Swiatzwierzat.pl
Samochody

pixabay/Hans

Warszawiak przeżył chwile grozy. „Przyjedźcie, bo w garażu jest duży wąż!”

11 Maja 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Wyjątkowo zaskoczony widokiem egzotycznego gada był pewien mieszkaniec posesji przy ulicy Radzymińskiej w Warszawie. Schodząc do garażu podziemnego, zauważył, że jedno z miejsce jest zajęte przez ogromnego węża. Skąd się tam wziął?

Podziemny garaż to w dzisiejszych czasach ogromny komfort i przede wszystkim niemal stuprocentowa gwarancja bezproblemowego zaparkowania auta niezależnie od pory dnia. Jak jednak udowadnia ta historia, zdarzają się pewne wyjątki.

Olbrzymi wąż wpełzł do garażu podziemnego

Zamknięty parking wydaje się być bezpiecznym miejscem - ale czy aby na pewno? Mieszkaniec Warszawy, który zgłosił funkcjonariuszom pojawienie się węża w garażu podziemnym, przekonał się na własnej skórze, że nawet tam może czyhać zagrożenie.

Pracownik ochrony zauważył nieproszonego gościa i zważywszy na imponujące rozmiary, natychmiast wezwał Straż Miejską. Mógł to być gad, który uciekł komuś z hodowli – lub inny niebezpieczny przybysz.

Niedźwiadek z Tatr

Cała Polska śledziła losy zagubionego niedźwiadka. Wreszcie wiemy, co się z nim stało

CZYTAJ DALEJ

Po przybyciu na miejsce strażnik i strażniczka z Ekopatrolu od razu rozpoznali, że to niegroźny, ale za to imponujących rozmiarów (półtora metra) nasz rodzimy zaskroniec, znany pod łacińską nazwą Natrix natrix.

- Wąż na szczęście był w bardzo dobrej kondycji, nie miał widocznych obrażeń. Nie wymagał opieki weterynaryjnej - powiedział Jerzy Jabraszko ze Straży Miejskiej.

Wąż

Funkcjonariusze z Ekopatrolu bezpiecznie przetransportowali jegomościa o smukłym ciele i charakterystycznych żółtych plamach umiejscowionych w okolicy „skroni” do jego naturalnego środowiska. Dlaczego zaskroniec wybrał się z wizytą akurat do garażu? Czyżby był fanem motoryzacji? To pozostanie jego tajemnicą.

Leśnicy apelują: uważaj na węże, ale ich nie zabijaj

Zaskroniec zwyczajny jest najpowszechniejszym polskim wężem, który jest wciąż mylony z niebezpiecznymi żmijami. W rzeczywistości to smukła beżowobrązowa beznoga jaszczurka. W toku ewolucji jej kończyny uległy uwstecznieniu.


Zaskrońce są bardzo nieśmiałymi zwierzętami, które starają się uciekać przez człowiekiem. Najczęściej można je zobaczyć na kamieniach, gdzie zażywają kąpieli słonecznych. Gody tych stworzeń odbywają się w kwietniu i maju i wówczas można zaobserwować nawet kłębowiska splecionych ze sobą węży.

Co więcej, zaskrońce nie mają gruczołów jadowych i nie kąsają. Nie są też dusicielami, bo ich ciało jest zbyt sztywne. Polują na małe gryzonie, żaby i ryby, które połykają w całości. Żyją około 15 lat i tak, jak reszta występujących w Polsce węży, podlegają ochronie gatunkowej.

Więcej na temat pełzających mieszkańców naszego kraju dowiesz się z naszego artykułu.

10 polskich gwiazd, którzy kochają zwierzęta całym sercem. Ich pupile żyją jak w bajce

Te gwiazdy nie raz pokazały swoje wielkie serce dla zwierząt, pomagając bezdomnym czworonogom i aktywnie działając na ich rzecz, a co najważniejsze ofiarując im swoją miłość i dom.

Zobacz galerię >

Przetestuj swoją wiedzę o wilkach!

Pytanie 1 z 9

Jak mówi się na samca wilka?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Straż Miejska m.st. Warszawy, zielona.interia.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

ropucha

Pozostałe

Śmiertelnie niebezpieczny trend wśród turystów. Leśnicy biją na alarm

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzęta a przesądy. Czym możemy sprowadzić na siebie nieszczęście?

Czytaj więcej >
Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >