Swiatzwierzat.pl
Akcja sterylizacja

pexels/Mikhail Nilov

Darmowa sterylizacja, kastracja i czipowanie zwierząt w stolicy. Jak skorzystać?

1 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Kolejne polskie miasto uruchamia akcję kastracji i sterylizacji zwierząt właścicielskich. Tym razem zapisy są skierowane do właścicieli futrzaków mieszkających w Warszawie. Podpowiadamy, w których klinikach możemy nieodpłatnie zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo naszych podopiecznych.

Masz psa lub kota? Świetnie się składa. Stołeczny ratusz po raz dziesiąty organizuje akcję bezpłatnej kastracji, sterylizacji i czipowania zwierząt właścicielskich.

Tak, jak w przypadku poprzednich edycji, cel pozostaje niezmienny - ma zapobiec tysiącom kocich i psich nieszczęść, bowiem powszechna kastracja i trwałe znakowanie jest jedynym humanitarnym i skutecznym sposobem na zlikwidowanie bezdomności zwierząt domowych.

Rusza akcja sterylizacji, kastracji i czipowania zwierząt

To już 10. edycja corocznej akcji, mającej na celu wyeliminowanie chorób narządów rodnych, zmniejszenie bezdomności wśród zwierząt, a także ułatwienie identyfikacji w razie zaginięcia zwierzaka. Wbrew powszechnemu przekonaniu, sterylizacja czy kastracja zwierzęcia nie wpływa na zmianę jego charakteru. Wręcz przeciwnie - samice po przeprowadzonym zabiegu nie męczą się z powodu niezaspokojonego popędu i niemożności posiadania dzieci.

Jak podaje Urząd Miejski m.st. Warszawy, akcja przeprowadzana od 2012 roku cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba wykonanych zabiegów. Dzięki kampanii przeprowadzono dotychczas już ponad 19 tys. zabiegów na czworonogach.

Tegoroczna akcja prowadzona będzie do końca roku lub do wyczerpania środków finansowych. Miasto przeznaczy na ten cel 600 tys. zł. Darmowe zabiegi będą wykonywane w 28 placówkach weterynaryjnych na terenie stolicy, bez względu na dzielnicę zamieszkania. Wykaz lecznic znajduje się pod TYM linkiem.

Lew i tygrysica

Lew zakochał się w białej tygrysicy. Miłość dużo go kosztowała

CZYTAJ DALEJ

Jakie są warunki skorzystania z darmowego zabiegu sterylizacji i kastracji w Warszawie?

Pozostaje ostatnie i najważniejsze pytanie - jak skorzystać z darmowego zabiegu kastracji lub sterylizacji psa lub kota? Osoby wyrażające chęć przeprowadzenia zabiegu na swoim podopiecznym musi spełnić kilka warunków. Oto one:

  • posiadanie ważnych uprawień (e-hologramu) i okazanie „Karty Warszawiaka” lub „Karty Młodego Warszawiaka”

  • okazanie dowodu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego prawo do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota)

  • wypełnienie w dwóch egzemplarzach wniosku o wykonanie zabiegu sterylizacji/kastracji (dostępne w zakładach leczniczych)

  • ukończenie przez zwierzę 6 miesiąca życia

  • wcześniejsze zaczipowanie zwierzęcia

  • w przypadku psów dodatkowo wymagane jest, aby zwierzę posiadało aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie

Dodatkowo pamiętajmy, by podczas zabiegu suki i kotki nie były w trakcie cieczki/rui. Co więcej, minimum 12 godzin przed zabiegiem nie należy karmić zwierzęcia – podajemy tylko wodę do picia i co najważniejsze - należy przestrzegać zaleceń pooperacyjnych przekazanych przez lekarza weterynarii.

10 polskich gwiazd, którzy kochają zwierzęta całym sercem. Ich pupile żyją jak w bajce

Te gwiazdy nie raz pokazały swoje wielkie serce dla zwierząt, pomagając bezdomnym czworonogom i aktywnie działając na ich rzecz, a co najważniejsze ofiarując im swoją miłość i dom.

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz królestwo zwierząt? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jaki gatunek małpy jest najbliższy człowiekowi?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Urząd Miasta Warszawy

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Ile żyje chomik? Naukowcy wskazali główne przyczyny śmierci gryzoni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Tarantula ukraińska dotarła do Polski. Czy trzeba się jej bać?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jak usunąć sierść zwierząt z ubrań podczas prania? Poznaj domowe sposoby

Czytaj więcej >
Meduza

Inne zwierzęta

Meduza jako zwierzę domowe. Ile żyje i jak się nią zajmować?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Zwierzęta - zapomniane ofiary Powstania Warszawskiego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Strzyżaki sarnie atakują. Czym grozi ugryzienie "latających kleszczy"?

Czytaj więcej >