warszawy i okolic pojawi się Sylwestrowy Zwierzęcy Patrol. Nad bezpieczeństwem czworonogów będą czuwać wolontariusze, którzy w razie konieczności pomogą zwierzakom spłoszonym hukiem petard i wystrzałów fajerwerków. Sylwestrowa noc to bardzo trudny czas dla zwierząt, najczęściej psów i kotów. Wszystko przez wszechobecne fajerwerki a właściwie ich huk. Dla wielu stworzeń obchody Nowego Roku są równoznaczne ze stresem, strachem, panicznym przerażeniem a bywa, że śmiercią, dlatego właściciele muszą zachować szczególną ostrożność.