Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Na ulice Warszawy i okolic wyjadą załogi Sylwestrowego Zwierzęcego Patrolu
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 31.12.2021 01:00

Na ulice Warszawy i okolic wyjadą załogi Sylwestrowego Zwierzęcego Patrolu

Sylwestrowy Patrol Zwierzęcy
facebook/Zoo Yellow

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia na ulicach Warszawy i okolic pojawi się Sylwestrowy Zwierzęcy Patrol. Nad bezpieczeństwem czworonogów będą czuwać wolontariusze, którzy w razie konieczności pomogą zwierzakom spłoszonym hukiem petard i wystrzałów fajerwerków.

Sylwestrowa noc to bardzo trudny czas dla zwierząt, najczęściej psów i kotów. Wszystko przez wszechobecne fajerwerki a właściwie ich huk. Dla wielu stworzeń obchody Nowego Roku są równoznaczne ze stresem, strachem, panicznym przerażeniem a bywa, że śmiercią, dlatego właściciele muszą zachować szczególną ostrożność.

Sylwestrowy patrol będzie czuwać nad bezpieczeństwem zwierząt

Specjalistyczna Jednostka Ratownictwa Weterynaryjnego w porozumieniu z władzami miasta i strażą miejską po raz kolejny organizuje akcję pomocy przestraszonym, zagubionym i rannym. zwierzętom. Tak, jak w poprzednich latach, w najhuczniejszą noc w roku na stołeczne ulice i obrzeżach wyjadą załogi Sylwestrowego Zwierzęcego Patrolu.

Wolontariusze gotowi pomóc zwierzakom, które uciekły, zagubiły się bądź uległy wypadkowi, będą działać od godziny 18 do południa 1 stycznia. Przypominamy, że w razie potrzeby po pomoc można dzwonić na dedykowaną infolinię.

Jak prawidłowo dokonać zgłoszenia?

Przez całą noc do naszej dyspozycji będą pracownicy ze Specjalistycznej Jednostki Ratownictwa Weterynaryjnego pod numerem 666 333 525. W gotowości pozostają także funkcjonariusze z Eko-Patrolu Straży Miejskiej, którzy są dostępni pod numerem 986. 

W zgłoszeniu należy dokładnie przedstawić zaistniałą sytuację, podając jak najwięcej danych, takich jak: województwo, powiat, gmina, miasto, nazwa ulicy, na której miało miejsce zdarzenie, numer najbliższego budynku lub opisać miejsce w sposób umożliwiający szybkie jego zlokalizowanie. Trzeba też podać swoje dane, aby ratownicy mogli skontaktować się ze zgłaszającym w przypadku takiej konieczności.

Gdy zgłoszenie zostanie przyjęte, załoga interwencyjna zostaje zadysponowana pod wskazany adres. Członkowie patrolu wyposażeni w czytniki chipów zaopiekują się zwierzęciem i udzielą mu pierwszej pomocy przedweterynaryjnej. W przypadku, gdy zwierzę jest zachipowane, właściciel zostanie poinformowany o znalezieniu, w przeciwnym wypadku patrol odwiezie pupila do schroniska.

- Wypłoszone zwierzę jest w stanie próbować pokonać ogrodzenie - przez co może się na nim zawiesić lub skaleczyć - albo wpaść pod samochód. Dla niektórych zwierząt niestety kończyło się to śmiercią. W naszych 10 patrolach będzie siedem osób z uprawnieniami ratowników. Jesteśmy gotowi zapewnić profesjonalną pomóc - wyjaśnia Barbara Derło-Radecka ze Specjalistycznej Jednostki Ratownictwa Weterynaryjnego i apeluje. - Korzystaj z naszej pomocy odpowiedzialnie! Gdy wpływa do nas zgłoszenie, które jest żartem, w tym samym czasie ktoś naprawdę może potrzebować pomocy.

Więcej informacji na temat prawidłowego uspokojenia pupila w sylwestrową noc znajdziesz w naszym artykule.

Źródło: tokfm.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami