Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Darmowa sterylizacja, kastracja i czipowanie zwierząt w stolicy. Jak skorzystać?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 01.06.2022 14:46

Darmowa sterylizacja, kastracja i czipowanie zwierząt w stolicy. Jak skorzystać?

Akcja sterylizacja
pexels/Mikhail Nilov

Kolejne polskie miasto uruchamia akcję kastracji i sterylizacji zwierząt właścicielskich. Tym razem zapisy są skierowane do właścicieli futrzaków mieszkających w Warszawie. Podpowiadamy, w których klinikach możemy nieodpłatnie zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo naszych podopiecznych.

Masz psa lub kota? Świetnie się składa. Stołeczny ratusz po raz dziesiąty organizuje akcję bezpłatnej kastracji, sterylizacji i czipowania zwierząt właścicielskich.

Tak, jak w przypadku poprzednich edycji, cel pozostaje niezmienny - ma zapobiec tysiącom kocich i psich nieszczęść, bowiem powszechna kastracja i trwałe znakowanie jest jedynym humanitarnym i skutecznym sposobem na zlikwidowanie bezdomności zwierząt domowych.

Rusza akcja sterylizacji, kastracji i czipowania zwierząt

To już 10. edycja corocznej akcji, mającej na celu wyeliminowanie chorób narządów rodnych, zmniejszenie bezdomności wśród zwierząt, a także ułatwienie identyfikacji w razie zaginięcia zwierzaka. Wbrew powszechnemu przekonaniu, sterylizacja czy kastracja zwierzęcia nie wpływa na zmianę jego charakteru. Wręcz przeciwnie - samice po przeprowadzonym zabiegu nie męczą się z powodu niezaspokojonego popędu i niemożności posiadania dzieci.

Jak podaje Urząd Miejski m.st. Warszawy, akcja przeprowadzana od 2012 roku cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba wykonanych zabiegów. Dzięki kampanii przeprowadzono dotychczas już ponad 19 tys. zabiegów na czworonogach.

Tegoroczna akcja prowadzona będzie do końca roku lub do wyczerpania środków finansowych. Miasto przeznaczy na ten cel 600 tys. zł. Darmowe zabiegi będą wykonywane w 28 placówkach weterynaryjnych na terenie stolicy, bez względu na dzielnicę zamieszkania. Wykaz lecznic znajduje się pod TYM linkiem.

Jakie są warunki skorzystania z darmowego zabiegu sterylizacji i kastracji w Warszawie?

Pozostaje ostatnie i najważniejsze pytanie - jak skorzystać z darmowego zabiegu kastracji lub sterylizacji psa lub kota? Osoby wyrażające chęć przeprowadzenia zabiegu na swoim podopiecznym musi spełnić kilka warunków. Oto one:

  • posiadanie ważnych uprawień (e-hologramu) i okazanie „Karty Warszawiaka” lub „Karty Młodego Warszawiaka”

  • okazanie dowodu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego prawo do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota)

  • wypełnienie w dwóch egzemplarzach wniosku o wykonanie zabiegu sterylizacji/kastracji (dostępne w zakładach leczniczych)

  • ukończenie przez zwierzę 6 miesiąca życia

  • wcześniejsze zaczipowanie zwierzęcia

  • w przypadku psów dodatkowo wymagane jest, aby zwierzę posiadało aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie

Dodatkowo pamiętajmy, by podczas zabiegu suki i kotki nie były w trakcie cieczki/rui. Co więcej, minimum 12 godzin przed zabiegiem nie należy karmić zwierzęcia – podajemy tylko wodę do picia i co najważniejsze - należy przestrzegać zaleceń pooperacyjnych przekazanych przez lekarza weterynarii.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Urząd Miasta Warszawy

Tagi: Warszawa Pies Kot